Bazalka pravá
Latinsky: Alchemilla xanthochlora
Česky: Bazalka pravá
Ľudovo: Bazalienka, Bazalika, Štubrík, Bazalička
Čeľaď: Hluchavkovité
Charakteristika rastliny
Bazalka je jednoročná bylina s rozkonárenou štvorhrannou stonkou vysokou asi 30 – 60 cm. Protistojné dlhostopkalé vajcovité listy sa smerom k vrcholu stonky zmenšujú.
Z pazúch listeňov vyrastajú drobné žltobiele alebo ružovkasté pyskovilé päťpočetné kvety. Celá rastlina zvláštne vonia. Plody sa rozpadávajú na štyri čiernohnedé malé tvrdky.
Výskyt a pestovanie
Pochádza z južnej Ázie. K nám sa dostala v 12. storočí ako liečivá a koreninová rastlina. Čoraz viac sa pestuje zo semien v záhradkách alebo aj v kvetináčoch na balkónoch ako obľúbená korenina.
Zber a úprava
Vňať sa zrezáva v období kvitnutia asi dve tretiny od vrchola, aby sa mohla dolná časť stonky ešte rozkonáriť a neskôr znova zrezať. Suší sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 35 – 40 °C. Sušená rastlina je svetlozelená s bielymi kvetmi.
Účinné látky
Medzi zaujímavé účinné látky bylinky s názvom bazalka pravá patrí silica s hlavnou zložkou metylchalvikolom a linaloiom. Okrem toho obsahuje triesloviny, saponíny, flavonoidy a iné zlúčeniny.
Bazalka pravá a jej liečivé účinky:
- uštipnutie hadom
- uštipnutie škorpiónom
- svalové kŕče hladkých aj priečne pruhovaných svalov
- kŕče tráviaceho traktu
- kašeľ
- choroby priedušiek
- podpora tvorby materského mlieka, laktácie
- nadúvanie, plynatosť
- tuberkulóza
- nízky tlak krvi, hypotenzia – zvyšuje krstný tlak
- osviežuje
- upokojuje
Použitie
Odvar
Pripraví sa z jednej polievkovej lyžice rastliny a 300 ml vody. Po minútovom varení sa nechá 30 minút lúhovať. Užíva sa trikrát denne, vždy 100 ml po jedle.
Zápar
Na vnútorné aj vonkajšie použitie sa odporúča pripraviť z jednej čajovej lyžičky drogy a jedného pohára horúcej vody. Užíva sa dvakrát denne.
Šťava
Z čerstvej bazalky sa niekedy v ľudovom liečiteľstve používa pri hnisavých zápaloch stredného ucha a pri ťažko sa hojacích ranách.
Čajová zmes na zápal žalúdka
- vňať bazalky 5 (počet)
- kvet harmančeka 4
- vňať rebríčka 4
- vňať ľubovníka 4
- kvet nechtíka 3
- vňať saturejky 3
- vňať hrdobarky 2
Dve zarovnané polievkové lyžice zmesi zalejeme pol litrom vriacej vody a necháme prikryté vylúhovať (asi 15 minút). Scedíme a pijeme 2-3krát denne, vždy 20-25 minút pred jedlom.
Zaujímavosti:
- Čerstvá alebo sušená bazalka je obľúbenou koreninou do šalátov, polievok, omáčok alebo štiav k mäsu.
- Používanie bazalky sa u nás ešte rozšírilo v súvislosti s postupným zavádzaním špecialít talianskej kuchyne. Osobitne vhodná je totiž pri príprave špagiet a makarónov. Je aromatická a má korenistú vôňu. Niekedy vôňou pripomína aj klinčeky alebo muškátový orech.
- Silica izolovaná z vňate bazalky sa využíva vo voňavkárstve.