Bazalka pravá

bazalka praváLatinsky: Alchemilla xanthochlora
Česky: Bazalka pravá
Ľudovo: Bazalienka, Bazalika, Štubrík, Bazalička
Čeľaď: Hluchavkovité

Charakteristika rastliny


Bazalka je jednoročná bylina s rozkonárenou štvorhrannou stonkou vysokou asi 30 – 60 cm. Protistojné dlhostopkalé vajcovité listy sa smerom k vrcholu stonky zmenšujú.

Z pazúch listeňov vyrastajú drobné žltobiele alebo ružovkasté pyskovilé päťpočetné kvety. Celá rastlina zvláštne vonia. Plody sa rozpadávajú na štyri čiernohnedé malé tvrdky.

Výskyt a pestovanie

Pochádza z južnej Ázie. K nám sa dostala v 12. storočí ako liečivá a koreninová rastlina. Čoraz viac sa pestuje zo semien v záhradkách alebo aj v kvetináčoch na balkónoch ako obľúbená korenina.

Zber a úprava

bazalka pravá v gastronímiíVňať sa zrezáva v období kvitnutia asi dve tretiny od vrchola, aby sa mohla dolná časť stonky ešte rozkonáriť a neskôr znova zrezať. Suší sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 35 – 40 °C. Sušená rastlina je svetlozelená s bielymi kvetmi.

Účinné látky

Medzi zaujímavé účinné látky bylinky s názvom bazalka pravá patrí silica s hlavnou zložkou metylchalvikolom a linaloiom. Okrem toho obsahuje triesloviny, saponíny, flavonoidy a iné zlúčeniny.

Bazalka pravá a jej liečivé účinky:

Použitie

Odvar

Pripraví sa z jednej polievkovej lyžice rastliny a 300 ml vody. Po minútovom varení sa nechá 30 minút lúhovať. Užíva sa trikrát denne, vždy 100 ml po jedle.

Zápar

bazalka pravá ako koreninaNa vnútorné aj vonkajšie použitie sa odporúča pripraviť z jednej čajovej lyžičky drogy a jedného pohára horúcej vody. Užíva sa dvakrát denne.

Šťava

Z čerstvej bazalky sa niekedy v ľudovom liečiteľstve používa pri hnisavých zápaloch stredného ucha a pri ťažko sa hojacích ranách.

Čajová zmes na zápal žalúdka

Dve zarovnané polievkové lyžice zmesi zalejeme pol litrom vriacej vody a necháme prikryté vylúhovať (asi 15 minút). Scedíme a pijeme 2-3krát denne, vždy 20-25 minút pred jedlom.

Zaujímavosti:

  • Čerstvá alebo sušená bazalka je obľúbenou koreninou do šalátov, polievok, omáčok alebo štiav k mäsu.
  • Používanie bazalky sa u nás ešte rozšírilo v súvislosti s postupným zavádzaním špecialít talianskej kuchyne. Osobitne vhodná je totiž pri príprave špagiet a makarónov. Je aromatická a má korenistú vôňu. Niekedy vôňou pripomína aj klinčeky alebo muškátový orech.
  • Silica izolovaná z vňate bazalky sa využíva vo voňavkárstve.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button