Baza čierna
Latinsky: Sambucus nigra
Česky: Bez černý
Ľudovo: čierna baza, psia baza, pánbožkova apatieka, bez, biedza
Čeľaď: Pižmovkovité
Charakteristika rastliny
Baza čierna je 3 – 5m vysoký ker. Konáre ma vyplnené bielym pletivom stržňa. Opadavé protistojné nepárno perovité listy sú zložené z 3 – 5 lístkov. Drobné päťpočetné voňavé bielé kvety sú usporiadané do plochých chocholíkovitých súkvetí.
Plody sú lesklé tmavofialové až čierne guľovité kôstkovičky. Plody dozrievajú v auguste až v septembri. Sú vynikajúcou jesennou potravinou voľne žijúcich vtákov.
Výskyt
Baza čierna je rozšírená v celej Európe. Veľmi často rastie pri plotoch, cestách, na okrajoch lesov a v krovinách od nížin až do podhorského písma. V záhradách sa pestujú aj okrasné formy so škvrnitými lalokovitými listami, ktoré sa však nezbierajú na liečebné účely.
Zber a úprava
Zbierajú sa kvety aj plody. Súkvetia sa za suchého počasia trhajú alebo strihajú ešte pred úplným rozvinutím kvetov a tie sa z nich odtrhávajú na sita. Sušia sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Plody sa používajú čerstvé na prípravu šťavy, alebo sa sušia podobne ako kvety.
Kvitnutie: máj – jún
Zber: kvety máj – jún, plody august – september
Účinne látky
Kvet bazy čiernej obsahuje flavonoidy, najmä rutin, triesloviny, glyzid sambunigrín, organické kyseliny, cholín, sacharidy, stopy silice a vitamín C.
Zrelé plody neobsahujú sambunigrín, ktorý je jedovatý. Obsahujú veľa antokyánového farbiva, sacharidy, pektín, živicu, karotén, vitamíny B a C, kyselinu pantotenovú a iné.
Baza čierna a jej liečivé účinky:
- ako prostriedok na potenie pri chorobách dýchacích ciest, reume a všade tam, kde je potenie žiadúce na zníženie teploty
- na výplach ústnej dutiny a inhalácie pri zápale ucha
- na obklady pri kŕčových žilách
- prechladnutie
- vypotenie sa
- ničí hnilobné baktérie
- zahlienenie
- močopudný účinok
- zápcha – preháňavý účinok
- nádcha (inhalácia)
- zápal priedušiek (bronchitída)
- bolesti hlavy
- bolesti tváre
- bolesti zubov
- bolesti uší
- nevové bolesti (bolesti nervového pôvodu)
- neuritída a nerugalgia trigeminu (trojklanného nervu)
Použitie:
Zápar
Pripraví sa z jednej lyžice sušených kvetov a litra vriacej vody. Odporúča sa piť denne 3 – 5 pohárov pri prechladnutí alebo reumatických bolestiach. Na vyplachovanie úst sa používa zápar z dvoch lyžíc drogy na liter vody.
Šťava z plodov
Pôsobí potopudne, povzbudzuje činnosť žliaz s vnútornou sekréciou, zmierňuje bolesti pri migréne, neuralgických ťažkostiach a mierne preháňa.
Odvar z plodov
Sušené plody sa varia 15 minút v množstve asi 30g na šálku vody. Pije sa pred jedlom ako laxativum (preháňadlo) alebo ako prostriedok na prečistenie tráviaceho traktu.
Džem z bobúľ bazy čiernej
Guličky bazy rozvaríme. Keď sa časť vody odparí, vychladnutou hmotu prepasírujeme. Na liter tejto šťavy dáme 400 g kryštálového cukru a varíme, až sa množstvo šťavy zmenší o polovicu. Nakoniec pridáme trochu kyseliny citrónovej. Ešte horúci džem nalejeme do pohárov, uzavrieme a uložíme.
Šťava z bobúľ bazy čiernej
Dobre vyzreté plody bázy umyjeme, rozvaríme a prelisujeme. Získanú šťavu privedieme do varu (žiadnu vodu nepridávame) a na liter šťavy pridáme 300 g cukru a jednu kávovú lyžičku kyseliny citrónovej. Plníme do fliaš a sterilizujeme pri teplote 80 ° C 20 minút.
Zaujímavosti:
- Kvety aj plody bazy čiernej sa používajú na domácu výrobu štiav a vína, plody na výrobu lekvárov.
- V minulosti sa plody používali aj na farbenie hroznového vína.
- Príbuzný druh baza chabzdová (Sambucus ebulus) sa niekedy používa pri chorobách močových ciest. Je však jedovatá, a preto ju možno použiť iba na lekársky predpis.