Poranenia, infekcie a nádory nervového systému
Anencefália
Anencefália (anencefalus) je vrodená vývojová chyba, ktorá vzniká v plode matkinho tela. Je to veľmi závažné ochorenie, ktoré je nezlučiteľné so životom. Termín anencefália znamená „absencia mozgu“. Viac o anencefáli, jej príčinách a stanovení diagnózy sa dočítate v nasledujúcom článku. Príčiny anencefálie Princípom tejto vady je narušený vývoj nervovej trubice z ktorej vzniká mozog a miecha. …
Astrocytómy
Astrocytómy patria medzi mozgové nádory, presnejšie povedané ich radíme medzi gliómy. Gliómy sú nádory, ktoré vznikajú nie z nervových buniek (neurónov), ale z tzv. gliových buniek. V prípade astrocytómu ide o subtyp gliových buniek, ktorý označujeme ako astrocyt. Astrocyty majú v mozgu veľa rôznych funkcií, napríklad majú za úlohu vyživovať neuróny a podporovať prenosy signálov …
Borelióza
Borelióza čiže plným názvom Lymská borelióza je infekčné ochorenie nazvané podľa amerického mesta Lyme, kde bola choroba prvýkrát popísaná. Aké sú prejavy boreliózy, aké sú príčiny jej vzniku, ako ju diagnostikovať a ako túto chorobu správne liečiť? Borelióza a jej príčina Ochorenie je spôsobené baktériami, ktoré patria do skupiny spirochét, ktorú poznáme pod názvom Borrelia burgdorferi. …
Botulizmus
Botulizmus je nebezpečné ochorenie spôsobené toxínom baktérie Clostridium botulinum, ktorá patrí do skupiny klostrídií. Hoci má tento toxín využitie v medicíne v plastickej chirurgii, môžu byť dôsledky otravy botulotoxínom smrteľné. Ochorenie patrí medzi klostridiálne infekcie. Botulizmus a jeho príčiny Otravu spôsobuje botulotoxín produkovaný baktériou Clostridium botulinum. Častý spôsob otravy je pri požití toxínu, zjeme potravu infikovanú …
Brucelóza
Brucelóza je infekčné ochorenie, ktoré sa však v SR nevyskytuje. A to je dobre, pretože ide o dosť problematickú infekciu s tendenciou ku chronickému priebehu. Brucelóza a jej príčiny Ochorenie vyvolávajú brucely, čo je skupina baktérií. Ochorenie má aj veľa iných názvov ako je Bangova horúčka, Krymská horúčka, Maltská horúčka alebo Stredomorská horúčka. To veľa vypovedá …
Choroba mačacieho škrabnutia
Choroba (z) mačacieho škrabnutia je študentom medicíny dobre známa aj pod anglickým názvom „Cat Scratch Disease“. Ide o infekčné ochorenie, ktorým je možné sa nakaziť od niektorých zvierat. Ako sa táto choroba prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať? Choroba mačacieho škrabnutia a jej príčiny Ochorenie je vyvolané baktériou známou ako Bartonella henselae [bartonela Hensel] a …
Creutzfeldt – Jakobova choroba (CJD)
Creutzfeldt – Jakobova choroba (CJD) je verejnosti známa, ale pritom je to veľmi zriedkavé ochorenie zaraďujúce sa medzi tzv. priónové choroby. Prióny sú podivné infekčné častice. Nie sú to totiž ani baktérie, ani vírusy, sú to obyčajné bielkoviny. Tieto bielkoviny sú však schopné sa v našom organizme nekontrolovane rozmnožovať a to ich robí podobné klasickým …
Cytomegalovírus (CMV)
Cytomegalovírus (CMV) je veľmi rozšírený vírus, ktorý je prítomný v organizme veľkej časti populácie. CMV patrí do skupiny herpesvírusov a prenáša sa zrejme úzkym kontaktom a telesnými tekutinami. Vysoká zamorenosť populácie vírusom je v podstate nenápadná, pretože hoci vírus prežíva v ľudskom tele trvalo, zdravým ľuďom nespôsobuje viditeľné príznaky. Snáď jedinou výnimkou u zdravých ľudí …
Difúzne axonálne poranenie
Difúzne axonálne poranenie (difúzne axonálne poškodenie) je pomerne špecifický typ poškodenia mozgu v dôsledku akútnych úrazov hlavy. Ide o poškodenie axónov, čo sú dlhé nervové vlákna tvoriace základ bielej hmoty mozgovej. Axóny sú nevyhnutné pre prepojenie nervových buniek a poškodenie axónov má preto veľmi závažné dôsledky pre funkciu nervových buniek, a to aj keď samotné …
Ependymóm
Ependymóm je nádor centrálneho nervového systému, ktorý sa môže vyskytovať v mozgu a v mieche. Vzniká z tkaniva známeho ako ependym, ktoré vystiela systém mozgových komôr (dutiny vyplnené mozgovomiechovom mokom) a kanálik prechádzajúci stredom miechy. Hlavnou funkciou ependymu je práve tvorba a absorpcia mozgovomiechového moku, čo umožňuje jeho cirkuláciu medzi nervovým tkanivom a komorami. Príčiny …
Hemofil
Hemofil (latinsky Haemophilus influenzae) je baktéria, ktorá spôsobuje množstvo infekčných ochorení, z ktorých niektoré môžu byť aj smrteľné. Tieto baktérie sa u mnohých ľudí nachádzajú v dýchacích cestách, bez toho, aby spôsobovali akékoľvek príznaky, a preto je aj ich prenos vo forme kvapôčkovej infekcie veľmi jednoduchý. Frekvencia a nebezpečnosť hemofilových infekcií poklesla po tom, čo …
Hydrocefalus (voda v hlave)
„Bola blbá, mala vodu v hlave a umrela, keď jej boli štyri roky …“ – Takto drsne opisuje detský hydrocefalus Jaroslav Hašek očami malého chlapca v poviedke Ejemovic Rézinka. A nie je ďaleko od pravdy – hydrocefalus má skutočne pôvod v slovách hydro (voda) a cephalus (hlava). „Vodu v hlave“ máme v skutočnosti tak trochu …
Klostridiálne infekcie
Klostridiálne infekcie sú pestrou skupinou infekčných ochorení. Klostrídie (Clostridia) sú tyčinkové baktérie, ktoré sa pomerne často nachádzajú v kyslých pôdach. Baktérie tejto skupiny nemajú (všeobecne povedané) v láske kyslík a sú typické tvorbou mnohých toxínov. Môžu spôsobovať mnoho infekčných stavov, ktoré môžu mať veľmi pestré príznaky a komplikácie a líšia sa svojou nebezpečnosťou. Niektoré sú …
Meduloblastóm
Meduloblastóm je nádor, ktorý sa vyskytuje v časti mozgu zvanej mozoček – cerebellum. Táto časť mozgu zodpovedá za presnosť telesných pohybov a ich vzájomnú koordináciu. Meduloblastóm môžeme nazývať aj ako primitívny neuroektodermálny tumor (PNET), ktorý má vplyv na CNS (centrálna nervová sústava) a vznikná v embryonálnych bunkách. Preto sa najčastejšie ochorenie vyskytuje u detí vo veku do 10 …
Meningeóm
Meningeóm je typ mozgového nádoru, ktorý vychádza z buniek mozgových blán. Vzhľadom k tomu, že prechádza aj na miechu ako tzv. miechové obaly, môžeme meningeómy nájsť nielen v dutine lebečnej, ale aj v chrbtovom kanáli. V drvivej väčšine sú tieto nádory nezhubné, ale svojho nositeľa môžu ohroziť svojim rastom. Z odborného hľadiska existuje množstvo podtypov …
Miechový šok
Miechový šok je termín používaný pre stav, ktorý vniká po prerušení miechy a trvá cca 2-3 týždne. Má svoje určité špecifiká a pacienta ohrozuje najmä dočasným ťažkým narušením funkcie zvieračov. Príčiny miechového šoku Miechový šok je zapríčinený úplným prerušením miechy, ku ktorému dochádza najčastejšie pri rôznych úrazoch. Najhoršie bývajú zranenia krčnej miechy, ktoré súvisia s letným …
Multiformný glioblastóm
Multiformný glioblastóm čiže glioblastoma multiforme je jedným z mozgových nádorov. Všeobecne platí, že tieto nádory bývajú skôr nezhubné, ale môžu človeka ohroziť svojim rastom v blízkosti mozgu. Glioblastóm je iný – chová sa výrazne zhubne a prognóza pacientov s glioblastómom nebýva dobrá. Multiformný glioblastóm a jeho príčiny Presná príčina tejto formy rakoviny nie je známa. Častejšie …
Myasthenia gravis
Myasthenia gravis je označenie pre zaujímavou chorobu, ktorá nie je tak častá. Má však veľký vplyv na život chorého a okrem zhoršenia kvality života môže človeka ohroziť aj na živote. Povedzme si preto o tejto chorobe niečo bližšie. Aké sú príčiny jej vzniku, ako sa prejavuje a ako ju liečiť a diagnostikovať? Myasthenia gravis a jej …
Neurinóm akustiku (Vestibulárny schwannom)
Neurinóm akustiku je nezhubný nádor, ktorý vychádza z 8. hlavového nervu. Správnejšie sa označuje ako tzv. Vestibulárny schwannom [švanom], čo je síce presnejšie, ale z laického pohľadu úplne nepodstatné. Jeho výskyt je relatívne vzácny, odhaduje sa asi 1 človek na 100 tisíc ľudí za 1 rok. To však znamená, že v SR každým rokom ochorie …
Neuroblastóm
Neuroblastóm patrí medzi zhubné nádorové ochorenia a je typický pre detský vek. Ide ostatne o jeden z najčastejších nádorov dojčenského veku. Nádor vychádza z nervových buniek sympatického nervového systému, ktoré sa vyskytujú na mnohých miestach tela. Typickými miestami vzniku neuroblastómu sú nadobličky a nervového tkaniva trupu, krku a panvy. Neuroblastóm a jeho príčiny Príčiny vzniku …
Neurofibromatóza
Ako neurofibromatózu označujeme niekoľko vrodených geneticky podmienených chorôb, medzi najznámejšie patria neurofibromatóza 1. a 2. typu. Všeobecne povedané súvisia tieto choroby s častejším vznikom rôznych nezhubných a zhubných nádorov v rôznych orgánoch a tkanivách. Čo presne tieto choroby spôsobuje, ako ich diagnostikovať, ako sa prejavujú a ako ich liečiť? Všetko toto sa dozviete v nasledujúcom …
Neurosyfilis
Neurosyfilis je pokročilá neurologická forma syfilitickej infekcie, ktorá je v dnešnej dobe v SR raritná, dosť možno už prakticky neexistujúca. Nie je však doteraz vzácnym javom v rozvojových štátoch s vyšším výskytom sexuálne prenosných chorôb a nedostatočnou lekárskou starostlivosťou. Aké sú presne príčiny tejto choroby, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac sa …
Organický psychosyndróm
Organický psychosyndróm je termín v medicíne stále hojne používaný, hoci je už niektorými lekármi považovaný za zastaraný a nepresný. Nám osobne však príde pre bežnú prax pomerne vhodný, pretože je jednoduchý a zrozumiteľný. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby. Organický psychosyndróm a jeho príčiny Túto chorobu môžeme definovať …
Otras mozgu
Otras mozgu je častý stav, ktorý sprevádza väčšinu úrazov hlavy. Ak je s istotou vyslovená táto diagnóza, nemusí sa pacient príliš obávať – nie je vážne zranený a nie je v ohrození života. Napriek tomu však so sebou toto poranenie nesie množstvo negatívnych prejavov a môže byť príčinou dlhotrvajúcich ťažkostí. Príčiny otrasu mozgu Tento stav …
Paraganglióm
Paraganglióm je označenie pre menej častý nádor, ktorý je zvyčajne nezhubný, a ktorý vychádza z nervového tkaniva. Väčšinou nejde o vážny nález, v mnohých prípadoch je však nutné ho chirurgicky riešiť. Aké sú príčiny vzniku tohto nádoru, kde všade vzniká, ako sa prejavuje a ako ho diagnostikovať? Ako tento nádor liečiť? Všetko toto sa dozviete …
Petit mal (absencia)
Záchvat typu petit mal je historickým označením pre subtyp epileptického záchvatu, ktorý moderná medicína označuje ako tzv. absenciu. V tomto článku si povieme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto záchvatu. Petit mal a jeho príčiny Príčina je podobne ako u iných epileptických záchvatov nenormálna elektrická aktivita niektorých mozgových buniek (neurónov), ktorá sa začne …
Retroperitoneálna fibróza
Retroperitoneálna fibróza je tiež známa pod názvom Ormondove choroba. Je to ochorenie, ktoré spôsobuje rôzne vážne komplikácie, a preto je vhodné vedieť aspoň základné informácie. Ako budeme hovoriť bližšie o retroperitoneálnej fibróze, je vhodné, aby sme si definovali pojem „retroperitoneum„. Ide o anatomický termín, ktorý je zložený zo slov retro (za) a peritoneum (brušná dutina). Ide teda …
Sarkómy
Sarkómy alebo sarkóm je označenie pre celú skupinu našťastie relatívne vzácnych zhubných nádorov, ktoré majú svoj pôvod v spojivových tkanivách – sarkómov sú desiatky a majú názov podľa tkaniva, z ktorého vznikli. Poznáme tak napríklad fibrosarkómu (vzniká z väziva), chondrosarkom * (vzniká z chrupavky), osteosarkóm * (vzniká z kosti), hemangiosarkóm (vzniká z krvných ciev), liposarkóm …
Sepsa – otrava krvi
Otrava krvi čiže sepsa je nebezpečný stav, kedy dochádza k zaplaveniu organizmu baktériami. Baktérie sa pri septickom stave dostanú do krvného riečišťa a spolu s krvou sa môžu rozšíriť po celom tele. Náš organizmus na túto krízovú udalosť reaguje pomerne agresívnou obrannou reakciou, ktorá nás v kombinácii so škodlivým pôsobením baktérií môže usmrtiť. Sepsa a jej …
Zápal mozgu (encefalitída)
Zápal mozgu sa odborne označuje ako encefalitída. Môže sa jednať o extrémne závažný stav s dramatickými príznakmi, ktorý bez včasnej liečby môže byť smrteľný. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby. Zápal mozgu a jeho príčiny Encefalitídy sú v drvivej väčšine prípadov infekčné, môže sa jednať o vírusové, bakteriálne alebo …