Ochorenia mozgu
Absces
Absces je odborným označením pre dutinu v tele vyplnenú hnisom. Jedná sa o nepríjemný dôsledok hnisavých infekčných ochorení. Môže byť veľmi bolestivý, konzervatívnymi (tj. nechirurgickými) prostriedkami je len ťažko liečiteľný a infekcie z neho sa môže rozšíriť po tele a môže vzniknúť tak sepsa. Príčiny vzniku abscesu Abscesy sú spojené najmä s hnisavými bakteriálnymi infekciami – …
Alkoholová demencia
Alkoholová demencia je jednou z komplikácií chronického alkoholizmu. Je to stav nepríjemný ako pre postihnutého, ktorého obmedzuje v bežnom živote, tak pre jeho blízke okolie. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe. Alkoholová demencia a jej príčiny Alkoholová demencie vzniká väčšinou postupne, môže však dochádzať k jej náhlemu zhoršeniu. Kombinuje sa …
Alzheimerova choroba
Alzheimerova choroba je bohužiaľ ochorenie veľmi časté, a jej výskyt sa zvyšuje s vekom. Je to jedna z najvýznamnejších príčin demencie (ďalšie časté príčiny demencie starých ľudí sú mnohopočetné miniatúrne cievne mozgové príhody spôsobené celoživotným poškodzovaním malých mozgových ciev aterosklerózou a vysokým tlakom). Aké sú príčiny vzniku tejto choroby, ako presne sa prejavuje a ako ju …
Astrocytómy
Astrocytómy patria medzi mozgové nádory, presnejšie povedané ich radíme medzi gliómy. Gliómy sú nádory, ktoré vznikajú nie z nervových buniek (neurónov), ale z tzv. gliových buniek. V prípade astrocytómu ide o subtyp gliových buniek, ktorý označujeme ako astrocyt. Astrocyty majú v mozgu veľa rôznych funkcií, napríklad majú za úlohu vyživovať neuróny a podporovať prenosy signálov …
Besnota
Besnota čiže lyssa (anglicky rabies) je smrteľne nebezpečné infekčné ochorenie. Predtým bola besnota na území dnešnej Slovenskej republiky vcelku častá, dnes už sa našťastie takmer neobjavuje. V ostatných častiach sveta, ako je napríklad Afrika, sa besnota vyskytuje pomerne často, a preto je dobré si o nej povedať niekoľko viet. Príčiny besnoty Besnota je spôsobená vírusom …
Chiariho malformácia
Chiariho [Kiariho] malformácia sa plným názvom označuje ako Arnold-Chiariho malformácia a ide o vrodenú vadu mozgu. Prítomnosť tejto vady potom svojim nositeľom spôsobuje množstvo komplikácií. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, princípe, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby. Chiariho malformácia a jej príčiny Nie je jasná príčina vzniku tejto vady, možno je vinníkom určitý genetický predpoklad, ale …
Creutzfeldt – Jakobova choroba (CJD)
Creutzfeldt – Jakobova choroba (CJD) je verejnosti známa, ale pritom je to veľmi zriedkavé ochorenie zaraďujúce sa medzi tzv. priónové choroby. Prióny sú podivné infekčné častice. Nie sú to totiž ani baktérie, ani vírusy, sú to obyčajné bielkoviny. Tieto bielkoviny sú však schopné sa v našom organizme nekontrolovane rozmnožovať a to ich robí podobné klasickým …
Cytomegalovírus (CMV)
Cytomegalovírus (CMV) je veľmi rozšírený vírus, ktorý je prítomný v organizme veľkej časti populácie. CMV patrí do skupiny herpesvírusov a prenáša sa zrejme úzkym kontaktom a telesnými tekutinami. Vysoká zamorenosť populácie vírusom je v podstate nenápadná, pretože hoci vírus prežíva v ľudskom tele trvalo, zdravým ľuďom nespôsobuje viditeľné príznaky. Snáď jedinou výnimkou u zdravých ľudí …
Detská mozgová obrna
Detská mozgová obrna (DMO) je stav, ktorý by sa dal opísať ako trvalé a nezhoršujúce sa postihnutie pohyblivosti človeka, ktoré bolo spôsobené jednorazovým poškodením mozgu. Aké sú príčiny detskej mozgovej obrny, ako sa presne prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko čo o tejto chorobe potrebujete vedieť sa dozviete z nasledujúceho článku. Príčiny detskej mozgovej …
Ependymóm
Ependymóm je nádor centrálneho nervového systému, ktorý sa môže vyskytovať v mozgu a v mieche. Vzniká z tkaniva známeho ako ependym, ktoré vystiela systém mozgových komôr (dutiny vyplnené mozgovomiechovom mokom) a kanálik prechádzajúci stredom miechy. Hlavnou funkciou ependymu je práve tvorba a absorpcia mozgovomiechového moku, čo umožňuje jeho cirkuláciu medzi nervovým tkanivom a komorami. Príčiny …
Epilepsia
Epilepsia alebo ľudovo padúcnica je neurologické ochorenie, ktoré sa prejavuje opakovanými záchvatmi. Epilepsia je popisovaná už v staroveku, historickou osobnosťou trpiacou epileptickými záchvatmi bol zrejme aj Gaius Julius Caesar. Pred vysvetlením príčin vzniku tejto choroby je nutné si povedať pár slov o štruktúre mozgu. Mozog si môžeme predstaviť ako obrovský zhluk miliárd nervových buniek (neurónov), ktoré sú vzájomne …
Friedreichova ataxia
Friedreichova ataxia [frídrajchova ataksia] je vrodené ochorenie postihujúce mozog a miechu, ktoré sa prejavuje niekoľkými príznakmi. Choroba je vzácna a vyskytuje sa len u jedného človeka na niekoľko desiatok tisíc. Aké sú presné príčiny tejto choroby, ako sa prejavuje a ako ju liečiť a diagnostikovať? Všetko potrebne sa dozviete z nasledujúceho článku. Príčiny Friedreichovej ataxie …
Grand mal
Záchvat grand mal je skôr už historické označenie jedného z typov epileptického záchvatu. Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba tohto záchvatu sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny Grand mal Príčinou je nenormálna elektrická aktivita niektorých mozgových buniek (neurónov), ktorá sa začne šíriť po mozgu a spôsobí príznaky záchvatu. Táto nenormálna aktivita nemusí mať jasnú …
Hemofil
Hemofil (latinsky Haemophilus influenzae) je baktéria, ktorá spôsobuje množstvo infekčných ochorení, z ktorých niektoré môžu byť aj smrteľné. Tieto baktérie sa u mnohých ľudí nachádzajú v dýchacích cestách, bez toho, aby spôsobovali akékoľvek príznaky, a preto je aj ich prenos vo forme kvapôčkovej infekcie veľmi jednoduchý. Frekvencia a nebezpečnosť hemofilových infekcií poklesla po tom, čo …
Hydrocefalus (voda v hlave)
„Bola blbá, mala vodu v hlave a umrela, keď jej boli štyri roky …“ – Takto drsne opisuje detský hydrocefalus Jaroslav Hašek očami malého chlapca v poviedke Ejemovic Rézinka. A nie je ďaleko od pravdy – hydrocefalus má skutočne pôvod v slovách hydro (voda) a cephalus (hlava). „Vodu v hlave“ máme v skutočnosti tak trochu …
Hypertenzná kríza
Hypertenzná kríza nie je definovaná jednotlivými autormi úplne rovnako, my si ju zjednodušene popíšme ako epizódu výrazne zvýšeného tlaku (cca nad 230 / 130mm ortuťového stĺpca), ktorá bezprostredne ohrozuje zdravie človeka vysokým rizikom rozvoja komplikácií. Okrem samotnej hodnoty krvného tlaku je dôležité aj to, ako rýchlo došlo k jeho zvýšeniu a na aké tlaky je …
Japonská encefalitída
Japonská encefalitída je infekčný zápal mozgu, ktorý sa vyskytuje v juhovýchodnej Ázii a najmä v Japonsku. Prebiehajúce ochorenie môže spôsobiť trvalé komplikácie, a preto je vhodné o ňom niečo vedieť. Aké sú príčiny tohto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny japonskej encefalitídy Japonská encefalitída …
Kernikterus
Pojem kernikterus vychádza zo slov kern (jadro) a ikterus (žltačka). Ide v podstate o poškodenie mozgových jadier (hlboké štruktúry mozgu) vysokou koncentráciou zlúčeniny známej ako bilirubín, ktorá spôsobuje už spomínanú žltačku. Ako sa presne táto choroba prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať a najlepšie ako jej vôbec predchádzať? Všetko dôležité sa dozviete v nasledujúcom článku. …
Kliešťová encefalitída
Kliešťová encefalitída je vážne ochorenie, ktoré je do značnej miery spojené s Lymskou boreliózou. S tou sa tiež niekedy omylom zamieňa, hoci sa jedná o dve úplne odlišné ochorenia. Spoločným menovateľom týchto dvoch chorôb je kliešť obyčajný. Príčiny kliešťovej encefalitídy Príčinou choroby je vírus kliešťovej encefalitídy a prenášačom tohto vírusu je parazit kliešť obyčajný. Vírus …
Klostridiálne infekcie
Klostridiálne infekcie sú pestrou skupinou infekčných ochorení. Klostrídie (Clostridia) sú tyčinkové baktérie, ktoré sa pomerne často nachádzajú v kyslých pôdach. Baktérie tejto skupiny nemajú (všeobecne povedané) v láske kyslík a sú typické tvorbou mnohých toxínov. Môžu spôsobovať mnoho infekčných stavov, ktoré môžu mať veľmi pestré príznaky a komplikácie a líšia sa svojou nebezpečnosťou. Niektoré sú …
Kraniofaryngeom
Kraniofaryngeom je nezhubný nádor mozgu, ktorý vyrastá v oblasti tzv. tureckého sedla na spodine mozgu, kde sa nachádza hypofýza. Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba tejto choroby sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny kraniofaryngeomu Kraniofaryngeom rastie zo zárodočného tkaniva, z ktorého za normálnych okolností vzniká predná časť podmozgovej žľazy. Prečo k tomu u niektorých ľudí …
Krvácanie do mozgu
Hoci je tento článok označený ako krvácanie do mozgu, presnejšie by sme mali hovoriť o krvácaní do hlavy. Nie všetky krvácania totiž musia postihovať priamo mozgové tkanivo, čo však neznamená, že by boli menej nebezpečné. Skôr ako si povieme o jednotlivých typoch krvácania, je vhodné vedieť niektoré základné informácie o mozgu, jeho obaloch a krvnom …
Meduloblastóm
Meduloblastóm je nádor, ktorý sa vyskytuje v časti mozgu zvanej mozoček – cerebellum. Táto časť mozgu zodpovedá za presnosť telesných pohybov a ich vzájomnú koordináciu. Meduloblastóm môžeme nazývať aj ako primitívny neuroektodermálny tumor (PNET), ktorý má vplyv na CNS (centrálna nervová sústava) a vznikná v embryonálnych bunkách. Preto sa najčastejšie ochorenie vyskytuje u detí vo veku do 10 …
Meningeóm
Meningeóm je typ mozgového nádoru, ktorý vychádza z buniek mozgových blán. Vzhľadom k tomu, že prechádza aj na miechu ako tzv. miechové obaly, môžeme meningeómy nájsť nielen v dutine lebečnej, ale aj v chrbtovom kanáli. V drvivej väčšine sú tieto nádory nezhubné, ale svojho nositeľa môžu ohroziť svojim rastom. Z odborného hľadiska existuje množstvo podtypov …
Meningitída (zápal mozgových blán)
Zápal mozgových blán čiže meningitída je vážne ochorenie, ktoré môže človeka ľahko usmrtiť alebo na ňom zanechať trvalé následky. Ide o infekčný zápal mozgových obalov (sú 3 a latinsky sa označujú ako meningy), ktorý môže byť spôsobený baktériami alebo vírusmi. Ak prejde zápal z obalov do mozgového tkaniva, hovoríme o meningoencefalitíde. Príčiny meningitídy Ako bolo …
Migréna
Migréna sa prejavuje záchvatovými bolesťami hlavy. Vyskytuje sa u mužov aj u žien, u žien však častejšie – predpokladá sa, že až jedna z piatich žien v Slovenskej republike migrénou trpí. Migréna sa môže objavovať niekoľkokrát do mesiaca a môže výrazne zhoršiť kvalitu života. Príčiny migrény Na vzniku choroby hrá úlohu genetický predpoklad. Presná príčina sa …
Mozgová mŕtvica (cievna mozgová príhoda-CMP)
Mozgová mŕtvica (odborne iktus) by sa dala definovať ako náhle vzniknutá porucha funkcie mozgu, ktorá je spôsobená poškodením mozgových buniek. Rozlišujeme ischemickú a krvácavú CMP. Ischemická mozgová mŕtvica Príčiny Táto cievna mozgová príhoda je spôsobená poškodením mozgových buniek nedostatkom kyslíka (tzn. poškodenie ischémiou). Tvorí asi 80% mozgových mŕtvic. Mechanizmus je v podstate podobný infarktu myokardu. V …
Multiformný glioblastóm
Multiformný glioblastóm čiže glioblastoma multiforme je jedným z mozgových nádorov. Všeobecne platí, že tieto nádory bývajú skôr nezhubné, ale môžu človeka ohroziť svojim rastom v blízkosti mozgu. Glioblastóm je iný – chová sa výrazne zhubne a prognóza pacientov s glioblastómom nebýva dobrá. Multiformný glioblastóm a jeho príčiny Presná príčina tejto formy rakoviny nie je známa. Častejšie …
Opuch mozgu
Opuch mozgu (mozgový edém) je špecifickým opuchom časti tela. Ostatné opuchnuté orgánov a tkanivá sa môžu relatívne voľne zväčšiť, mozog je však uzavretý v lebke, a preto je jeho opuch spojený s nebezpečným zvýšením vnútrolebečného tlaku. Opuch mozog jednoducho nie je to isté čo opuchnutá noha. Príčiny opuchu mozgu Príčin je množstvo, mozog reaguje opuchom …
Parkinsonova choroba
Parkinsonova choroba je neurologické ochorenie, ktoré je v našej populácii pomerne časté. Trpia ním najmä starí ľudia. Choroba postupuje pomaly, neustále sa zhoršuje a chorého postupne invalidizujúce. Aké sú príčiny Parkinsonovej choroby, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Toto všetko sa dozviete v nasledujúcom článku. Parkinsonova choroba a jej príčiny Príčina leží hlboko …
Progresívna multifokálna leukoencefalopatia
Progresívna multifokálna leukoencefalopatia je veľmi zriedkavé ochorenie. Poznajú ho však lekári, ktorí podávajú pacientom silné imunosupresíva, pretože niektoré preparáty môžu toto smrteľné ochorenie nepriamo spôsobiť. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny ochorenia progresívna multifokálna leukoencefalopatia Progresívna multifokálna encefalopatia je …
Prolaktinóm
Prolaktinóm je označenie pre nezhubný nádor hypofýzy, ktorý vo veľkom množstve vytvára hormón prolaktín. K správnemu pochopeniu tejto problematiky je bohužiaľ nutné zmieniť sa o hormonálnej funkcii štítnej žľazy. Hypofýza (podmozgová žľaza) je malá časť mozgu, ktorá však produkuje veľké množstvo hormónov, okrem iného sa tu tvorí aj hormón prolaktín. Nad hypofýzou sa nachádza časť …
Rakovina mozgu
Rakovina mozgu a mozgové nádory môžu byť nebezpečné a nejedná sa až o tak veľkú raritu, ako by sa mohlo zdať. Zničujúca diagnóza nádoru na mozgu môže vydesiť aj tých najodvážnejších. Poznať príznaky môže zmeniť beh tragických udalostí. Príznaky rastúceho nádoru sa môžu vyvíjať pomaly a bez povšimnutia, alebo sú spojené aj s inými problémami. …
Rasmussenova encefalitída
Rasmussenova encefalitída je chronické zápalové neurologické ochorenie mozgu, ktoré sa najčastejšie vyskytuje v detskom veku a spôsobuje pomerne závažné príznaky. Choroba je našťastie veľmi vzácna. Aké sú presne príčiny tejto choroby, ako sa prejavuje a ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku. Rasmussenova encefalitída a jej príčiny Presná príčina vzniku choroby …
Spavá choroba
Spavá choroba je označenie pre nebezpečné infekčné ochorenie, ktoré sa vyskytuje v Afrike. V dnešnej dobe je vyliečiteľné, ale bez včasnej a účinnej terapie má vysokú úmrtnosť alebo trvalé následky. Ako sa táto choroba prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Spavá choroba a jej príčiny Choroba je spôsobená parazitom …
Status epilepticus
Status epilepticus je označenie pre smrteľne nebezpečnú situáciu, kedy u epileptika trvá epileptický záchvat dlhšie ako 30 minút alebo ak sa začnú opakovať záchvaty rýchlo po sebe, bez toho, aby medzi nimi chorý nadobudol vedomie, a ak trvá táto situácia opäť dlhšie ako 30 minút. Príčiny situácie status epilepticus Séria záchvatov má rovnakú príčinu a …
Subarachnoidálne krvácanie
Subarachnoidálne krvácanie (skratka SAK) je smrteľne nebezpečný stav, ktorý aj napriek snahe lekárov končí smrťou. Stav patrí do problematiky krvácania do hlavy. Krvácanie tohto typu nie je až tak časté, ale je veľmi zákerné a nepredvídateľné.Predtým ako si povieme bližšie informácie k vlastnému krvácaniu, je vhodné si v rýchlosti opísať anatómii mozgu a jeho obalov. Mozog je …
Subdurálny hematóm
Subdurálny hematóm je častou komplikáciou pri poranení hlavy a patrí do problematiky zaoberajúcej sa krvácaním do hlavy. Aké sú príčiny jeho vzniku, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny vzniku subdurálneho hematómu Toto ochorenie je veľmi podobné epidurálnemu hematómu. Medzi ním a subdurálnym hematómom je však niekoľko …
Sydenhamova chorea
Sydenhamova chorea je menej časté neurologické ochorenie, ktoré úzko súvisí so streptokokovými infekciami. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Povedzme si o tomto zaujímavom stave niečo bližšie. Príčiny vzniku Syndenhamovej chorey Príčinou je akútne prebiehajúca reumatická horúčka, čo je autoimunitná porucha súvisiaca s prebiehajúcou streptokokovou infekciou (napr. …
Trombóza kavernózneho splavu
Trombóza kavernózneho splavu je relatívne vzácny, ale značne problematický a nebezpečný stav. Kavernózny splav (kavernózny sínus) je dutý priestor v hĺbke lebečnej spodiny ktorým preteká odkysličená krv žilami z mozgu smerom k srdcu. Trombóza znamená vznik krvnej zrazeniny v tomto mieste. Aká je vlastne príčina tohto nebezpečného stavu? Ako sa prejavuje Trombóza kavernózneho splavu a dá …
Unciformná kríza
Unciformná kríza je neurologický termín, ktorý opisuje charakteristické halucinácie typicky súvisiace s niektorými typmi epileptických záchvatov. Slovo unciformný (alebo tiež unkálný) odkazuje k časti mozgu označovanej ako uncus [unkus], ktorá sa vyskytuje v blízkosti tzv. Hippocampu a mozgového centra pre čuch. Viac o príčinách, prejavoch a o následnej liečbe sa dozviete z nasledujúceho článku. Príčiny …
Úžeh
Úžeh je častý stav, ktorý je mnohými ľuďmi zamieňaný s úpalom. Kým úpal znamená prehriatie organizmu v dôsledku pobytu v teplom prostredí, úžeh by sa dal označiť za prehriatie hlavy a mozgu priamym vystavením sa slnečnému žiareniu. Zjednodušene povedané človek s úžehom musel byť nejakú dobu na priamom slnku, zatiaľ čo človek s úpalom nemusel. Príčiny …
Vnútrolebečná hypertenzia
Pretlak v dutine lebečnej (vnútrolebečná hypertenzia) sa odborne označuje ako intrakraniálna hypertenzia. Ide o sprievodný jav úrazov hlavy aj ochorenia mozgu. Má veľmi nepríjemné prejavy a veľmi ľahko môže chorého usmrtiť alebo mu spôsobiť ťažké doživotné následky. U dospelého jedinca je dutina lebečnej pevne ohraničená zrastenými lebečnými kosťami. Priestor v nej je vyplnený mozgom, krvnými …
Wernickeho encefalopatia
Wernickeho encefalopatia je ochorenie mozgu, ktoré úzko súvisí s alkoholizmom. Je nepríjemné pre postihnutého aj pre jeho okolie a výrazne narušuje sociálne vzťahy. Aké sú všetky príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa Wernickeho encefalopatia prejavuje a ako sa lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny Wernickeho encefalopatie Základnou príčinou je nedostatok vitamínu B1 (tiamín) …
Zápal mozgu (encefalitída)
Zápal mozgu sa odborne označuje ako encefalitída. Môže sa jednať o extrémne závažný stav s dramatickými príznakmi, ktorý bez včasnej liečby môže byť smrteľný. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby. Zápal mozgu a jeho príčiny Encefalitídy sú v drvivej väčšine prípadov infekčné, môže sa jednať o vírusové, bakteriálne alebo …