Vyliec.sk > Kategórie chorôb > Ochorenia kôry nadobličiek

Ochorenia kôry nadobličiek

addisonova choroba

Addisonova choroba

Addisonova choroba je ochorením nadobličiek spojená s poruchou funkcie ich kôry. Najprv je nutné poznať základné informácie o nadobličkách.

Feochromocytóm

Feochromocytóm

Feochromocytóm je zaujímavý typ nádoru nadobličiek, ktorý vychádza z ich drene. Väčšinou je nezhubný (niekedy však môže byť aj zhubný a vytvárať metastázy), ale napriek tomu môže ohrozovať chorého na živote. Prečo to tak je? To si povieme nižšie. Nadobličky sú párový orgán produkujúci rad hormónov. Nachádzajú sa v našom tele na hornom póle oboch …

Hyperkaliémia

Hyperkaliémia (vysoký draslík)

Hyperkaliémia označuje stav, keď je zvýšená hladina draslíka v krvi. Draselný ión (latinsky kálium) sa vo vysokých koncentráciách vyskytuje v bunkách a v krvi je ho pomerne malé množstvo, ktoré zodpovedá koncentrácii 3,8-5,3 mmol/liter. Každé laboratórium sa v hodnotách trochu líši, ale orientačne to platí. Ak sa zníži hladina draslíka po 3,8 mmol/liter, hovoríme o …

Pozrite a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!
Kongenitálna adrenálna hyperplázia

Kongenitálna adrenálna hyperplázia

Kongenitálna adrenálna hyperplázia je odborný termín, ktorý však nemá zaužívaný slovenský ekvivalent. Stav by sa dal preložiť ako vrodené zväčšenie nadobličiek a ide o hormonálnu poruchu vyvolanú zvýšenou produkciou niektorých hormónov nadobličiek.

nádory nadobličiek

Nádory nadobličiek

Nadoblička je malý párový orgán, ktorý sa nachádza na hornom póle každej z oboch obličiek. Význam nadobličiek je veľký, pretože sa v nich vyrába niekoľko hormónov a to je aj dôvodom, prečo nás nádory nadobličiek zaujímajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.