Bakteriálne choroby kože

Flegmóna

Flegmóna

Flegmóna znamená neohraničú agresívne sa šíriacu infekciu mäkkých tkanív tela. Väčšinou hovoríme o flegmóne končatín aj niektorých orgánov. Z hľadiska hnisavých infekčných ochorení kože môžeme flegmónu chápať ako komplikáciu ostatných chorôb z tejto skupiny. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby. Flegmóna a jej príčiny Najčastejším pôvodcom flegmonózneho zápalu kože …

Folikulitída

Folikulitída

Pojem folikulitída vychádza zo slov folikul (vlasový vačok) a koncovky -itida (zápal). Ide teda o infekčný zápal vlasového vačku, ktorý môže vzniknúť všade tam, kde z kože rastú vlasy či chlpy. Okrem stupají a dlaní prakticky všade. Folikulitídu môžeme zaradiť medzi menej závažné hnisavé kožné infekcie. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a …

Fourniérova gangréna

Fourniérova gangréna

Fourniérova gangréna [furniérova] je nebezpečné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým mužov, ale veľmi zriedkavo sa môže objaviť aj u žien. Našťastie ide celkovo o málo častý stav, pretože má vysokú úmrtnosť a spôsobuje doživotné následky. Ide o formu sneti (gangrény), ktorá napáda u mužov oblasť penisu a u žien oblasť hrádze. Aké sú príčiny, diagnostika, prejavy a …

Furunkul

Furunkul patrí medzi choroby známe ako hnisavé kožné infekcie. Ide o komplikáciu folikulitídy, čo je infekčný zápal vlasového vačku. Slovensky je furunkul označovaný ako tzv. hnisavý vred. Aké sú príčiny tohto vredu, ako sa prejavuje a ako ho liečiť? Všetko potrebné sa dozviete v tomto článku. Príčiny furunkulu Zvyčajne ho spôsobujú baktérie zo skupiny stafylokokov. …

gangréna

Gangréna

Sneť čiže gangréna je nebezpečným stavom, ktorý ohrozuje život chorého. Týka sa najmä končatín a predtým bola obávanou komplikáciou vojnových zranení. Aj dnes sa nanešťastie s gangrénou stretnúť môžeme. Medzi hlavných vinníkov patrí ateroskleróza a cukrovka (1. typu aj 2. typu), o čom si povieme v nasledujúcich odsekoch. Gangréna je odumieranie tkanív tela, ktoré nemajú dostatočné …

hnisavé kožné infekcie

Hnisavé kožné infekcie

Hnisavé kožné infekcie (odborne pyodermia) sú skupinou chorôb, ktoré sú spôsobené baktériami. Sú veľmi časté, môžu postihnúť jedinca každého veku a niekedy môžu mať veľmi závažné komplikácie. Príčiny hnisavých kožných infekcií Najčastejšími pôvodcami nepríjemného stavu s názvom hnisavé kožné infekcie sú baktérie zo skupiny stafylokokov a streptokokov, ktoré preniknú do kože cez rôzne trhlinky alebo …

Impetigo

Impetigo

Impetigo je časté a trochu záhadne znejúce kožné ochorenie. Možno ho výstižne opísať ako povrchový hnisavý zápal kože. Impetigo sa môže veľmi ľahko šíriť – najmä v detských kolektívoch – postihuje však aj dospelých jedincov. Aké sú príčin tohto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko čo o tejto chorobe potrebujete vedieť …

Infekcia mäsožravými baktériami

Infekcia mäsožravými baktériami je medzi laikmi známy pojem, ktorý je v skutočnosti trochu nepresný. Ide však o značne nebezpečné infekcie, ktoré môžu postihnutého ohroziť na živote. Príčiny infekcie mäsožravými baktériami Infekcia mäsožravými baktériami je odborne nazývaná ako nekrotizujúca fasciitída a ide o ťažké poškodenie tkanív pôsobením bakteriálnej infekcie. Najčastejšími vyvolávajúcimi činiteľmi sú baktérie zo skupiny …

Karbunkul

Karbunkul

Karbunkul je jedným z hnisavých ochorení kože (pyodermia). Môže byť pomerne rozsiahlý a vzniká splynutím niekoľkých blízkych furunklov. Ako sa presnejšie prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v tomto článku. Príčiny karbunkulu Príčinou je bakteriálna infekcia, najčastejšie baktériami zo skupiny stafylokokov a o niečo menej často aj streptokokov. Väčšiu tendenciu k …

Klostridiálne infekcie

Klostridiálne infekcie

Klostridiálne infekcie sú pestrou skupinou infekčných ochorení. Klostrídie (Clostridia) sú tyčinkové baktérie, ktoré sa pomerne často nachádzajú v kyslých pôdach. Baktérie tejto skupiny nemajú (všeobecne povedané) v láske kyslík a sú typické tvorbou mnohých toxínov. Môžu spôsobovať mnoho infekčných stavov, ktoré môžu mať veľmi pestré príznaky a komplikácie a líšia sa svojou nebezpečnosťou. Niektoré sú …

lepra

Lepra

Lepra sa označuje aj ako malomocenstvo alebo ako Hansenova choroba. Ide o chronickú infekčnú chorobu, ktorá sa našťastie v civilizovaných európskych štátoch vrátane Slovenska už nevyskytuje. Celosvetovo však stále prípady lepry existujú, najmä v niektorých afrických štátoch a v Indii. Príčiny vzniku lepry Pôvodcom ochorenia je baktéria známa ako mycobacterium leprae [mykobakterium lepra], ktorá patrí …

mäkký vred

Mäkký vred

Mäkký vred (ulcus molle) je sexuálne prenosná choroba, ktorou vo väčšine prípadov trpia muži na rozdiel od žien. Infikovať sa touto pohlavne prenosnou chorobou možno výlučne pohlavným stykom. Pôvodcom mäkkého vredu je baktéria Haemophilus ducreyi. Pôvodca mäkkého vredu je baktéria tyčinkového tvaru, ktorá je veľmi citlivá na vysoké teploty a vyschnutie. Na mieste vstupu infekcie …

Pseudomonádové infekcie

Pseudomonádové infekcie

Pseudomonádové infekcie sú pomerne závažné typy infekčných ochorení, ktoré sú spôsobené baktériami zo skupiny Pseudomonas pomerne často zvané aj Pseudomonas aeruginosa [eruginóza]. Aká je príčina týchto infekcií? Ako sa prejavujú a ako sa liečia? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. O baktérii Pseudomonas aeruginosa nespôsobuje bežné infekcie, a preto je nebezpečnou nemocničnou baktériou, ktorá …

Šarlach

Šarlach

Šarlach je relatívne bežné infekčné ochorenie detského veku, ktoré je spôsobené určitými baktériami zo skupiny streptokokov. Tieto baktérie produkujú toxíny, ktoré sú zodpovedné za vznik typickej vyrážky. Najčastejším spôsobom prenosu je kvapôčková infekcia – pri vykašliavať sa streptokoky dostávajú do okolia a možno ich vdychovať. Infekcia z toho dôvodu zvyčajne začína v dýchacích cestách. Šarlach …

streptokokové infekcie

Streptokokové infekcie

Streptokokové infekcie sú vyvolané streptokokmi, čo sú nám dobre známe baktérie, ktoré vyvolávajú množstvo bežných infekcií. Niektoré sú banálne, iné môžu spôsobovať množstvo komplikácií a niektoré sú dokonca život ohrozujúce. Streptokoky patria spolu so stafylokokmi medzi grampozitívne koky. Grampozitívne znamená, že sú zafarbiteľné tzv. Gramovou metódou, slovo koky zase odkazuje na okrúhly tvar ich buniek. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button