Telo, psychika a alkohol

Delírium tremens a ďalšie alkoholické príznaky

Čo je to delérium tremens a aké môžu byť ďalšie alkoholické príznaky?

Asi viacerí z nás už počuli dve tajomne vyzerajúce slovíčka \“delírium tremens.\“ Neskrýva sa za nimi ale nič pekné a to predovšetkým nie pre osobu závislú na alkohole. Ide o alkoholickú psychózu. V tomto článku opíšeme najčastejšie príznaky alkoholickej psychózy – tzv. delírium tremens a ďalšie rôzne chorobné stavy vyvolané nadmerným pitím alkoholu.

Delírium tremens


Je to určitý druh \“šialenstva z nedodania alkoholu mozgu\“, ktorý je na ňom závislý. Vyskytuje sa u niekoľkoročných alkoholikov ( \“nadmerných pijanov\“) alkoholu. Najčastejšie však u konzumentov liehovín.

Vzniká častejšie v noci a je vyššia pravdepodobnosť vzniku u človeka, ktorý má v tú danú chvíľu z nejakého dôvodu horúčku.

Stav je sprevádzaný telovými a zrakovými halucináciami. Osoba má pocit, že po nej lezú malé zvieratá a hmyz.

Tieto zvieratá sa po ňom vrhajú a chcú ho napadnúť. Na stenách vidí pavučiny s pavúkmi, ktoré chorý odháňa. Počas delíria je zvýšená hranica sugestibility (ovplyvniteľnosť slovom).

Zo somatických prejavov je to trasenie celého tela, zrýchlený tep. Strach strieda eufória, postihnutý človek je dezorientovaný miestom a časom, nie vlastnou osobou (nevie kde je a koľko je hodín, vie ale kto je). Delírium vzniká náhle, niekedy v súvislosti s epileptickým záchvatom (u 1/3 ľudí). Môže trvať aj 2-5 dní.

Tento stav je nebezpečný najmä preto, že chorý neprijíma jedlo a tekutiny, vďaka tomu sa môže rozvinúť metabolický rozvrat organizmu.

Zakončenie stavu môže byť náhlym spánkom, alebo stav odznieva pozvoľna. Chorý má čiastočnú amnéziu (výpadok pamäte po skončení delíria).

Aké halucinácie môžu vzniknúť v delíriu?

Počas delíria tremens môže dotyčná osoba vidieť: myši, mačky, pavúky, rôzne pocity cestovania, alebo halucinácie a rozprávanie sa s Marťanmi, z ďalších halucinácií to môžu byť napríklad rozhovory s dávno mŕtvymi osobami alebo rôznymi slávnymi osobnosťami a nebezpečné sú aj stavy, keď pacient napríklad vidí ako ho po byte naháňa vlastný vysávač alebo pračka.

Korsakovova psychóza (Korsakovov syndróm)

Korsakovov syndróm nadväzuje na delirium tremens asi vo štvrtine prípadov. Alkoholik má výrazne problémy so zapamätávaním a s pamäťou – nie je si schopný zapamätať, čo pred chvíľou vnímal a robil. Je postihnutá aj jasnosť pamäte.

Z toho dôvodu je dezorientovaný miestom, časom a situáciou. Pretože si nepamätá nové vnemy, vymýšľa si ich a výmyslom verí (realitu občas prekrýva výmyslami a vymysli občas prekrýva realitou).

Korsakovovú psychózu zaraďujeme medzi alkoholickú demenciu.

Alkoholické halucinácie

Sluchové a zrakové halucinácie, ktoré sa vyskytujú hlavne v noci. Alkoholik je pri nich zmätený a výrazne úzkostlivý.

Po odznení si čiastočne pamätá, čo vlastne halucinoval.

Halucinatórna psychóza

Podobá sa delíriu, ale je alkoholik si ju uvedomuje a má trochu miernejší priebeh halucinácií, ktoré sú prevažne sluchové.

Ich obsah je zaujímavý, pretože bývajú antagonistické (napr. pacient počuje hádku dvoch ľudí, pričom prvá ho chváli a druhá ho haní, vyhráža sa mu a nadáva).

Paranoidná psychóza

Bludy prenasledovania a žárlivecký blud. Postihuje prednostne paranoidné psychopatické osobnosti. Objavuje sa často pri zvýšenom prísune alkoholu.

Dipsománia

Dipsománia sú periodické, niekoľko dní trvajúce záchvatové stavy neodolateľnej túžby po alkohole.

V medziobdobí je možná abstinencia. Záchvat začína nepokojom, smútkom, pocitmi telesnej slabosti. Človek aj pri malom napití alkoholu, už nedokáže prestať a ďalej pije nadmerne, môže sa dopustiť impulzívnych činov.

Okná – výpadky pamäte

Ako vyzerajú alkoholická okná? Pijan nemá spomienky na určité obdobie počas opitosti. Vyskytuje sa u neho neistota a strach. Nevie čo robil minulý deň.

Pýta sa svojich známych, obchádza preto krčmy. Má tendenciu znovu platiť účty v krčme za útraty, ktorú mal predchádzajúci deň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button