Zúženie obličkových tepien

Zúženie obličkových tepienZúženie obličkových tepien je pomerne nepríjemný stav. Po prvé totiž ovplyvní prietok krvi obličkou a za druhé vyvolá pomerne zle liečiteľné zvýšenie krvného tlaku. Prečo k tomu dochádza a ako tento problém riešime si povieme nižšie.

Zúženie obličkových tepien a jeho príčiny


Každá z oboch obličiek je za normálnych okolností zásobená jednou obličkovou tepnou, ktorá odstupuje priamo z brušnej aorty.

K zužovaniu tejto tepny dochádza najčastejšie vplyvom aterosklerózy, tj. ukladanie tuku v stene cievy.

Typickým pacientom je obézny muž s vysokým cholesterolom a vysokým tlakom. Oveľa zriedkavejšie vznikne zúženie na podklade fibromuskulárnej dysplázie, čo je naopak choroba skôr mladšieho veku.

Z veľmi vzácnych príčin zúženia obličkových tepien môžeme spomenúť aj niektoré vaskulitídy.

Prejavy

Zúženie sa môže objaviť na tepnách oboch obličiek, alebo len pri jednej obličke. Do postihnutej obličky výrazne zúžených tepien tečie menej krvi.

Tkanivo obličky sa začne mylne domnievať, že krvný tlak v tele je príliš nízky a nedokáže jej dodať dostatok tepnovej krvi.

Preto začne pomocou istých hormonálnych mechanizmov zvyšovať krvný tlak (hormón renín). To síce situáciu trochu zlepší, ale vysoký krvný tlak začne navyše poškodzovať druhú obličku.

Stav sa teda prejaví vysokým tlakom so všetkými možnými prejavmi (únava, motanie hlavy, bolesti hlavy a pod.), ktorý len ťažko reaguje na podávanie liekov na zníženie tlaku *.

Postupom času sa môžu rozvinúť známky zlyhávania obličiek, najprv len zhoršením obličkových parametrov v krvných náberoch, neskôr aj klinickými príznakmi.

* Najmä ACE-inhibítory by sa u zúženia obličkových tepien nemali používať. Inak sú veľmi dobré, tu však môžu po svojom nasadení viesť k výraznému zhoršeniu funkcie obličiek.

Diagnostika

Podozrenie môžeme získať u rizikovejších pacientov s vysokým tlakom, ktorí príliš nereagujú na liečbu a zároveň majú zistenú horšiu funkciu obličiek.

Ak takýmto pacientom nasadíme ACE-Inhibitor, dôjde obvykle k ďalšiemu zhoršeniu obličkových parametrov.

Z fyzikálneho vyšetrenia môžeme sluchom vyšetriť obličkovej tepny, kedy fonendoskopom priloženým na brucho nad miestom zúženie budeme počuť šelest.

Veľmi spoľahlivým vyšetrením je CT angiografia a najpresnejším vyšetrením je angiografia obličkových tepien, ktorá navyše umožňuje terapeutické riešenia (angioplastika, stenty).

Liečba

U zúženia na podklade aterosklerózy sa väčšinou najprv snažíme podávať lieky na zníženie tlaku a lieky na zníženie cholesterolu.

Pri nedostatočnom efekte zvyčajne volíme endovaskulárny zákrok, pri ktorom sa roztiahne zúžené miesto balónikom (angioplastika) a eventuálne je možné zaviesť do roztiahnutého miesta špeciálny trubicovitý stent, ktorý udrží tepnu otvorenú.

U zúženia spôsobeného fibromuskulárnou dyspláziou volíme priamo angiografiu s alebo bez stentu ako metódu prvej voľby.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zuzeni-ledvinovych-tepen

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button