Zúženie krčných tepien
Mozog je bohato prekrvený orgán, v ktorom sa nachádza hustá sieť drobných tepienok. Celkovo je však krv k mozgu privádzaná iba dvoma pármi tepien – dvoma relatívne povrchovo uloženými vnútornými krčnými tepnami (krkavice či karotídy) a dvoma hlboko uloženými vertebrálnymi tepnami, ktoré vstupujú na mozgu pozdĺž chrbtice. Zúženie krčných tepien aké sú príčiny tohto stavu, ako sa prejavuje a ako ho liečiť? Všetko čo o tomto zúžení tepien potrebujete vedieť sa dočítate v nasledujúcom článku.
Zúženie krčných tepien a jeho príčiny
Krkavice sú relatívne veľké tepny a na krku môžeme pohmatom pomerne dobre cítiť ich pulzovanie.
Zužovanie týchto tepien je relatívne časté u starých ľudí a je obvykle spôsobené procesom aterosklerózy (ukladanie cholesterolu v stene ciev).
Vzácne môže byť zúženie tepien spôsobené aj inými chorobami, napríklad niektorými vaskulitídami.
Prejavy
Zužovanie krkavíc nemusí mať dlho žiadne príznaky. Inokedy môže byť spojené so zhoršením prekrvenia mozgu v záťažových situáciách, ako je pokles krvného tlaku, dehydratácia a pod. To sa potom u starých ľudí prejavuje únavou, motaním hlavy, či zmätenosťou.
Oveľa nebezpečnejší problém je pri zúžení krkavíc zvýšené riziko ischemickej mozgovej mŕtvice. V zúženej krkavici sa totiž mení tok krvi a to je spojené so zvýšenou tvorbou krvných zrazenín.
Takto vytvorená zrazenina potom môže z krkavíc vletieť do mozgu a spôsobiť mŕtvicu.
Diagnostika
Relatívne ľahko možno získať podozrenie na tesnejšie zúženie tepien počúvaním.
Ak priložíme fonendoskop k miestu zúženia na krku, môžeme počuť šelest spôsobený rýchlejším tokom krvi zúženým úsekom.
Presnú diagnózu umožní ultrazvuk krkavíc. Ten nielenže odhalí zúženie, ale cez výpočet rýchlosti krvi umožní spočítať jeho stupeň. Menej využívaná a invazívnejšia metóda je angiografia karotíd.
Zúženie krčných tepien a jeho liečba
Sú dve možnosti liečby – konzervatívna a chirurgická.
Na rozhodnutie o postupe u konkrétneho pacienta je zvyčajne dôležitý názor neurológa, interného lekára a cievneho chirurga.
Konzervatívne sa postupuje skôr u menej závažných zúžení, u zúženia bez klinických prejavov, či ak nie je pacient pre celkový zdravotný stav schopný chirurgického zákroku.
Základom liečby sú lieky na riedenie krvi (skôr slabšie lieky ako je napr. Anopyrin) a potom najmä lieky proti ateroskleróze, medzi ktoré patria lieky znižujúce cholesterol a lieky na vysoký tlak.
Kombinácia týchto liekov pomerne dramaticky znižuje riziko vzniku mŕtvice. Chirurgické riešenie spočíva v relatívne náročnom zákroku, pri ktorom sa v zúženom mieste odstraňuje vnútorná vrstva steny tepny.
Zákrok má svoje riziká a nemožno pri ňom vylúčiť vznik mozgovej mŕtvice. Ako menej invazívne riešenie sa niekedy využíva aj zavedenie stentu do krkavíc. Pri ňom sa vykoná vpich niektorej zo vzdialenejších tepien (zvyčajne trieslová tepna).
Vzniknutým prístupom sa telovými tepnami až k cieľovému zúženiu krkavice zasunie balónik, ktorý sa nafúkne a zúžené miesto rozšíri – táto časť zákroku sa nazýva angioplastika.
Nasleduje samotný stenting, pri ktorom sa do rozšíreného úseku rovnakým spôsobom zasunie trubicovitý stent, ktorý udrží tepnu rozšírenú.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/zuzeni-krcnich-tepen
Použité zdroje: základné zdroje textu