Zúženie čreva
Zúženie čreva je stav, ktorý sprevádza viacero chorôb tráviacej sústavy. Samo o sebe je možné takéto zúženie zaradiť medzi chorobné stavy, môže totiž človeku znepríjemniť každodenný život a svojimi komplikáciami ho aj pripraviť o život. Aké sú príčiny zúženia čreva, ako sa toto zúženie prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Všetko potrebné čo o tomto stave potrebujete vedieť sa dozviete z nasledujúceho článku.
Zúženie čreva a jeho príčiny
Väčšinou je zúženie čreva spôsobené útvarom vyrastajúcim z jeho steny alebo zjazvením a tvorbou väziva, ktoré sprevádza zápalové procesy v čreve.
1. Rakovina hrubého čreva
Je veľmi častou príčinou zúženia hrubého čreva.
Okrem samotného zúženia môže vyvolať chudokrvnosť kvôli stratám krviniek z nádorových hmôt do čreva.
2. Crohnova choroba a ulcerózna kolitída
Tieto neinfekčné autoimúnne črevné zápaly môžu pri svojom chronickom priebehu vyvolať zjazvenie a zužovanie niektorých postihnutých úsekov čriev.
Typické je to najmä pre niektoré formy Crohnovej choroby.
3. Divertikulitída
Vážnejšia a rozsiahlejšia divertikulitída môže mať veľmi nepríjemné následky.
Okrem zápalu pobrušnice alebo pretrhnutia čreva môže počas hojenia procesu dôjsť aj k väzivovatení, zjazvení a k zužovaní črevnej steny.
4. Ischemická kolitída
V tomto prípade vzniká zápal na základe nedostatku kyslíka v črevnej stene.
Menej závažné formy nemusí pacient ani vnímať, ale po určitom čase sa v rámci hojenia vytvorí zúženina.
5. Radiačná kolitída
Rádioaktívne žiarenie používané v liečbe rôznych nádorov môže poškodiť črevnú stenu a okrem rozvoja reaktívneho zápalu spojeného s krvácaním môže dôjsť aj k zužovaniu čreva.
6. Chirurgické zákroky
Chirurgické zákroky na črevách a tým myslíme najmä odstránenie časti čreva a zošitie vzniknutých koncov k sebe, môže viesť po určitej dobe k vytvoreniu zúženého miesta.
Prejavy zúženia čreva
Zúžené miesto v čreve bráni priechodu stolice. Malé zúženie nemusí spôsobovať žiadne ťažkosti, užšie zúženie a zúženie v oblasti konca hrubého čreva a konečníka (kde už je stolica tuhšia a objemnejšia) však prejavy má.
Objavia sa bolesti brucha a očakávaná zápcha, ktorá je striedaná občasnou falošnou hnačkou. Tá je spôsobená hromadením stolice pred zúžením, pričom raz za čas sa tekutejšie časti stolice pod tlakom skrz zúžené miesto pretlačia.
Zásadnou komplikáciou je vznik úplnej črevnej nepriechodnosti (tzv. mechanický ileus). Tá sa prejaví zvracaním, silnými bolesťami brucha a zástavou odchodu stolice.
Bez lekárskej pomoci dôjde pomerne rýchlo k zápalu pobrušnice, otrave krvi a šokovému stavu, ktorý končí smrťou.
Diagnostika
V tenkom čreve najlepšie zistíme zúženinu pomocou zobrazovacích metód ako je enteroklýza alebo CT enteroklýza.
V hrubom čreve je najideálnejšou metódou kolonoskopia. Pri kolonoskopií si miesto zúženia prezrieme „na vlastné oči“ a môžeme si z tohto miesta zobrať vzorky na histologické vyšetrenie na vylúčenie nádorového procesu.
Použitie endoskopickej kapsule pri podozrení na zúženie čreva so sebou nesie veľké riziko – kapsula sa v zúženom mieste môže zaseknúť.
Liečba
Závisí od druhu a závažnosti zúženia. Nezhubné zúženie, ktoré akútne neohrozuje na živote možno riešiť kolonoskopicky, kedy do zúženého miesta zasúvame prístrojom špeciálne vyfúknutý balónik a jeho nafúknutím v zúženine ju rozťahujeme.
Efekt však nie je až tak skvelý a zúženie má tendenciu sa znovu vytvárať.
Ideálna je chirurgická liečba, pri ktorej sa buď prevedie strikturoplastika (zúžené miesto sa pozdĺžne rozotne a priečne zošije, čím sa rozšíri) alebo sa zúžené miesto úplne odstráni.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/zuzeni-streva
Použité zdroje: základné zdroje textu