Zubný kaz
Zubný kaz, jeho príznaky a komplikácie sú jedny z najčastejších dôvodov návštevy v zubného lekára. V tomto článku si jednoducho preberieme hlavné príčiny, prejavy, diagnostiku a liečbu zubného kazu.
Zubný kaz a jeho príčiny
O zubnom kaze by sme mali uvažovať ako o infekčnom ochorení, kedy je zub napadnutý baktériami žijúcimi v dutine ústnej.
Tieto baktérie narušujú ochrannú sklovinu a môžu preniknúť do živej drene, kde je sú prítomné nervy a cievy.
Baktérie pre svoj metabolizmus využívajú cukor z potravy a sladkosti preto zvyšujú riziko vzniku zubného kazu.
Ďalšie rizikové faktory sme detailnejšie spracovali v texte o zvýšenej kazivosti zubov, tu len krátko uvedieme, že môže ísť napríklad o nedostatočnú hygienu ústnej dutiny, nedostatočnú tvorbu slín a o refluxnú chorobu.
Prejavy
Spočiatku sa zubný kaz nijako neprejavuje, ale je viditeľný ako narušenia celistvosti skloviny. Ťažkosti spôsobujú až pokročilé zubné kazy, kedy zápal preniká do drene.
V takom prípade sa objavuje nepríjemná bolesť zuba, niekedy je prítomný aj opuch tváre.
Početné zubné kazy môžu spôsobiť zápach z úst.
Komplikácie
Zub postihnutý kazom má zníženú odolnosť a pri žuvaní potravy je vyššie riziko zlomenia zuba s jeho odlomením na menšie, či väčšie časti.
Neliečený zubný kaz môže zub úplne zničiť, prípadne sa môže objaviť absces (horúčka, silná bolesť) alebo nebezpečná flegmóna krku.
V prípade prieniku baktérií zo zubov do krvi môže vzniknúť endokarditída alebo otrava krvi (to je však už veľmi vzácna komplikácia zubného kazu).
Prevencia
Základnou prevenciou zubného kazu je pravidelné čistenie zubov zubnou kefkou vrátane používania medzizubnej kefky a vhodné diétne opatrenia s obmedzením sladkostí.
Odporúčajú sa aj žuvačky bez cukru, pretože ich žuvanie vedie k tvorbe slín, ktoré pred zubným kazom chráni.
Pravidelné zubné kontroly sú dôležité, pretože umožnia včasnú detekciu začínajúceho kazu a umožňujú jeho rýchle vyriešenie.
Diagnostika
Zubný kaz býva diagnostikovaný zubným lekárom pri pohľade do dutiny ústnej za pomoci zrkadla a ďalších nástrojov.
Na detekciu zubných kazov možno využiť aj röntgen.
Liečba
Existuje viac možností liečby, ale asi najčastejšie je vyvŕtanie kazu pomocou zubnej vŕtačky a následne zakrytie vzniknutého otvoru pomocou plomby (amalgámové, cementové, živicové a pod.).
Zdroj: https://www.stefajir.cz/zubni-kaz
Použité zdroje: základné zdroje textu