Žltačka typu E

Žltačka typu EŽltačka typu E patrí medzi vírusové infekčné hepatitídy. Preložené do slovenčiny to znamená, že ide o infekčnú chorobu spôsobenú vírusmi, ktorá sa prejavuje zápalom tkaniva pečene. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Žltačka typu E a jej príčiny


Príčinou je vírus hepatitídy E, ktorý sa u chorého človeka vylučuje stolicou a šíri sa v prostredí s nedokonalou hygienou („choroba špinavých rúk“).

Je napokon v tomto smere dosť podobná žltačke typu A. Celosvetovo je žltačka typu E veľmi častá v Afrike, Ázii a Strednej Amerike.

V SR sa choroba skôr príliš nevyskytovala, v posledných rokoch však jej výskyt narastá.

Vírus sa objavuje aj u domácich zvierat vrátane ošípaných a k prenosu môže dôjsť z chorej matky na plod.

Prejavy žltačky typu E

Od nákazy do začiatku príznakov väčšinou uplynie 4-6 týždňov a priebeh infekcie je opäť podobný žltačke typu A – príznaky môžu byť pomerne mierne a zahŕňajú únavu, zvýšenú teplotu, nechutenstvo, nevoľnosť, zvracanie a hnačky.

Pomerne často sa objaví aj žltačka (tj. žlté zafarbenie očného bielka, kože a slizníc).

Ak dôjde k nákaze plodu od matky, končí infekcia väčšinou potratom a existuje aj vyššie riziko smrti tehotnej ženy.

U ľudí s oslabenou imunitou bol zriedkavo popisovaný prechod infekcie do chronickej fázy, u drvivej väčšiny chorých však dochádza k úplnému uzdraveniu.

Diagnostika

Dôležité je pacienta vypočuť, zistiť vyššie uvedené ťažkosti a prípadne získať informácie o cestovaní do cudzích krajín.

V krvných náberoch nájdeme zvyčajne zvýšenie pečeňových testov a špeciálnymi vyšetreniami môžeme nájsť aj protilátky proti vírusu žltačky E, čím je diagnóza definitívne potvrdená.

Prevencia

Vakcína proti vírusu hepatitídy E neexistuje.

Človek sa v rizikových oblastiach môže nakaziť pitím kontaminovanej vody a z potravy, najmä z bravčového mäsa – mal by si teda dávať pozor.

Liečba

Pacient je hospitalizovaný na infekčnom oddelení (tj. robí sa izolácia), má zákaz piť alkohol a dostáva diétne netučnú stravu.

Môžu sa podávať aj lieky na ochranu tkaniva pečene (tzv. hepatoprotektíva), ale ich účinky nemožno považovať za zázračné.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zloutenka-typu-e

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button