Žltačka typu D
Žltačka typu D patrí medzi vírusové infekčné hepatitídy. Preložené do slovenčiny to znamená, že ide o infekčnú chorobu spôsobenú vírusmi, ktorá sa prejavuje zápalom tkaniva pečene. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.
Žltačka typu D a jej príčiny
Príčinou je nákaza vírusom žltačky typu D (HDV vírus). Samostatná vírusová hepatitída D neexistuje, vírus žltačky D môže človeka napadnúť len v prítomnosti vírusu žltačky typu B (HBV).
Vírus žltačky D sa prenáša telesnými tekutinami, tj. pohlavným stykom, zdieľaním injekcií u vnútrožilových narkomanov, nekontrolovanými transfúziami a pod.
Relatívne často dochádza k prenosu z chorej matky na plod.
Prejavy
Po nákaze môže pretrvávať bezpríznakové obdobie v dĺžke 1-2 mesiace.
V prípade, že dôjde k súčasnej infekcii HBV a HDV, nasledujú akútne ochorenie, ktoré je spojené s nevoľnosťou, zvracaním a nechutenstvom. Žltačka (tj. žlté zafarbenie očného bielka, kože a slizníc) môže a nemusí byť prítomná. Potom väčšinou dochádza k uzdraveniu, choroba väčšinou neprechádza do chronického štádia.
Horšia je situácia, kedy nákaza HDV nasadá na už prebiehajúcu HBV infekciu.
V takom prípade dochádza k zhoršeniu zápalu pečene, pomerne rýchlo môže vzniknúť cirhóza so všetkými komplikáciami a môže dôjsť aj k závažnému fulminantnému priebehu spojeného so zlyhaním pečene a smrťou.
Diagnostika
Zaujímajú nás klinické ťažkosti pacienta, prítomnosť žltačky a prípadné rizikové správanie (nechránený pohlavný styk alebo injekčná narkománia a pod.).
V krvných náberoch nájdeme zvýšené pečeňové testy.
Jasnu diagnózu urobíme špeciálnymi vyšetreniami, ktoré preukážu prítomnosť protilátok alebo priamo častí vírusu v krvi.
Má však zmysel vykonávať toto vyšetrenie len u tých pacientov, u ktorých sme preukázali prítomnosť vírusu žltačky typu B.
Ťarchu postihnutia tkaniva pečene u chronického zápalu možno zhodnotiť zo vzorky získanej biopsiou pečene.
Ultrazvuk brucha môže ukázať niektoré zmeny typické pre cirhózu a ložiská rakoviny pečene.
Prevencia
Prevenciou proti žltačke typu D je logicky vakcína proti žltačke typu B.
Ak sa nenakazí človek žltačkou typu B, nemôže sa nakaziť ani žltačkou typu D.
Liečba
Základom liečby chronického priebehu choroby je liečenie žltačky typu B, asi najznámejším liekom je tzv. Pegylovaný interferón.
U veľmi ťažkého poškodenia pečene je na zvážení jej transplantácia.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/zloutenka-typu-d
Použité zdroje: základné zdroje textu