Žltačka typu C
Žltačka typu C patrí medzi vírusové infekčné hepatitídy. Preložené do slovenčiny to znamená, že ide o infekčnú chorobu spôsobenú vírusmi, ktorá sa prejavuje zápalom tkaniva pečene. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike prognóze a liečbe tejto choroby.
Žltačka typu C a jej príčiny
Príčinou je infekcia vírusom žltačky typu C (HCV vírus). Vírus sa prenáša krvou, zrejme najčastejšou formou prenosu je zdieľanie ihiel u vnútrožilových narkomanov.
Ďalšou možnosťou prenosu je pohlavný styk, prenos z chorej matky na novorodenca, tetovanie + percing, transfúzie * a dialýza *. Priamy kontakt s krvou nakazených je rizikový aj pre lekárskych pracovníkov.
* Vo vyspelých štátoch vrátane SR je riziko prenosu týmto spôsobom minimálne až nulové.
Celosvetovo sa vírusom hepatitídy C nakazilo 150-200 miliónov ľudí.
Veľmi významné je rozšírenie HCV v Egypte, došlo k nemu pri zle vykonanej masovej očkovacej kampani proti schistosomóze, kedy nebol používaný sterilný materiál.
Prejavy
Vírusová žltačka C je veľmi zákerná, väčšinou sa v akútnej fáze nijako neprejaví (žltačka – žltkasté sfarbenie kože, slizníc a očí – sa vôbec nemusí objaviť).
Asi 20% ľudí sa s infekciou vysporiada a uzdraví sa.
U drvivej väčšiny ľudí však infekcia prechádza do chronickej fázy, organizmus sa vírusu nedokáže zbaviť a vzniká chronický zápal pečene.
Hlavným nebezpečenstvom je vznik cirhózy pečene so všetkými jej komplikáciami vrátane postupného zlyhávania pečene aj zvýšené riziko vzniku rakoviny pečene.
Diagnostika
Klinické príznaky sú nenápadné a k diagnóze môže dôjsť náhodne. Rozhodne by mali byť vyšetrení pacienti s neurčitými tráviacimi ťažkosťami, ľudia so zvýšenými pečeňovými testami nejasnej príčiny a pacienti s novo zistenou cirhózou.
Samotný preukaz infekcie sa robí špeciálnym sérologickým vyšetrením s nálezom existencie protilátok proti vírusu v krvi a priamym preukazom vírusovej nukleovej kyseliny.
Zobrazovacie metódy ako je napríklad ultrazvuk brucha síce v diagnóze nepomôžu, ale môžu preukázať zmeny typické pre cirhózu a skoré ložiská rakoviny pečene.
Prognóza
V 20% dôjde k úplnému uzdraveniu, títo pacienti majú prognózu výbornú.
U zvyšku chorých je to už komplikovanejšie, choroba môže mať aj fatálne následky.
Prevencia
V súčasnej dobe nemáme k dispozícii žiadnu vakcínu proti žltačke typu C.
Liečba
Proti HCV sa podávali lieky obsahujúce pegylovaný interferón a ribavirín, v dnešnej dobe sú však stále viac odsúvané do pozadia modernejšími zlúčeninami (napr. Sofosbuvir).
Lieky sa podávajú dlhodobo v určitých kombináciách a sleduje sa odpoveď na liečbu (hladina pečeňových testov, množstvo vírusových nukleových kyselín v krvi a pod).
Pri veľmi ťažkom postihnutí tkaniva pečene je možné zvážiť transplantáciu pečene, nie každý pacient je však tohto náročného zákroku schopný.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/zloutenka-typu-c
Použité zdroje: základné zdroje textu