Žltačka typu B

Žltačka typu BŽltačka typu B patrí medzi vírusové infekčné hepatitídy. Preložené do slovenčiny to znamená, že ide o infekčnú chorobu spôsobenú vírusmi, ktorá sa prejavuje zápalom tkaniva pečene. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike, prognóze a liečbe tohoto typu žltačky.

Žltačka typu B a jej príčiny


Príčinou je nákaza vírusom žltačky typu B (HBV vírus). Jedná sa o nebezpečné a celosvetovo veľmi rozšírené ochorenie, počty nakazených sa počítajú na stovky miliónov.

Vírus sa prenáša telesnými tekutinami, napríklad pohlavným stykom, zdieľaním injekcií u vnútrožilových narkomanov, pri neodborne vykonávanom tetovaní a piercingu, transfúziami *, dialýzou * a pod. Relatívne často dochádza k prenosu z chorej matky na plod.

* Vo vyspelých štátoch vrátane SR je riziko prenosu týmto spôsobom minimálne až nulové.

Prejavy

Po nákaze môže pretrvávať bezpríznakové obdobie v dĺžke 1-3 mesiace.

Nasleduje obdobie akútneho zápalu pečene, ktoré je spojené s nevoľnosťou, nechutenstvom, zvracaním a hnačkami. Žltačka (tj. žlté zafarbenie očného bielka, kože a slizníc) môže a nemusí byť prítomná.

Po akútnej fáze u mnohých ľudí dôjde k úplnému uzdraveniu, organizmu sa podarí vírus žltačky B kompletne zničiť.

U veľmi malého percenta ľudí môže akútny zápal pečene prejsť do tzv. Fulminantného priebehu spojeného s rýchlym zlyhaním pečene, ktoré končí často smrťou.

U niektorých nakazených, napríklad u chorých s oslabenou imunitou a u detí, bohužiaľ nie je imunitný systém schopný telo vírusu zbaviť a choroba prechádza do chronickej fázy.

Existuje riziko, že pretrvávanie vírusu v organizme povedie k vzniku chronického zápalu pečene, ku vznik cirhózy alebo rakoviny pečene.

Diagnostika

Zaujímajú nás klinické ťažkosti pacienta, prítomnosť žltačky a prípadné rizikové správanie (nechránený pohlavný styk alebo injekčná narkománia a pod.).

V krvných náberoch nájdeme zvýšené pečeňové testy.

Akútnu alebo chronickú infekciu môžeme dokázať pomocou špeciálnych náberov na antigény (časti vírusu) a protilátky proti týmto antigénom.

Ťarchu postihnutia tkaniva pečene u chronického zápalu možno zhodnotiť zo vzorky získanej biopsiou pečene. Ultrazvuk brucha môže ukázať niektoré zmeny typické pre cirhózu a ložiská rakoviny pečene.

Prognóza

Môže byť rôzna. Celý rad ľudí sa po akútnom ochorení úplne uzdraví (pomerne malé percento pritom zomrie na akútne zlyhanie pečene) a u zvyšku zostane vírus v ich tele.

Časť týchto ľudí budú bezpríznakoví nositelia vírusu, u iných však dôjde k poškodzovaniu pečene s možným vznikom cirhózy alebo zhubného nádoru.

Prevencia

Existuje vakcína, ktorou sa od roku 2001 plošne očkujú deti, inak je vyhradená pre ľudí s vysokým rizikom kontaktu s nákazou (zdravotníci, pacienti s chorými obličkami pred začatím dialýzy a pod.).

Žltačka typu B a jej liečba

Je nutné liečiť pacientov s chronickou infekciou HBV vírusom, u ktorých dochádza k poškodzovaniu tkaniva pečene.

Používa sa množstvo špeciálnych preparátov, historicky najviac známi bol tzv. Pegylovaný interferón.

Hoci sa súčasnými metódami nedajú infekciu úplne vyliečiť, sme u rady pacientov schopní navodiť stav dlhodobej remisie (tj. pacient je bez laboratórnych a klinických prejavov infekcie).

Pri veľmi ťažkom postihnutí tkaniva pečene je možné zvážiť transplantáciu pečene, nie každý pacient je však tohto náročného zákroku schopný.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zloutenka-typu-b

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button