Žltačka typu A
Žltačka typu A patrí medzi vírusové infekčné hepatitídy. Preložené do slovenčiny to znamená, že ide o infekčnú chorobu spôsobenú vírusmi, ktorá sa prejavuje zápalom tkaniva pečene. teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike, prognóze, prevencií a liečbe tejto choroby.
Žltačka typu A a jej príčiny
Príčinou je vírus hepatitídy A, ktorý sa u chorého človeka vylučuje stolicou a šíri sa v prostredí s nedokonalou hygienou („choroba špinavých rúk“). Má tendenciu k šíreniu v epidémiách.
Na lekárskych fakultách sa stále spomína epidémia v Československu v roku 1979, keď sa desiatky tisíc ľudí nakazili z mrazených jahôd pôvodom z Poľska.
Prejavy
Od nákazy do začiatku príznakov väčšinou uplynú 4 týždne. Sám vírus nám príliš neškodí a ťažkosti vznikajú skôr na základe imunitnej odpovede organizmu.
Príznaky môžu byť pomerne mierne a zahŕňajú únavu, zvýšenú teplotu, nechutenstvo, nevoľnosť, zvracanie a hnačky.
Pomerne často sa objaví aj žltačka (tj. žlté zafarbenie očného bielka, kože a slizníc).
Diagnostika
Dôležité je pacienta vypočuť, zistiť vyššie uvedené ťažkosti a prípadne získať informácie o výskyte žltačky typu A v jeho okolí.
V krvných náberoch nájdeme zvýšenie pečeňových testov a špeciálnymi vyšetreniami môžeme nájsť aj protilátky proti vírusu žltačky A, čím je diagnóza definitívne potvrdená.
Prognóza
Prognóza je výborná.
Žltačka typu A nespôsobuje chronické poškodenie pečene ani cirhózu a po relatívne krátkej dobe dôjde k plnému uzdraveniu.
Prevencia
Existuje vakcína, ktorá sa nepodáva všetkým občanom, ale môžu ju preventívne dostať cestovatelia do miest s nižšou hygienickou úrovňou.
Liečba
Pacient je hospitalizovaný na infekčnom oddelení (tj. robí sa izolácia), má zákaz piť alkohol a dostáva diétne netučnú stravu.
Môžu sa podávať aj lieky na ochranu tkaniva pečene (tzv. hepatoprotektíva), ale ich účinky nemožno považovať za zázračné.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/zloutenka-typu-a
Použité zdroje: základné zdroje textu