Zlomenina lebečnej spodiny

zlomenina spodiny lebečnejZlomenina lebečnej spodiny našťastie nie je častým typom úrazu, sprevádza však niektoré vážne úrazy hlavy.

Ako presne sa táto zlomenina prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné o tomto úraze sa dočítate v nasledujúcom článku.

Príčiny zlomeniny lebečnej spodiny


Príčinou poranenia s názvom zlomenina lebečnej spodiny sú vážnejšie úrazy, ku ktorým dochádza napríklad pri autonehodách.

Zlomenina spodiny lebečnej nebýva prítomná samostatne, ale býva združená s ďalšími poraneniami ako sú zlomeniny lebečnej klenby, poranenie krčnej chrbtice a ďalšie.

Príznaky

Zlomenín spodín lebky je viac typov podľa toho, ktorými kosťami prechádzajú lomné línie. Môžu byť takmer bezpríznakové alebo sa môžu prejavovať bolesťami hlavy.

Niektoré formy zlomenín vedú k narušeniu mozgových obalov a to spôsobuje vytekanie mozgovomiechového moku z ucha, z nosa, alebo do nosohltanu.

Prítomné môže byť aj viditeľné krvácanie z nosa alebo z krvácanie z ucha. U niektorých zlomenín vzniká charakteristický okuliarovitý hematóm, čo je modrina obkružujúca obe oči pripomínajúca svojím tvarom okuliare.

Ak dôjde k poškodeniu sluchového nervu alebo sluchového ústrojenstva s ústrojenstvom rovnováhy a pohybu vo vnútornom uchu, potom človek na dané ucho nepočuje a môže trpieť motaním hlavy.

Poškodenie lícneho nervu vedie k jeho ochrnutiu s jednostrannou poruchou hybnosti svalov tváre.

Okrem týchto prejavov môžu byť prítomné ďalšie neurologické príznaky vychádzajúce z poškodenia mozgu alebo ďalších hlavových nervov.

Ľudia so zlomeninami spodiny lebečnej majú vyššie riziko vzniku infekčného zápalu mozgových blán kvôli ľahšiemu prieniku infekcie z okolia.

Ak dôjde pri zlomenine k poškodeniu veľkých tepien hlavy a krku, potom hrozí rýchle úmrtie na krvácavé komplikácie.

Diagnostika

Pacient po úrazoch vedúcich ku zlomenine spodiny lebečnej je zvyčajne veľmi detailne vyšetrený pomocou CT vrátane zobrazenia hlavy a krku.

CT vyšetrenie odhalí presný rozsah a typ poranenia, čo potom lekárom umožní viesť správnu liečbu.

Liečba

Záleží na konkrétnom prípade, charaktere zlomeniny a na prítomnosti ďalších poranení. Niektoré stavy vyžadujú len sledovanie, stabilizáciu pacienta, vyriešenie iných zranení a ponechanie času ku zrastu lebečných kostí.

Operujú sa komplikované zlomeniny s odchýlením (dislokáciou) úlomkov kostí a s poraneniami okolitých tkanív.

Operácie sú samozrejme veľmi ťažké a vykonávajú ich len veľmi skúsení lekári. V prípade infekčných komplikácií sa podávajú antibiotiká.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zlomenina-spodiny-lebecni

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button