Zlomenina členku

zlomenina členkuZlomenina členku je nepríjemné zranenie, ktoré je spojené so zlomením jednej alebo viacerých kostí tvoriacich členok. Zlomenín členku je viac typov, ktoré sa líšia závažnosťou ťažkostí aj liečebným postupom.

Ako sa táto zlomenina presne prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať? Všetky potrebné informácie sa dozviete z tohto článku.

Príčina zlomeniny členku


Príčinou´poranenia s názvom zlomenina členku sú úrazy zahŕňajúce členok, obzvlášť ak dochádza k jeho silnej rotácii.

Zlomeniny vznikajú napríklad v rámci pádov na lyžiach a po pádoch pri pošmyknutí na zľadovatenom povrchu.

Pôsobiace sily musia byť výrazne silnejšie ako pri vzniku prostého podvrtnutia členka.

Zlomeniny členku môžu byť samostatné alebo sa pri ťažších úrazoch kombinovať so zlomeninami kostí predkolenia.

Príznaky

Zlomenina sa prejavuje silnou bolesťou nohy v mieste členku, oproti podvrtnutiu je silnejšia a na nohu sa nedá prakticky postaviť.

Okrem toho sa objavuje modrina a opuch okolitých tkanív. V prípade vychýlenia sa úlomkov z normálnej polohy (tzv. dislokácie) sa môže objaviť viditeľná deformácia päty.

Diagnostika

Zlomeniny členku zvyčajne diagnostikuje ortopéd na základe zistení pacientových ťažkostí, fyzikálneho vyšetrenia členku (pohľadom, pohmatom) a zobrazovacích metód (zvyčajne postačuje röntgen).

CT vyšetrenie je možné, ale vykonáva sa skôr u komplikovaných zlomenín k presnému hodnoteniu pri rozhodovaní o ďalšom postupe.

Okrem samotného hodnotenia zlomenín je nutné zistiť prítomnosť pulzu na tepnách nohy k vylúčeniu poranenia tepien.

Liečba

Stabilná zlomenina členku bez vychýlenia úlomkov (teda bez dislokácie) sa obvykle rieši neoperačne, členok sa stabilizuje a fixuje pomocou dlahy alebo sadry, odporúča sa znížená záťaž končatiny.

Okrem tejto terapie, ktorá sa používa na liečenie poranenia s názvom zlomenina členka sa podávajú lieky proti bolesti.

Komplikované a dislokované zlomeniny sa riešia operačným zákrokom, ktorý má za cieľ vrátiť kosti do správneho anatomického postavenia a zafixovať ich.

Pacientov so zlomeninami nohy je vhodné dočasne vybaviť liekmi na riedenie krvi (väčšinou nízkomolekulovým heparínom) ako prevenciu vzniku hlbokej žilovej trombózy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zlomeny-kotnik

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    1 komentár

    1. Dobrý deň chcem sa opýtať ako dlho trvá liečba kym bude členok opet v poriadku. Ak sa jedná o zlomeninu vonkajšej kostí a je to operovane. Je to zafixované šrobami. Ďakujem

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button