Žilové varixy
Žilové varixy čiže kŕčové žily sú označením pre rozšírenie povrchových žíl dolných končatín. Jedná sa síce predovšetkým o kozmetický problém, za ich vznikom môže stať aj ochorenie závažnejšie a rovnako tak aj žilové varixy môžu mať vážne komplikácie.
Tento článok patrí k všeobecnejšiemu článku o chorobách žíl dolných končatín, ktorý odporúčame prečítať si tiež.
K pochopeniu príčin vzniku varixov je nutné v niekoľkých vetách spomenúť anatómiu žilového systému dolných končatín.
Z dolných končatín je krv odvádzaná dvoma systémami žíl – povrchovým a hlbokým. Hlboký systém odvádza väčšie množstvo krvi a s povrchovým systémom je prepojený spojovacími žilami.
Žily dolných končatín sú vybavené chlopňami, ktoré umožňujú tok žilovej krvi jedným smerom – z dolných končatín preč.
Jednosmernými chlopňami sú vybavené aj spojovacie žily a tak je umožnený tok krvi z povrchového systému do hlbokého a nie naopak.
Okrem chlopní napomáha toku krvi aj svalová pumpa, kedy pohyby svalov dolných končatín napomáhajú vytláčať krv z dolných končatín preč.
Príčiny žilových varixov
Žilové varixy majú mnoho príčin vzniku a môžu sa vzájomne kombinovať. Povrchové žily sa začnú vakovito rozširovať, ak sú preťažované veľkým objemom krvi, či ak je narušená ich žilová stena, ktorá stráca svoju pevnosť.
Významným faktorom je chronická žilová nedostatočnosť. Tento stav býva vrodený a prejavuje sa poruchou funkcie žíl dolných končatín, poruchou funkcie žilových chlopní, apod.
Táto žilová nedostatočnosť sa najmä u žien môže skombinovať so sedavým neaktívnym spôsobom života (nie je využívaná svalová pumpa) a hormonálnymi zmenami v tehotenstve.
Dôsledkom tohto stavu je hromadenie krvi v žilovom systéme dolných končatín a kvôli narušenej funkcii chlopní v spojovacích žilách prelievania krvi z hlbokého systému do povrchového.
Povrchový systém nie je na tak veľkú objemovú záťaž stavaný, a preto sa jeho žily začnú vakovito rozširovať.
Ak dôjde v povrchovom systéme k opakovaným zápalom povrchových žíl (tromboflebitídy), naruší sa žilová stena, jej mechanická odolnosť sa zníži a vznik varixov je ešte pravdepodobnejší.
Inou príčinou vzniku kŕčových žíl v povrchovom systéme je hlboká žilová trombóza, kedy dôjde k vzniku krvnej zrazeniny v hlbokom žilovom systéme.
Zrazenina sťažuje odtok krvi hlbokým systémom a krv preto viac odteká povrchovým systémom, ktorého žily sa začnú rozťahovať.
Prejavy
Žilové varixy vznikajú dlhodobo – dochádza k ich postupnému rozvoju a k zhoršovaniu stavu.
Okrem kľukatiacich sa vystúpených žíl sa môžu objavovať nepríjemné príznaky typické pre chronickú žilovú nedostatočnosť – pocit ťažkých nôh, bolesti nôh, kŕče, únavnosť a brnenie.
V prípade vzniku tromboflebitídy vo varikóznych žilách sa objaví začervenanie pozdĺž žilového priebehu a tiež bolestivosť.
Dlhodobejšia existencia žilových varixov ako dôsledku zhoršeného odtoku krvi z dolných končatín zvyšuje riziko vzniku žilových vredov predkolenia.
Tkanivá dolných končatín majú pri hromadení žilovej krvi horšiu životaschopnosť aj spomalenú schopnosť hojenia a aj malé poranenia môžu viesť k vzniku mokvajúcich zapáchajúcich vredov.
Diagnostika
Žilové varixy možno diagnostikovať pohľadom a pohmatom.
Pri celkovom vyšetrení je vhodné použiť aj ultrazvuk žíl dolných končatín, ktorý môže preukázať priechodnosť, či nepriechodnosť hlbokého žilového systému.
Prevencia
Vhodnou prevenciou vzniku kŕčových žíl je dostatočná pohybová aktivita, zníženie telesnej hmotnosti, prípadne nosenie elastických kompresívnych pančúch.
Vhodné je obmedziť dlhé státie a skôr sedieť so zdvihnutými nohami, to zjednoduší odtok krvi.
Liečba
Žilové varixy možno liečiť liekmi s pomerne dobrým efektom, ktoré sa nazývajú venofarmaká. Radia sa k nim lieky ako napr. Glyvenol, Detralex, Anavenol, Cyclo 3 fort, a pod.
Tieto zlúčeniny spevňujú žilové steny, zlepšujú odtok krvi z dolných končatín a znižujú opuchy.
V literatúre možno tiež nájsť v súvislosti s kŕčovými žilami zmienky o ženšene a ďalších liečivých rastlinách.
Okrem toho existuje viacero ďalších úspešných preparátov, ktoré sa v liečbe žilových chorôb používajú. Je samozrejme vhodné všetky tieto lieky a preparáty skombinovať s preventívnymi opatreniami uvedenými vyššie.
Radikálnejšia možnosť liečby je chirurgická operácia, pri ktorej sa rozšírené žily jednoducho odstránia.
Pred týmto zákrokom je však nevyhnutne dôležité, aby sa lekár presvedčil o priechodnosti hlbokého žilového systému.
Ak by totiž odstránil varikózne žily povrchového žilového systému a hlboký systém by bol v tom istom čase nepriechodný, nemohla by krv z dolnej končatiny odtekať vôbec.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/krecove-zily-varixy
Použité zdroje: základné zdroje textu