Žilová nedostatočnosť

Žilová nedostatočnosťŽilová nedostatočnosť (alebo chronická žilová nedostatočnosť) je označenie pre situáciu, keď žily dolných končatín nie sú schopné plniť správne svoju funkciu – odvádzať krv z dolných končatín.

Ako sa táto situácia prejavuje, ako ju liečiť a aká je pred ňou prevencia?

Anatómia žilového systému


K pochopeniu žilovej nedostatočnosti je nutné v niekoľkých vetách spomenúť anatómiu žilového systému dolných končatín.

Z dolných končatín je krv odvádzaná dvoma systémami žíl – povrchovým a hlbokým. Hlboký systém odvádza väčšie množstvo krvi a s povrchovým systémom je prepojený spojovacími žilami.

Žily dolných končatín sú vybavené chlopňami, ktoré umožňujú tok žilovej krvi jedným smerom – z dolných končatín preč.

Jednosmernými chlopňami sú vybavené aj spojovacie žily, a tak je umožnený tok krvi z povrchového systému do hlbokého a nie naopak.

Okrem chlopní napomáha toku krvi aj svalová pumpa, kedy pohyby svalov dolných končatín napomáhajú vytláčať krv z dolných končatín preč.

Žilová nedostatočnosť a jej príčiny

Chronická žilová nedostatočnosť je stav, pri ktorom vyššie uvedený systém prestane fungovať. Väčšinou ide o nedostatočnú pevnosť žilových stien a narušenú funkciu chlopní.

Dôsledkom toho je hromadenie krvi v žilách dolných končatín a vznik celej rady komplikácií.

Ako a prečo chronická žilová nedostatočnosť vzniká? Veľmi často sa jedná o vrodenú náchylnosť, ktorá sa počas života prejaví.

Niektorí ľudia, častejšie ženy, jednoducho majú k narušenej funkcii chlopní a k nedostatočnej pevnosti žilových stien vrodený predpoklad.

Ako ďalšie faktory sa môžu uplatniť hormonálne príčiny (tehotenstvo), sedavé zamestnanie a dlhodobé státie.

Pri nedostatočnom pohybe a pri státí sa totiž neuplatňuje svalová pumpa, čo hromadenie krvi zhoršuje. Pri dlhom státí navyše krv z dolných končatín musí tiecť proti gravitácii.

Chronická žilová nedostatočnosť môže ľahšie vzniknúť v teréne ciev postihnutých hlbokou žilovou trombózou. Ľudia, ktorí prekonali túto chorobu, majú vyššie riziko vzniku chronickej žilovej insuficiencie.

Prejavy

Žilová nedostatočnosť sa sprvu nijako viditeľne neprejavuje. V popredí sú subjektívne ťažkosti ako je pocit ťažkých nôh, bolesti nôh, záchvatové kŕče dolných končatín a ľahká únavnosť.

Hromadenie krvi môže viesť k preťaženiu povrchového žilového systému. Podobný efekt má nefunkčnosť chlopní v spojovacích žilách, ktorá umožní tok krvi z hlbokého systému do povrchového (normálne je možný iba tok opačným smerom).

Či tak alebo tak, žily preťaženého povrchového systému sa začnú rozširovať a to vedie k vzniku kŕčových žíl.

Keď chronická žilová nedostatočnosť trvá, začnú vznikať opuchy dolných končatín a dochádza k ukladaniu tmavého pigmentu. Životaschopnosť tkanív dolných končatín sa zhoršuje, rovnako tak aj ich schopnosť hojenia.

Ak dôjde k poraneniu takej končatiny, rana sa nemusí zahojiť a vzniká z nej vred predkolenia, ktorý je veľmi nepríjemnou komplikáciou žilovej nedostatočnosti.

Prevencia

Vhodnou prevenciou je dostatok pohybu, ktorý posilní svalovú pumpu a vyvarovanie sa dlhému státiu.

Pri sedení je vhodné mať dolné končatiny vo zvýšenej polohe, čo napomôže odtoku krvi podľa gravitačného spádu.

Zníženie telesnej hmotnosti je taktiež vítané. Účinnou formou ochrany pred rozvojom žilovej nedostatočnosti sú tiež elastické pančuchy.

Liečba

Okrem režimových opatrení, ktoré sú rovnaké ako u prevencie, sa v liečbe používajú aj lieky.

Tieto lieky sa nazývajú venofarmaká a majú komplexné účinky – od spevňovanie stien žíl dolných končatín po zlepšenie prekrvenia ich tkanív. Medzi najznámejšie patria Anavenol, Glyvenol, Detralex a Cyclo 3 fort.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zilni-nedostatecnost

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button