Žihľavka

Žihľavka Vzhľadom k tomu, že sa tento text týka problematiky alergií, odporúčame ho prečítať spolu s úvodným textom o alergii, kde sú definované pojmy typu alergia, atopia, alergén a alergická reakcia. Žihľavka čiže urtikária je nepríjemné kožné ochorenie, ktorým niekedy v živote trpel skoro každý človek. Niektorí ľudia mávajú však žihľavku opakovane. Prečo žihľavka vzniká?

Príčiny žihľavky


Príčinou vzniku žihľavky je miestna alergická reakcia na nejaký alergén, ktorá je obmedzená na kožu a podkožie. Alergická reakcia vedie k vyliatiu pomerne agresívneho histamínu z buniek do okolia a to spôsobí podráždenie kože.

Základným problémom je vznik zápalu a zvýšenie priepustnosti ciev pre krvnú plazmu.

Alergénov, ktoré môžu žihľavku spôsobiť, je veľa. Môžu to byť najrôznejšie potraviny (v tom prípade ide o potravinovú alergiu), lieky, ale u mnohých ľudí je to aj zmena okolitej teploty.

Poznámka: Niektoré formy žihľavky nie sú spôsobené alergickou reakciou, ale o tých sa v tomto článku hovoriť nebude.

Prejavy žihľavky

Tekutina z krvi sa cez priepustné cievne steny dostane do podkožia a vzniknú malé opuchy, vyzerajú ako začervenané púčiky.

Histamín navyše spôsobuje svrbenie, takže púčiky nepríjemne svrbia. V podstate si predstavte, že je to ako keď vás poštípe väčšie množstvo žihľavy – odtiaľ aj názov choroby.

Výhodou je, že žihľavka má väčšinou tendenciu rýchlo vymiznúť.

Ďalšie prejavy by sa u čistej žihľavky nemali vyskytovať.

Je nutné poznamenať, že žihľavka môže byť aj súčasťou závažného alergického stavu – anafylaktického šoku. Ten sa prejavuje najmä veľkými opuchmi a dýchavičnosťou.

V takom prípade je nutné zavolať rýchlu záchrannú službu, pretože ide o život.

Diagnostika

Významná je informácia o svrbivom začervenaní kože. Vhodné je skúsiť nájsť vyvolávajúci faktor, teda spúšťajúci alergén. Možno tiež vyšetriť krv a zistiť hladiny protilátky IgE.

Súčasťou vyšetrenia by mala byť aj otázka, či má dotyčný iné alergické prejavy.

Ďalšie vyšetrenia nebývajú zvyčajne nutné, pri ťažkých a dlhodobo trvajúcich foriem žihľavky (aj také existujú) možno samozrejme vyšetrovať ďalej.

Prevencia

Najlepšou prevenciou je nájsť vyvolávajúci faktor a vyhýbať sa mu.

Liečba

Žihľavku nie je väčšinou nutné nijako liečiť, väčšinou sama pomerne skoro odznie.

Pri ťažších prejavoch a výraznom svrbení možno použiť lieky zo skupiny antihistaminík (napr. Zodac, Alerid, Zyrtec, Xados, apod.), ktoré alergické prejavy a svrbenie kože úspešne tlmia.

Škrabanie svrbivých miest je veľmi nerozumné, pretože sa narúša kožný kryt a môže ľahšie dôjsť k následnej bakteriálnej infekcii poškriabaných miest.

Pri ťažkých kožných prejavov vzniknutých v nevhodnú chvíľu teoreticky možno krátkodobo použiť kortikoidy, ktoré účinkujú rýchlo a účinne.

Vzhľadom k početným nežiadúcim účinkom by ich človek mal brať len z rozhodnutia lekára.

Ak je žihľavka súčasťou anafylaktického šoku, je nutná čo najrýchlejšia odborná pomoc. V takom prípade sú kortikoidy do žily veľmi účinným liekom, ale v núdzovom stave možno použiť aj tabletové antihistaminiká. Viac nájdete v článku o anafylaktickom šoku.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/koprivka

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button