Zásah elektrickým prúdom
Zásah elektrickým prúdom a úrazy sním spojené sa na internej ambulancii vyskytujú často a našťastie sa väčšinou jedná o nezávažné situácie. Samozrejme je nutné si uvedomiť, že ťažšie formy týchto zranení môžu byť smrteľné, alebo môžu viesť k doživotným následkom.
Viac informácií o zasiahnutí elektrickým prúdom a najmä o liečbe sa dozviete z nasledujúceho článku.
Príčiny zásahu elektrickým prúdom
Zásah elektrickým prúdom tvoria úrazy spôsobené elektrickými spotrebičmi v domácom prostredí, či elektrickými nástrojmi využívanými v zamestnaní.
K tragickejším a menej častejším príčinám úrazu patria stĺpy elektrického vedenia a ďalšie menej dostupné zdroje vysokého napätia, z prírodných príčin hovoríme o úraze elektrickým prúdom pri zásahu blesku.
K najzaujímavejším príčinám patril úraz elektrinou pri opakovanom použití elektrického paralyzéra použitého v rámci partnerskej hádky.
Prejavy
Zásah elektrickým prúdom sa prejavuje rôzne. Záleží na sile elektrického prúdu, typu elektrického prúdu (jednosmerný je menej nebezpečný než striedavý prúd), dobe kontaktu so zdrojom elektriny a na mieste vstupu a výstupu elektrického prúdu do organizmu.
Väčšinou sa krátky impulz elektrického prúdu prejaví „len“ krátkodobú bolesťou („rana elektrinou„), zášklby svalov, prípadne kolapsom a krátkym bezvedomím, ktoré môže byť nasledované poruchou krátkodobej pamäte.
Elektrický prúd veľkej intenzity môže spôsobiť tepelné poškodenie organizmu, čo znamená ako vonkajšie popáleniny kože, tak vnútorné popáleniny tkanív a orgánov.
Veľmi závažná je situácia, keď prienik prúdu prejde srdcom a vyvolá v ňom vznik niektorej závažnej poruchy srdcového rytmu (typicky fibrilácia komôr).
V takom prípade môže dôjsť k zástave srdca s následnou náhlou srdcovou smrťou.
Problém môže byť v tom, že pri uchopení objektu pod elektrickým prúdom dochádza vplyvom elektriny ku kontrakcii svalov a človek nie je schopný predmet pustiť. Doba prechodu elektrického prúdu telom sa tak neúmerne predlžuje.
Liečba
U ľudí bez ďalších ťažkostí je možné len krátke sledovanie celkového stavu s monitorovaním srdcového rytmu.
Ak nie je prítomná vážnejšia arytmia, môže byť človek čoskoro prepustený do domácej starostlivosti.
Pri náhlej zástave srdca je nutné zahájiť neodkladnú resuscitáciu s privolaním rýchlej záchrannej pomoci.
Pri prítomnosti fibrilácii komôr je nutné vykonanie neodkladnej defibrilácie. Starostlivosť o popáleniny spôsobné elektrinou sa v zásade nelíši od terapie popálenín spôsobených ohňom.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/uraz-elektrickym-proudem
Použité zdroje: základné zdroje textu