Zápal žlčových ciest
Zápal žlčových ciest (cholangitída, cholangoitída) je nebezpečné infekčné ochorenie, ktoré môže chorého ohroziť na živote. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a ako sa dá liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny zápalu žlčových ciest
Príčinou je najčastejšie uzáver žlčových ciest, ktorý zabráni odtoku žlče do čreva. Hromadiaca sa žlč sa totiž pomerne ľahko infikuje črevnými baktériami.
Pomerne často je príčinou žlčníkový kameň vyplavený do žlčovodu, v takom prípade prerastie zápal žlčových ciest na záchvat žlčníkovej koliky.
Príčinou však môžu byť aj ďalšie procesy, ktoré zabránia odtoku žlče. Napríklad môže ísť o útlak žlčovodu blízko rastúcim nádorom (rakovina slinivky brušnej, rakovina žlčníka, rakovina žlčových ciest a pod.) alebo zjazvenie a zužovanie žlčovodov po predchádzajúcich zápaloch.
Zápal žlčových ciest môže vzniknúť aj po lekárskych zákrokoch ako je ERCP a niekedy má autoimunitný charakter (primárna sklerozujúca cholangitída).
Prejavy
Zápal žlčových ciest má klasicky dramatické prejavy s bolesťami brucha pod pravým rebrom, nechutenstvom, nevoľnosťou a zvracaním.
Býva prítomná zvýšená teplota, objavuje sa zimnica s triaškou.
Pri poruchách odtoku žlče sa objavuje žltačka a svetlá stolica.
Niekedy (skôr u starých ľudí) sú ťažkosti skôr nenápadné a okrem celkovej nevoľnosti, neurčitého pobolievania brucha a nechutenstva sa nemusí chorý na nič sťažovať. To však zďaleka nezodpovedá závažnosti stavu, ktorý sa môže náhle zhoršiť.
V najhoršom prípade sa zápal vymkne kontrole a vzniká otrava krvi, ktorá môže viesť k zlyhaniu základných orgánov. V takom prípade končí infekcia veľmi často smrťou postihnutého.
Diagnostika
Okrem pohmatového vyšetrenie brucha sú dôležité krvné odbery, kde nájdeme zvýšený počet bielych krviniek, zvýšené CRP a zvyčajne aj pečeňové testy.
Zápalové zmeny a prípadné rozšírenie žlčovodu pri jeho upchatí nám ukáže ultrazvuk brucha a často nám zobrazí aj prekážku (žlčový kameň vo žlčovode, nádor utláčajúci žlčovod zvonku).
Význam v zobrazení žlčových ciest má aj vyšetrenie ERCP, ktoré možno zároveň využiť aj v uvoľnení žlčových ciest .
Liečba
Liečba akútneho zápalu je skôr konzervatívna a spočíva v tlmení vysokých horúčok, podávanie liekov proti bolesti, vnútrožilových infúzií a antibiotík.
Ak je príčinou kameň doteraz zakliesnený v žlčovode, potom je indikované ERCP s uvoľnením žlčových ciest.
Ak zužuje žlčové cesty nejaký nádorový či nenádorový proces, možno do miesta zúženia pri ERCP vložiť dutú premosťujúca trubičku (stent).
Ak nejde žlčové cesty uvoľniť, možno sa do nich dostať cez kožu pod röntgenovou kontrolou nad miestom uzáveru zaviesť do nich hadičku a umožniť tak odtok žlče.
Ak je príčinou vzniku choroby žlčníkový kameň, odporúča sa po jej odznení chirurgické odstránenie žlčníka.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-zlucovych-cest
Použité zdroje: základné zdroje textu