Zápal žíl

zápal žílZápal žíl je relatívne časté ochorenie. Môže vzniknúť prakticky kdekoľvek, ale najčastejšie sa vyskytuje na dolných končatinách. U pacientov v nemocniciach sa však toto ochorenie vyskytuje relatívne často aj na končatinách horných.

Vzhľadom k tomu, že zápal žíl sa najviac týka žilového systému dolných končatín, je nutné si o jeho stavbe niečo povedať.

Z dolných končatín je krv odvádzaná dvoma systémami žíl – povrchovým a hlbokým. Hlboký systém odvádza väčšie množstvo krvi a s povrchovým systémom je prepojený spojovacími žilami.

Žily dolných končatín sú vybavené chlopňami, ktoré umožňujú tok žilovej krvi jedným smerom – z dolných končatín preč. Jednosmernými chlopňami sú vybavené aj spojovacie žily a tak je umožnený tok krvi z povrchového systému do hlbokého a nie naopak.

Okrem chlopní napomáha toku krvi aj svalová pumpa, kedy pohyby svalov dolných končatín napomáhajú vytláčať krv z dolných končatín preč.

Zápal žíl rozlišujeme na dva základné typy. Zápal povrchových žíl sa označuje ako tromboflebitída, zápal hlbokého systému ako trombóza.

Príčiny zápalu žíl


Príčin vzniku zápalov žíl je celé množtvo. Zápal spolu so vznikom zrazeniny vzniká vtedy, keď sa naruší cievna stena žily alebo ak dôjde k porušeniu toku krvi a k jej hromadeniu v žile.

Faktory, ktoré toto môžu spôsobiť sú chronická žilová nedostatočnosť a jej komplikácie, prítomné žilovej varixy, hormonálne zmeny (tehotenstvo), antikoncepcia, dlhodobá imobilita, fajčenie, poranenia apod.

Zvláštnou príčinou vzniku tromboflebitídy u pacientov na oddeleniach je prítomnosť vnútrožilovej kanyly. Ak sa tromboflebitída objaví, musí sa kanyla odstrániť.

Príznaky

Povrchová tromboflebitída sa prejavuje miestnym začervenaním v mieste postihnutej žily a bolestivosťou.

Je však dobré spomenúť, že k typickým prejavom nepatrí opuch končatiny. Tromboflebitída nie je nijako závažné ochorenie, najmä na dolných končatinách však bez liečby môže prejsť do nebezpečnejšej hlbokej žilovej trombózy.

Hlboká žilová trombóza (flebotrombóza) je už oveľa závažnejšia. Jedná sa o zápal so vznikom krvnej zrazeniny v hlbokom žilovom systéme. Jej prítomnosť sa prejaví opuchom a bolestivosťou končatiny.

Je veľmi nebezpečná, pretože zrazenina vzniknutá v hlbokom žilovom systéme sa môže odtrhnúť a krvnými cievami odcestovať do pľúcneho riečiska, ktoré upchá – tento stav sa označuje ako pľúcna embólia.

Diagnostika

Povrchovú tromboflebitídu môžeme vidieť na vlastné oči, hlbokú flebotrombózu nie (vidíme iba reaktívny opuch a fialové zafarbenie pri hromadení žilovej krvi).

Žilový systém dolných končatín si môžeme znázorniť ultrazvukom.

Liečba

Povrchovú tromboflebitídu (povrchový zápal žíl) liečime zvyčajne zabalením končatiny do obväzov, pohybom, liekmi na žily, prípadne antibiotikami.

Pri ťažších formách tromboflebitídy podávame zvyčajne aj lieky proti zrážaniu krvi, ktoré zabránia zväčšovaniu krvných zrazenín a umožnia nášmu organizmu zrazeniny odbúrať (typicky podávame injekčné nízkomolekulárne heparíny v nižšej dávke).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-zil

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button