Zápal žalúdka
V bežnom živote hovoríme o zápale žalúdka vtedy, keď zjeme niečo zlé a máme potom krátkodobé tráviace ťažkosti ako sú nevoľnosť a zvracanie. V skutočnosti je to oveľa zložitejšie – zápalové zmeny žalúdočnej sliznice môžu mať niekoľko príčin a aj dôsledky môžu byť rôzne – od banálnej niekoľkodňovej nevoľnosti až po chronické tráviace ťažkosti, chudokrvnosť, alebo dokonca extrémne nebezpečnú rakovinu žalúdka.
Hneď v úvode je tiež nutné zdôrazniť, že medicínsky správna diagnóza zápalu žalúdka sa dá urobiť len na základe vyšetrenia vzorky žalúdočnej sliznice pod mikroskopom a nijako nesúvisí so závažnosťou ťažkostí.
Silne zvracajúci človek, ktorý zjedol pokazené jedlo, nemusí mať na sliznici žalúdka nijako závažný nález, a naopak mnohé veľmi ťažké zápaly žalúdka sa nemusia prejavovať nijako.
Príčiny zápalu žalúdka
Akútny zápal žalúdka je bežne spojený s akútnymi infekciami tráviaceho traktu (campylobacter, rotavírusy, salmonela a pod.)
Akútny zápal môže byť vyvolaný aj alkoholickým excesom. Alkohol sa so sliznicami nemá moc rád a poškodzuje ich.
Dohromady s opicou môže krátkodobý zápal žalúdka spôsobiť dočasné žalúdočné ťažkosti a nechutenstvo po prehýrenej noci.
U chronických alkoholikov môže vzniknúť chronický zápal žalúdka. Podobne ako alkohol môžu pôsobiť aj nesteroidné protizápalové lieky. Vzhľadom k tomu, ako sú tieto lieky celospoločensky využívané, je ich nežiaduci efekt obrovský.
Zápalové zmeny v sliznici môžu byť vyvolané aj návratom tráviacich štiav z čreva do žalúdka a ich pôsobením na žalúdočnú sliznicu (odborne tzv. duodenogastrický reflux).
Veľmi často spomínaným pôvodcom chronického zápalu žalúdka je baktéria Helicobacter Pylori.
Táto baktéria žije v žalúdkoch podstatnej časti populácie. Veľakrát nerobí ťažkosti, ale niekedy môže spôsobovať chronické zápaly, ktoré môžu spôsobiť závažné komplikácie vrátane vzniku vredov alebo rakoviny žalúdka.
Pri menovaní pôvodcov zápalov nesmieme zabudnúť ani na tzv. autoimunitný zápal žalúdka. Naše protilátky začnú napádať žalúdočnú sliznicu, pôvod tejto autoimunitnej reakcie je však nejasný.
Príznaky
Prejavy môžu byť veľmi zradné. Akútny zápal žalúdka sa klasicky prejaví bolesťami v nadbrušku, nechutenstvom a zvracaním.
Niekedy môže byť prítomná aj ľahko zvýšená teplota. Laicky si to môžeme predstaviť ako takú črevnú chrípku so zvracaním.
Chronicky dlhotrvajúci zápal žalúdka býva oveľa zradnejší a zákernejší.
Niekedy môže byť prítomné chudnutie, trvalé dráždenie sliznice môže ľahko krvácať a spôsobovať chudokrvnosť z nedostatku železa, inokedy môže dôjsť k narušeniu vstrebávania vitamínu B12, čo vyústi v tzv. zhubnej anémii.
Chronické dráždenie sliznice však môže skončiť aj vznikom žalúdočného vredu a rakoviny žalúdka.
To je dané tým, že trvalé dráždenie sliznice vyvoláva histologické zmeny sliznice (odborne črevná metaplázia) a tie môžu časom v niektorých prípadoch prejsť až do nádorových zmien.
Diagnostika
Pacientov s akútnymi a krátkodobými ťažkosťami väčšinou invazívnejšie nevyšetrujeme, podľa vyššie spomínaných príznakov máme podozrenie na chronický zápal žalúdka, preto je ideálnym vyšetrením gastroskopia.
Počas gastroskopie si lekár sliznicu žalúdka prehliadne a môže nájsť množstvo zmien, ktoré pre zápal nasvedčujú (prekrvenie sliznice, začervenanie, opuch sliznice, stopy po drobnom krvácaní, žalúdočné vredy, a pod.).
Vzhľadom k tomu, že zápal žalúdka je mikroskopický termín, musí však lekár odobrať prístrojom vzorky sliznice na vyšetrenie pod mikroskopom, ktoré vyvrátia alebo potvrdia diagnózu zápalu a určia jeho ťarchu.
Okrem odberu vzoriek sliznice možno odobrať aj vzorky na vyšetrenie prítomnosti Helicobacter pylori.
Liečba
Závisí od typu zápalu žalúdka. Ak sme toho schopní, odstraňujeme vyvolávajúcu príčinu. Akútne zápaly vrátane vredov sa liečia najčastejšie liekmi proti prekysleniu žalúdka. Tie utlmia tvorbu kyseliny a pomôžu zahojiť sliznicu.
Pri náleze Helicobacter pylori ho preliečujeme antibiotikami. O to, za akých okolností preliečovať a kedy nie, sa vedú medzi gastroenterológmi vášnivé spory a nie je v tom úplne jasno.
Ak vedie chronický zápal k nedostatku vitamínu B12, potom ho podávame vo forme injekcií. Ak nie sme schopní príčinu zápalu odstrániť, potom pacienta aspoň sledujeme a raz za čas odoberáme pri gastroskopii vzorky na vyšetrenie pod mikroskopom.
Ak nájdeme vo vzorkách varovné známky slizničných zmien, ktoré by mohli viesť k vzniku rakoviny, môže byť niekedy nutné nechať žalúdok preventívne chirurgicky odstrániť.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-zaludku
Použité zdroje: základné zdroje textu