Zápal vonkajšieho ucha
Zápal vonkajšieho ucha je relatívne nezávažné, ale nepríjemné a bolestivé ochorenie. Vonkajší zvukovod vedie zvuk z ušnice (ktorý má tvar podobný lieviku) smerom k bubienku, ktorým je zvukový signál odovzdávaný do stredného ucha. Aké sú príčiny vzniku tohto zápalu? Ako sa zápal prejavuje a ako ho liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny zápalu vonkajšieho ucha
Zápal vonkajšieho ucha je veľmi často spôsobený baktériami. Tie preniknú do zvukovodu najčastejšie po kúpaní v nepríliš čistej vode, kedy dôjde k vtečení vody do zvukovodu (choroba sa tiež označuje ako tzv. „choroba plavcov„).
Ďalšou príčinou môže byť nahromadenie ušného mazu, ktorý upchá zvukovod.
Paradoxne k tomu dochádza u ľudí, ktorí si uši až príliš starostlivo čistia pomocou čistiacich tyčiniek. Tie totiž môžu ušný maz naopak utlačiť a tým znemožniť jeho odstránenie.
Z menej častých príčin spomeňme aj prítomnosť cudzieho telesa vo zvukovode.
Prejavy
Zápal vonkajšieho ucha sa prejavuje veľmi nepríjemnou bolesťou ucha na strane postihnutia, pocitom zaľahnutého ucha, svrbením v uchu, pískaním v uchu, pridať sa môžu horúčky, únava a celkové prejavy infekcie.
Ťažšie prípady môžu byť spojené aj s výrazným narušením sluchu a vytekaním krvi a hnisu z postihnutého ucha.
Diagnostika
Osobou najpovolanejšou je lekár ORL, ktorý môže pomocou špeciálnych nástrojov zvukovod prehliadnuť (otoskopie) a zvyčajne nájde nahromadenie mazu, či zápalové zmeny (prekrvenie sliznice, hnis a pod.).
Liečba
Upchatý a zápalom postihnutý zvukovod možno prepláchnuť. Je to síce nepríjemné, ale na druhej strane sa chorému rýchlo uľaví.
Pri podozrení na bakteriálnu infekciu sa predpisujú antibiotiká.
Inak na liečbu patrí odpočinok, dostatok tekutín a tlmenie prípadných horúčok pomocou antipyretík.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-zvukovodu
Použité zdroje: základné zdroje textu