Zápal šliach

Zápal šliachZápal šliach je pomerne častý problém, ktorý by sa však nemal podceňovať, pretože môže spôsobiť rôzne komplikácie. V tomto článku si povieme základné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike, prevencii a liečbe tohto zápalu.

Zápal šliach a jeho príčiny


Väčšina zápalov šliach súvisí s preťažovaním šľachy pri nadmernej fyzickej aktivite, obzvlášť ak je preťažovaná iba jedna konkrétna oblasť.

Asi nás neprekvapí, že mnoho zápalov šliach je typické pre rôzne športy (tenis, golf, beh, a pod.) A manuálne zamestnania s opakovaním určitej činnosti.

Riziko rastie s vekom, pretože šľacha stráca pružnosť a ľahšie sa poraní.

Okrem preťažovania môže vzniknúť hnisavý zápal šliach ak je šľacha napadnutá bakteriálnou infekciou (väčšinou prestup na šľachu z okolia) a reumatický zápal šliach, ktorý je vyvolaný autoimunitným zápalom pri reumatoidnej artritíde.

Prejavy

Hlavným prejavom je bolesť v mieste postihnutej šľachy, môže dôjsť aj k miestnemu opuchu kože a podkožia.

Bolesť sa zhoršuje pri pohyboch, ktoré spôsobujú naťahovanie šľachy. Príkladom takého stavu je známy tenisový lakeť.

Ak by opakované zápaly šliach nebral postihnutý človek na vedomie a ďalej ich preťažoval, zvyšuje si riziko komplikácií, z ktorých najvýznamnejšie je roztrhnutie šľachy.

Diagnostika

Ťažkosti väčšinou vyšetruje ortopéd a diagnóza je stanovená na základe ťažkostí pacienta.

Najmä pri bolesti šliach na nohe sa však často vykonáva ultrazvuk, ktorý má vylúčiť podobne sa prejavujúce hlbokú žilovú trombózu.

Prevencia

Prevencia záťažového zápalu šliach je jednoduchá – pred plánovaným cvičením si šľachy pretiahnuť a záťaž postupne navyšovať.

Ak je to možné, je vhodné predísť zaťaženiu určitých svalových skupín a zaťažovať svaly (a šľachy) rovnomerne.

Liečba

Liečbu väčšinou vedie ortopéd alebo rehabilitačný lekár.

Dôležité je postihnuté šľachy nepreťažovať (v akútnej bolesti pomôže úplné znehybnenie šľachy) a zápal s bolesťou sa lieči pomocou nesteroidných protizápalových liekov, ktoré môžu byť užívané v podobe tabliet alebo lokálne podávaných foriem (napr. VERAL gel, Heparoid masť, Lioton gél).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-slach

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button