Zápal rohovky (keatitída)
Zápal rohovky alebo odborne keratitída je nepríjemné ochorenie spojené s bolesťou a poruchami zraku. Rohovka je predná vrstva oka, ktorá umožňuje priechod svetla a zároveň chráni hlbšie štruktúry oka pred poškodením.
Zápal rohovky a jeho príčiny
Príčinou môže byť infekčný zápal – bakteriálny, vírusový (napríklad očná forma pásového oparu) a menej často aj plesňový.
Bakteriálne zápaly sú najčastejšie a typicky súvisia s kontaktnými šošovkami a ich nesprávnym používaním.
Z neinfekčných príčin môže vzniknúť zápal rohovky pri jej vysychaní. K tomu môže dôjsť pri zníženej tvorbe sĺz (napr. Sicca syndróm u Sjögrenovho syndrómu) alebo pri nedovieraní oka (napr. ochrnutie lícneho nervu).
Úplne špecifickou formou zápalu rohovky je trachóm, čo je komplikácia infekcie chlamýdií trachomatis.
Infekčný zápal nepostihuje priamo rohovku, ale očné viečko, spôsobí otočenie viečka a mechanické dráždenie rohovky riasami.
Prejavy
Zápal rohovky vedie k začervenaniu oka a k jeho bolestivosti.
Bolesť oka býva ostrá a nepríjemná, človeku sa môže zdať, že má v oku cudzie teleso a dráždené oko nadmerne slzí.
Vzhľadom k faktu, že zdravá rohovka je nutná k priechodu svetelného žiarenia do oka, vedie zápal rohovky k zhoršeniu zraku v zmysle zníženej zrakovej ostrosti.
Chronicky prebiehajúci zápal už nespôsobuje také silné ťažkosti, ale môže viesť k poškodeniu rohovky s trvalým narušením zraku a niekedy aj rozvojom slepoty (typickým príkladom je trachóm).
Diagnostika
Diagnóza je stanovená na základe viditeľného klinického nálezu a následného očného vyšetrenia.
Liečba
Záleží na príčine zápalu rohovky. Na infekčné zápaly sú k dispozícii lieky v podobe očných kvapiek, najmä antibiotiká a antivirotiká.
Pri vysychaní oká sú potrebné zvlhčujúce očné roztoky.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-rohovky
Použité zdroje: základné zdroje textu