Zápal prostaty

Zápal prostatyProstata je orgán, ktorý je súčasťou mužského pohlavného systému. Obklopuje močovú trubicu a nachádza sa pod močovým mechúrom. V oblasti prostaty do močovej trubice vyúsťujú semenovody, ktorými pri ejakulácii pretekajú spermie zo semenníkov uložených v miešku. Na celkovom objeme spermií sa podieľa aj tekutina produkovaná prostatou, ktorá obsahuje množstvo látok pre výživu spermií. Zápal prostaty zvyčajne vzniká z niekoľkých dôvodov. Viac informácií sa dozviete v nasledujúcom článku.

Zápal prostaty a jeho príčiny


Akútny zápal prostaty zvyčajne vzniká na podklade bakteriálnej infekcie. Pôvodcami môže byť pomerne veľa rozličných baktérií, mnohokrát sú to baktérie, ktoré bežne kolonizujú močovú trubicu, inokedy menej časté baktérie, ktoré preniknú do prostaty pri celkovom oslabení imunity.

Relatívne vzácne môže zápal prostaty vzniknúť aj u sexuálne prenosných chorôb, ako je kvapavka a infekcia spôsobená chlamýdiami (to nie sú baktérie, ale vnútrobunkové parazity).

Dodajme ešte, že zvýšené riziko vzniku akútneho zápalu prostaty majú pacienti po vykonaní biopsie prostaty.

Chronický infekčný zápal prostaty je spojený s trvalým osídlením prostaty baktériami, má oveľa menej závažné prejavy ako akútny zápal.

Prejavy

Akútny zápal je pomerne dramaticky vyzerajúci stav, ktorý je spojený s horúčkou, bolesťami brucha v dolnom v podbrušku a v oblasti genitálií.

Môže sa objaviť časté močenie, prerušované močenie a nepríjemné pálenie a rezanie pri močení podobne ako pri infekcii močových ciest.

V prípade ťažkého opuchu prostaty sa môže močová trubica úplne utlačiť a dôjde k zástave močenia.

Horúčka býva sprevádzaná nevoľnosťou a niekedy aj zvracaním. Značne bolestivá býva ejakulácia a pochopiteľne aj vyšetrenie konečníka prstom.

Diagnostika

V krvných náberoch nájdeme známky zápalu, tj. zvýšený počet bielych krviniek, zvýšené CRP a zvýšenú sedimentáciu.

Cenné je aj zvýšenie PSA v krvi. PSA je látka produkovaná bunkami prostaty. Je to mimochodom tzv. tumor marker, tzn. jeho koncentrácia rastie aj pri rakovine prostaty.

Liečba

Základom terapie sú antibiotiká, lieky proti bolesti a dostatočná hydratácia pacienta. Ťažšie prípady si zvyčajne vyžadujú hospitalizáciu pacienta na oddelení.

Na zabezpečenie odtoku moču možno chorého zacievkovať, jedná sa však v tomto prípade o nárazovo veľmi bolestivý zákrok.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-prostaty

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button