Zápal pobrušnice (peritonitída)

PeritonitídaZápal pobrušnice sa odborne označuje ako peritonitída a radíme ju medzi stavy označované ako náhle príhody brušné. Jedná sa o smrteľne nebezpečný stav, ktorý je charakteristický prienikom baktérií do dutiny brušnej. Brušná dutina je vystlaná blanou, ktorá sa nazýva pobrušnica (latinsky peritoneum). Táto blana pokrýva steny dutiny brušnej a prechádza aj na všetky orgány, ktoré sú v dutine brušnej uložené.

Peritonitída a jej príčiny


Peritonitída vzniká vtedy, ak je pobrušnica napadnutá baktériami. Môže ísť o prienik zvonka, čo je typické pri bodných či strelných poraneniach brucha, alebo o prienik baktérií zvnútra, tj. z orgánov uložených v brušnej dutine.

Častou príčinou je prasknutie čreva, či inej časti tráviaceho traktu – žalúdok pri žalúdočnom vrede (prasknutý vred), apendix pri zápale slepého čreva, hrubé črevo pri divertikulitíde.

Peritonitída môže vzniknúť ako komplikácia imunitných črevných zápalov, ako je Crohnova choroba a ulcerózna kolitída a je tiež obávanou komplikáciou stavov spojených s črevnou nepriechodnosťou.

Peritoneum predstavuje obrovský povrch a je pretkaná množstvom ciev. Baktérie množiace sa na peritoneu zvyčajne vylučujú viacero toxických látok, ktoré sa mohutne vstrebávajú do krvi.

Rovnako tak aj samotné baktérie môžu cez pobrušnicu preniknúť do krvi a spôsobiť jej otravu. Rozlišujeme ohraničenú peritonitídu, kedy je zápal obmedzený len na časť pobrušnice a difúznu peritonitídu, ktorá je spojená s rozsiahlym zápalom.

Ohraničená peritonitída je menej nebezpečná a je dôsledkom obrannej vlastnosti dutiny brušnej – tá sa snaží o ohraničenie a izolovanie zápalu.

Veľakrát však aj pôvodne ohraničená peritonitída prejde do difúznej. Difúzny zápal pobrušnice predstavuje priame ohrozenie života.

Prejavy

Peritonitída sa prejavuje horúčkou a bolesťami brucha. Brucho býva hmatom tuhé, často je tvrdé ako doska. Poklep býva bolestivý (Pléniesov príznak), rovnako tak bolí aj pohmat brucha.

Veľmi bolestivé je, keď rýchlo oddialime ruku od stlačeného brucha (tzv. Blumbergov príznak).

Otrava krvi môže ľahko prejsť v šokový stav pokles krvného tlaku, búšenie srdca, zrýchlený dych, schvátenosť, poruchy vedomia a v najťažších prípadoch aj smrť.

V reakcii na rozsiahlejšie zápaly v dutine brušnej môže dôjsť k zástave pohyblivosti čriev a to sa prejaví zápchou a zvracaním.

Diagnostika

Dôležité je starostlivé fyzikálne vyšetrenie, najlepšie chirurgom, ktorý zistí vyššie spomínané (a niektoré ďalšie) prejavy.

V krvných náberoch nachádzame známky zápalu – vyšší počet bielych krviniek a vysoké CRP.

Cenný je aj jednoduchý röntgenový snímok brucha, ktorý môže nájsť hladinu tekutín v črevách pri zástave črevnej činnosti alebo vzduch pod bránicou pri prasknutí niektorého úseku tráviaceho traktu.

Konečnou a definitívnou diagnostickou aj liečebnou metódou je otvorenie dutiny brušnej pri chirurgickom zákroku, čo umožní jej kompletné prehliadnutiu a odstráneniu tkanív postihnutých zápalom.

Liečba

Peritonitída je veľmi závažný stav, ktorý zvyčajne liečia chirurgovia. Pacient býva umiestnený na chirurgické JIS.

Je nutné trvalé sledovanie pacienta, zabezpečenie prísunu kyslíka, zabezpečenie žilových vstupov a podávanie vnútrožilových infúzií.

Rovnako tak antibiotiká sa podávajú vnútrožilovo a to vo veľkých dávkach. Peritonitída si zvyčajne vyžiada chirurgický zákrok spojený s otvorením dutiny brušnej, jej prezretím a odstránením prípadného zdroja zápalu alebo vyriešením prasknutého miesta v tráviacom trakte.

Po zákroku sa v dutine brušnej môže ponechať drén, ktorý po nasledujúcich niekoľko dní odvádza škodliviny, zvyškový hnis pod.

Neliečený zápal pobrušnice väčšinou končí smrťou a aj pri maximálnej liečbe sa všetkých chorých nepodarí zachrániť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/peritonitida-zanet-pobrisnice

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button