Zápal obličiek (pyelonefritída)
Zápal obličiek (čiže odborne pyelonefritída) je nepríjemný a nebezpečný stav, keď je tkanivo obličiek napadnuté bakteriálnou infekciou. Zápal môže nielen poškodiť obličky, ale môže sa z nich ľahko rozšíriť do krvného obehu (obličky sú totiž silne prekrvený orgán) a spôsobiť tak otravu krvi.
Zápal obličiek a jeho príčiny
Typickým pôvodcom infekčných zápalov obličiek sú baktérie. Do obličiek sa baktérie môžu dostať z iného miesta v tele krvným obehom, alebo vzostupnou cestou cez močové cesty.
Do značnej miery môže súvisieť s poruchou odtoku moču z močových ciest.
Ak moč neodteká a hromadí sa, stáva sa živnou pôdou pre bakteriálnu infekciu, ktorá môže postupovať až k obličkám.
K poruche odtoku moču môže dochádzať u močových kameňov, pri nádorových ochoreniach močových ciest a u podkovovej obličky.
K opakovaným zápalom obličiek u detí vedie aj tzv. Vezikoureterálny reflux. To je stav spojený so spätným tokom moču, kedy sa moč vracia z močového mechúra smerom do močovodov a k obličkám.
Častejšie zápaly obličiek sú tiež u diabetikov. Cukrovka je totiž spojená s horšou funkciou imunitného systému a častejším vznikom infekcií.
Prejavy
Klasickými prejavmi sú horúčka, schvátenosť, únava, niekedy nevoľnosť a zvracanie. Môže objaviť časté močenie, nezriedka sprevádzané bolesťou a pálením.
Horúčka pri zápale obličiek môže byť tak vysoká, že vyvolá zimnicu s triaškou a nepríjemné bolesti hlavy – môže ľahko napodobniť aj zápal mozgových blán.
Vzhľadom k anatomickému uloženiu obličiek sa objavuje bolesť v chrbte v bedrovej oblasti, ktorá sa zvýrazňuje pri poklepe a pohmate. Môže byť prítomná aj bolesť brucha.
Ak sa infekcia z obličiek rozšíri do krvného obehu a nastane otrava krvi, môže dôjsť k celkovému zlyhaniu základných životných funkcií, šokového stavu a nezriedka aj k smrti.
Diagnostika
Pri laboratórnom vyšetrení krvi zistíme zvýšené CRP a vyšší počet bielych krviniek, tj. nepochybné známky zápalu v ľudskom tele.
Cenné je aj chemické vyšetrenie moču, kedy v moči a v sedimente nájdeme biele krvinky, baktérie, bielkoviny a červené krvinky.
Definitívne potvrdenie získame pri mikrobiologickom vyšetrení moču, ktoré do niekoľkých dní preukáže množstvo aj druh prítomných baktérií.
S liečbou pri podozrení však začneme ihneď a na výsledky mikrobiológie nečakáme.
Zápal obličiek a jeho liečba
Základnou liečebnou metódou je podávanie antibiotík. Je nutné použiť účinné antibiotiká v dostatočnej dávke a najlepšie je ich aplikovať vnútrožilovo.
K tomu je nutné zaistiť dostatočný prísun tekutín (napríklad aj pomocou infúzií) a podávanie liekov na zníženie teploty.
Pri nepríjemných bolestiach je možné podávať lieky na ich tlmenie, tzv. analgetiká.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-ledvin
Použité zdroje: základné zdroje textu