Zápal mediastína (zápal medzihrudia)

Zápal mediastínaZápal mediastína (odborne mediastinitída) sa môže do slovenčiny preložiť ako zápal medzihrudia. Mediastínum je anatomický priestor uprostred hrudníka, ktorý je v dolnej časti ohraničený bránicou, spredu hrudnou kosťou, vzadu chrbticou a z oboch bokov pľúcami. V mediastíne nájdeme srdce, veľké cievy, niektoré nervy, pažerák a priedušnicu.

Ak hovoríme o zápaloch mediastínu, musíme si ich rozlíšiť na akútne a chronické, pretože obe skupiny majú celkom iné príčiny, klinické príznaky a prognózu.

Zápal mediastína a jeho príčiny


Akútna mediastinitída vnikne vtedy, keď sa do mediastína dostane bakteriálna infekcia.

Zdrojov infekcie môže byť viac, môže ísť napríklad o komplikujúce sa bakteriálne infekcie krku (vrátane ťažko prebiehajúcej angíny sa vznikom hlbokých abscesov) a o infekciu vstúpajúcu do mediastína z tráviaceho traktu (typicky pri pretrhnutí pažeráka).

Chronická mediastinitida vzniká skôr u niektorých dlhodobo prebiehajúcich granulomatóznych zápalov (napr. tuberkulóza) a objaviť sa môže aj v teréne poradiačnych zmien po ožarovaní hrudníka.

Prejavy

Akútny zápal mediastína je urgentný stav, ktorý môže veľmi ľahko spôsobiť smrť.

Okrem silných bolestí na hrudi býva prítomná vysoká horúčka, schvátenosť a dýchavičnosť. Infekcia v tomto mieste pomerne rýchlo prechádza do otravy krvi a šokového stavu.

Chronická mediastinitída nebýva dramatická a prejavuje sa rôznymi nepríjemnými pocitmi na hrudníku a suchým kašľom.

Súčasťou chronickej mediastinitídy je často nadprodukcia väzivového tkaniva, ktorá môže spôsobiť útlak rôznych anatomických štruktúr.

Pri útlaku dýchacej trubice sa môže objaviť dýchavičnosť, stlačenie pažeráka vyvolá poruchy prehĺtania a pri útlaku ciev opúšťajúcich pľúca môžu vzniknúť príznaky pľúcneho edému.

Diagnostika

Pri klinických príznakoch sa zvyčajne vykonáva röntgen hrudníka a následne jeho CT vyšetrenie.

Najmä CT vyšetrenie je veľmi užitočné, môže ukázať zápalové zmeny mediastínu a prípadne aj prítomnosť vzduchu v mediastíne.

Pri pátraní po zdroji akútnej infekcie je vhodné doplniť vyšetrenie krku (ORL vyšetrenie) a prípadne aj pasáž pažeráka kontrastnou látkou (k vylúčeniu jeho pretrhnutia).

Zápal mediastína a jeho liečba

Základom liečby akútnej mediastinitídy sú antibiotiká podávané vo vysokých dávkach vnútrožilovo.

Stav je nebezpečný, a preto by mal byť dotyčný človek hospitalizovaný na monitorovanom lôžku so sledovaním a udržiavaním základných životných funkcií.

Ak je zdrojom narušený tráviaci trakt, je situáciu nutné riešiť metódami hrudnej chirurgie. Chronická mediastinitída je liečiteľná pomerne ťažko.

Ak je jej príčinou tuberkulóza, je nutné ju liečiť pomocou antituberkulotík.

Niektoré formy neinfekčnej chronické mediastinitídy reagujú na podávanie kortikosteroidov.

V prípade, že väzivovatenie začne stláčať okolité orgány, môže byť nutné ich uvoľnenie pomocou metód hrudnej chirurgie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-mediastina

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button