Zápal hrtana (laryngitída)

Zápal hrtana Zápal hrtana alebo laryngitída je infekčné ochorenie horných dýchacích ciest spôsobujúce opuch anatomicky najužšej časti hrtanu pod hrtanovou príklopkou – subglotického priestoru. Preto sa presnejšie označuje ako subglotická laryngitída. Charakteristickým príznakom je dráždivý kašeľ. Zápal hrtana sa vyskytuje v zime alebo na jeseň prakticky výhradne u detí, najčastejšie od 6 mesiacov do 3 rokov. Príčina zápalu hrtana býva vírusová.

Príčiny zápalu hrtana

Zápal hrtana spravidla vyvoláva vírusová infekcia, ktorá sa šíri vzduchom kvapôčkami.

Polovicu prípadov spôsobuje parachrípkový vírus (virus parainfluenzy), ďalej sa uplatňujú iné respiračné vírusy ako adenovírusy, RS vírusy, chrípkové vírusy.

Inkubačná doba laryngitídy je 1 – 3 dni. Na vzniku sa môže podieľať aj alergia.

Príznaky zápalu hrtana

Akútny zápal hrtana začína pozvoľna príznakmi infekcie horných dýchacích ciest so zvýšenou teplotou a suchým kašľom.

Potom sa pridruží charakteristický štekavý kašeľ a stridor – hrubší, chrapľavý zvuk v priebehu predĺženého nádychu, spôsobený zúžením horných dýchacích ciest.

Dieťa je nepokojné, má chrapľavý hlas, ktorý postupne môže aj strácať.

Vplyvom zúžených dýchacích ciest sa na zabezpečenie dostatočného dýchania zapájajú pomocné dychové svaly – medzirebrové, hlboké krčné a zdvíhače hlavy, čo sa prejavuje tzv. zaťahovaním hrdla (jugula) a supraklavikulárnych jamiek.

Postupne sa objavuje dýchavičnosť. Ak je zápal hrtana závažnejší a všeobecne pri závažnejšom priebehu choroby, najmä u dojčiat, sa zvýrazňuje inspiračný stridor, dýchavičnosť a nepokoj.

Dieťa je bledé, úzkostné a má zrýchlený tep srdca.

Nedostatočné zásobenie krvi kyslíkom tzv. hypoxémia sa prejavuje cyanózou – modrastým až modrofialovým sfarbením kože a slizníc. Spočiatku nepokojné dieťa sa stáva apatické, má zastreté vedomie, akoby bolo v hlbokom spánku.

Diagnostika

Stanovenie diagnózy akútneho zápalu hrtana je na základe charakteristických príznakov štekavého kašľa a inšpiratívneho stridora.

Nápovedou je dojčenský alebo batoľací vek a typický výskyt v jesennom či zimnom období.

Lekár môže prezrieť hrtan tzv. nepriamu laryngoskopiu pomocou laryngálneho zrkadla.

Chorý otvorí ústa a vyplazí jazyk, ktorý lekár chytí do kúska gázy a jemne ho ťahá smerom von a nadol.

Čelným reflektorom si osvetlí do hltanu vložené zrkadlo a prezrie hrtanovú dutinu.

Ďalej vyzve pacienta, aby povedal „á“, pri ktorom sa roztvoria hlasivky, a on uvidí subglotický priestor. Pri subglotickej laryngitíde by pozoroval opuch hrtanovej príklopky aj časti pod ňou a začervenané miesta pod hlasivkami.

Keďže sa jedná o nie príliš príjemné vyšetrenie, v akútnom stave by sa nemalo vykonávať, pretože vedie k ďalšiemu rozrušeniu dieťaťa a zhoršenie situácie.

Navyše môže vplyvom podráždenia hrtana dôjsť ku kŕčovitému uzavretiu hrtana, ktoré vedie k nedostatočnému prísunu vzduchu do pľúc.

Detský lekár si ďalej dieťa popočúva fonendoskopom, v závislosti od závažnosti môže počuť normálne dýchanie, drsný vrzot či oslabené dýchanie.

Laboratórne vyšetrenie krvi preukáže iba nepatrne zvýšené zápalové parametre. Biele krvinky bývajú v norme.

Pretože sa jedná o vírusovú infekciu C – reaktívny proteín (CRP) – bielkovina produkovaná pri bakteriálnym zápale dosahuje maximálne 30 mg/l, môže však byť aj v norme.

Liečba zápalu hrtana

Cieľom liečby zápalu hrtana je znížiť opuch hrtana spôsobený zápalom aj reflexne. Pomocou režimových opatrení, medikamentóznej liečby či invazívnych postupov sa tak zaistí dostatočný prísun vzduchu do pľúc.

Ak sa u vášho dieťaťa objaví charakteristický štekavý kašeľ, prvou pomocou je otvoriť okno a upokojiť dieťa.

Upokojenie dieťaťa, najlepšie matkou, je najdôležitejším terapeutickým zásahom. Chladný a vlhký vzduch zmierňuje kŕčovité uzavretie hrtana tzv. laryngospazmus a rovnako napomáha upokojeniu.

Ak nedôjde k zmierneniu štekavého kašľa, pridruží sa stridor a zaťahovanie, čo najskôr navštívte lekára.

Zápal hrtana s ľahšou formou možno liečiť ambulantne. V liečbe sa uplatňujú predovšetkým režimové opatrenia – inhalácia chladného zvlhčeného vzduchu, dostatočný príjem tekutín, pokoj na lôžku a podávanie mukolytík, prípravkov uľahčujúcich vykašliavanie.

Na zmiernenie opuchu sa aplikujú kortikoidy rektálne či vnútrožilovo.

Preferuje sa rektálne podávanie liekov, aby sme nezvyšoval strach a nepokoj dieťaťa. Uvážiť možno inhaláciu adrenalínu, ktorý tiež znižuje opuch.

Pri úspešnej liečbe dochádza k zlepšeniu stavu v priebehu niekoľkých desiatok minút. Ťažšie formy zápalu hrtana s dýchavičnosťou sa liečia hospitalizáciou.

Okrem podávania kortikoidov, inhalácie adrenalínu a studenej vlhkej zmesi plynov (fyziologického roztoku alebo Vincentky) s prímesou mukolytík sa podáva aj kyslík. Inhalácia a liečba zmierňuje opuch a zlepšuje dýchavičnosť.

Pri zhoršení stavu sa vykonáva intubácia, zaistenie dýchacích ciest pomocou umelohmotnej trubice ústami až do priedušnice a je riadená ventiláciou.

K tomu ale dochádza len vzácne. K mierneniu príznakov zápalu hrtana sa pri dráždivom kašli podávajú antitusiká. Pri horúčke nad 38 ° C sa odporúčajú antipyretiká, ktoré znižujú teplotu.

Prevencia

Najlepšou prevenciou zápalu hrtana je otužovanie a dodržiavanie zásad zdravého životného štýlu.

Pravidelná pohybová aktivita, zdravá výživa a dostatok spánku napomáhajú udržaniu organizmu v dobrej fyzickej kondícii.

Navyše je v čase najvyššieho výskytu zápalu hrtana (na jeseň a v zime) vhodné zvýšiť konzumáciu ovocia bohatého na vitamíny.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-hrtanu-laryngitida

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button