Zápal hltana (faryngitída)
Zápal hltana, odborne faryngitída predstavuje jednu z najčastejších príčin návštevy praktického lekára. Zápal hltana je väčšinou vírusového pôvodu a prebieha často ako súčasť zápalu v oblasti horných dýchacích ciest, ktoré v populácií prebiehajú každý rok v niekoľkých vlnách. Dospelý človek prekoná priemerne každý rok 2 až 4 prechladnutia, deti v predškolskom veku 6 až 10. Podľa dĺžky trvania sa rozdeľujú na akútne a chronické.
Vznik zápalu hltana
Väčšina akútnych faryngitíd je spôsobená vírusovou infekciou, na ktorú môže následne nastúpiť bakteriálna infekcia.
Ochorenie sa šíri najčastejšie kvapôčkovou cestou v školských a pracovných kolektívoch.
Vyskytujú sa predovšetkým na jeseň a v zime.
Hoci ide o vírusovú infekciu často dochádza k predpisovaniu antibiotickej liečby, ktorá nielen nefunguje, pretože je určená k liečbe bakteriálnych infekcií, ale skôr organizmus poškodzuje oslabením obranyschopnosti.
Príznaky zápalu hltana
Príznaky faryngitíd sú nešpecifické. Zväčša ide o bolesti v krku a bolesti pri prehĺtaní, ktoré sa môžu rozšíriť do uší, môžu sprevádzané nádchou, teplotou a kašľom.
Pacient môže byť unavený, malátny, môže pociťovať bolesti svalov a kĺbov.
Väčšina faryngitíd však prebieha ako ľahké ochorenie a vyžaduje iba liečbu zmierňujúcu príznaky. U dojčiat a batoliat býva priebeh ťažší a prebieha s vysokými teplotami nad 39°C.
Liečba
Jej základom je pokojový režim , ktorý je prospešný ako pre pacienta, tak aj pre ostatných, pretože infekcia sa medzi ľuďmi veľmi ľahko šíri.
Najmä deti by určite v priebehu ochorenia nemali chodiť do škôlky, nakoľko detský kolektív je ideálne miesto pre šírenie kvapôčkových infekcií.
Z ďalších režimových opatrení sa odporúčajú potné kúry, obklady na krk a vitamín C.
K dezinfekcii sliznice a k zníženiu subjektívnych ťažkostí sa používajú kloktadlá či spreje alebo v ústach rozpustné dezinfekčné tabletky, ktorých je na trhu pomerne veľké množstvo a dajú sa kúpiť voľne v lekárni.
Priaznivý účinok je pozorovaný aj pri použití lokálne aplikovaných antibiotík. Celkovo sa antibiotiká podávajú v prípade bakteriálnej infekcie. Či sú antibiotiká potrebné rozhodne praktický lekár podľa stavu pacienta pri vyšetrení.
Chronický zápal hltana
Chronický zápal hltana je dlhodobo prebiehajúci zápal hltana. Vyskytuje sa ako súčasť chronických zápalov horných a dolných dýchacích ciest.
Okrem chronických infekcií sa na jej vzniku podieľa dlhodobá nepriechodnosť nosa s dýchaním ústami, nevhodné životné a pracovné prostredie s výparmi a prachom, záľuba v korenistých jedlách, tvrdom alkohole a fajčení.
U pacientov sa striedajú relatívne bezpríznakové obdobia s obdobiami, kedy sa príznaky naplno rozvinú.
Faryngitída môže byť aj prejavom gastroesofageálneho refluxu. Je to stav, kedy sa kyslý žalúdočný obsah dostáva zo žalúdka späť do pažeráka a hltana. Žalúdočné šťavy dráždia výstelku hltana a spôsobujú jej trvalé zmeny.
Prevencia
Čo sa týka preventívnych opatrení, obzvlášť chronickej faryngitídy, je potrebné odstrániť faktory, ktoré k nej vedú. Je to prašné a príliš suché prostredie na pracovisku a aj doma.
V pracovnom prostredí by sa malo dbať na používanie ochranných pomôcok. Doma, hlavne v zime keď sa kúri, je dobré vzduch zvlhčovať.
Ďalším opatrením je dôkladná liečba všetkých akútnych infekcií dýchacích ciest.
Ďalej je vhodné vylúčiť alebo aspoň obmedziť na minimum pitie liehovín a fajčenie.
Je potrebné si uvedomiť, že chronická faryngitída je ochorenie, ktoré sa nedá úplne vyliečiť. Jednoduchšie je preto jej predchádzať ako sa potom trápiť s jej dlhodobým priebehom.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-hltanu-faryngitida
Použité zdroje: základné zdroje textu