Zápal dutín (sinusitída)

Zápal dutínZápal dutín čiže sinusitída je zápalové ochorenie vedľajších dutín dýchacích ciest. Slovo paranazálnych sa často používa vtedy, ak nie je jasné, či ide o zápal nosových dutín alebo iných anatomických štruktúr, ktoré sa latinsky označujú sinus.

Vedľajšie nosné dutiny sú tzv. pneumatizovaným systémom. Ide o dutiny naplnené vzduchom, ktoré majú primárne za úlohu odľahčiť celú lebku.

Dutiny sú párové, teda na každú polovicu po jednej a lebka dospelého človeka obsahuje dve dutiny hornej čeľuste, dve čelné, predné čuchové, zadné čuchové a dutiny klinovej kosti.

Všetky dutiny ústia do nosových prieduchov. Dutiny sú vystlané sliznicou a táto sliznica dutiny je tvorená riasinkovým epitelom.

Riasinky kmitajú smerom k ústiu dutiny a zaisťujú tak samočistiaci systém. Hlien, ktorý sa tvorí v dutinách sa tak dostáva do nosových priechodov a odchádza nosom von.

Veľkosť a rozsah dutín je individuálny, väčšinou je ale u mužov systém dutín rozsiahlejší. Vývoj dutiny začína už v prenatálnom štádiu.

Novorodenec má vyvinuté čuchové mechúriky, postupne s rastom dieťaťa sa vytvárajú ostatné dutiny.

Definitívny tvar a veľkosť nadobúdajú dutiny až v dospelosti.

Z tohto tiež vyplýva aj klinický obraz ochorenia, ktorý je špecifický pre dospelý a detský vek.

Príčiny zápalu dutín


Zápal dutín je ochorenie zvyčajne infekčného pôvodu. Často býva sprevádzané nádchou (rinitída), preto sa niekedy používa spojenie infekčná paranazálna rinosinusitída.

V patogenéze zápalu dutín hrá veľkú úlohu anatomické usporiadanie dutín. Dutina je spojená s dýchacími cestami len pomerne úzkym kanálikom.

Vplyvom infekcie potom veľmi ľahko dochádza k uzáveru tohto kanálika a v dutine sa hromadí sekrét, ktorý predstavuje živnú pôdu pre široké spektrum baktérií.

Najčastejšou príčinou vzniku zápalu prínosových dutín je prenos z nosovej dutiny, kedy sa nádcha (infekcia) prenesie až do paranazálnych dutín.

Nádcha je najčastejšie vírusového pôvodu, a preto nie je potrebná liečba. Keďže majú dutiny úzku súvislosť s čeľusťami, a tak aj so zubmi, ďalšou možnosťou je prenos z infikovaného zuba.

Pri celkovej infekcii (chrípka a pod.) sa zápal môže šíriť do dutín krvou (teda hematogénne).

Poslednou možnosťou vzniku zápalu dutín je úraz, kedy môže dôjsť k prasknutiu niektorej z tvárových kostí a zavlečenia infekcie do dutiny.

Príznaky zápalu dutín

Zápal dutín prebieha akútne alebo chronicky.

  • Akútny zápal dutín sa prejavuje náhlym vznikom nádchy, pocitom upchatého nosa, bolesťou hlavy a celkovou únavou, prípadne teplotou až horúčkou. Zápal netrvá dlhšie ako 4 týždne.
  • Ak zápal dutín pretrváva dlhšie ako 8 týždňoch, ide o chronický zápal dutín, pri ktorom sliznica tvorí polypy.

Typickým príznakom zápalu dutín je nádcha v kombinácii s bolesťou hlavy a bolesťou dutín. Maximálna bolesť býva v dopoludňajších hodinách.

Postihnutý prakticky stráca čuch. Pokiaľ nemá infekcia zubný pôvod, ide o nádchu hnisavú alebo hlieno-hnisavú.

Na röntgenovom snímku je jasné zastretie a pomôcť môže aj CT snímka hlavne pri komplikáciách. U malých detí, ktoré nevedia nos uvoľniť smrkaním, sa zápal prejavuje nočným kašľom, hlieno-hnisavým výtokom z nosa a celkovým zápalom s teplotami.

Prakticky každá nádcha v detskom veku je sprevádzaná zápalom čuchových dutín. Deti často trápia vysoké horúčky a bolesti uší.

Komplikácie

Ku komplikáciám zápalu dutín radíme vyššie zmienenú tvorbu polypov, zápal priedušiek alebo vážnejší zápal očníc.

K veľmi vážnym komplikáciám až život ohrozujúcim patrí prechod infekcie z dutín na mozgové obaly (meningitída) alebo až zápal mozgu (encefalitída) s tvorbou mozgových abscesov.

Príčinou týchto život ohrozujúcich komplikácií je bezprostredná blízkosť dutín (hlavne čelné a čuchové dutiny) a týchto hlavových štruktúr (mozgové obaly, mozog).

Infekcia môže pomerne ľahko prejsť cez kosť alebo krv. Ak infekcia dosiahne až tieto rozmery, môžeme sa stretnúť u chorého so zmenou správania, prudkou bolesťou hlavy, vracaním, nevoľnosťou, alebo poruchami zraku.

V najhoršom dochádza k upadnutiu do kómy až k smrti. Preto by sa zápal prínosových dutín nemal podceňovať.

Diagnostika

Pri miernejších infekciách nie je potrebná zložitá diagnostika. Ak máte nádchu, ste unavení, bolí vás hlava a pri poklepe na miesta nad dutinami cítite tupú bolesť, diagnóza je jasná.

Ak zápal dutín neustupuje po zhruba týždni alebo sa zhoršuje, je potrebné vykonať röntgen hlavy.

V prípade komplikácií alebo podozrenia na zápal po úraze hlavy, alebo zápale zuba je vhodné urobiť kontrolné CT hlavy. Pre správnu liečbu je dôležité odobrať vzorky hlienu z dutín a vyšetriť vzorky krvi.

Liečba zápalu dutín

Bežný zápal dutín väčšinou nie je treba viac liečiť. Nutné je uvoľňovať dutiny smrkaním, odpočívať a hlien riediť zvýšeným prísunom tekutín.

Dobré je sa vyvarovať mliečnym výrobkom, ktoré majú tendenciu hlien zahustiť. Dobré je tiež vyhýbať sa kofeínu a alkoholu, ktoré organizmus dehydrujú.

Odporúčané sú bylinkové čaje, vyšší prísun vitamínu C v ovocí a zelenine. Vhodné je používať nosové kvapky dvakrát denne (nosové kvapky zabezpečia odpuchnutie sliznice a zjednodušia odtok hnisu) alebo prehrievanie dutín, reflexne rukami alebo potnú kúru (nahrievanie nad vodnou parou).

Dobré je tiež priložiť k tvári uterák vopred namočený v teplej vode.

Odporúča sa inhalácia alebo spreje s morskou vodou. Pokiaľ ale nádcha a bolesť hlavy neustupujú, alebo sa naopak zhoršujú, vírusová infekcia prechádza v sekundárnu bakteriálnu superinfekciu, pri ktorej je jedinou účinnou liečbou liečba antibiotikami.

Lieky sa k dutinám cez kosť veľmi zle dostávajú, preto sú potrebné širokospektrálne antibiotiká  vo vyššej dávke.

Z invazívnych metód je potom možné vykonať punkciu čiže „prerážanie“ čeľustnej dutiny, možný je endoskopický zákrok, kedy sa do dutín zavedie kamera a pod kontrolou zraku je možné dutiny vyšetriť a zhodnotiť.

Niekedy sa robí návrt aj v oblasti obočia. Ak je zápal pôvodu odontogenného (zuby), nutné je ošetriť postihnutý zub, otvoriť komunikáciu s dutinou, tú riadne vyčistiť a nasadiť silné antibiotiká.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-dutin

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button