Zápal ďasien

zápal ďasien

Ďasno čiže gingiva je sliznica v ústach, ktorá obklopuje ako horné, tak dolné zuby. Zdravé ďasno je svetlo ružovej farby, je hladké, lesklé a je pevné. Tesne prilieha k jednotlivým zubom. Zdravé ďasno by nemalo byť na dotyk citlivé alebo bolestivé, čo môže indikovať zápal ďasien. Ďasno tesným kontaktom k zubom zabraňuje odhaleniu zubných krčkov a tým ich chráni pred kontaktom s potravou a prípadne pred tvorbou zubného kazu.

Ak sú krčky kryté, nedochádza ku vzniku nepríjemných pocitov až bolesti pri konzumácii teplých alebo studených nápojov, zmrzliny, kyslých potravín apod.

Zápal ďasien čiže gingivitída je infekčné ochorenie spôsobené dlhodobým pôsobením baktérií zubného povlaku, ktorý sa tvorí na zuboch a ďasnách.

Zubný povlak je vlastne lepkavý biofilm, čo je organizované spoločenstvo rôznych baktérií, ktoré zostávajú na povrchu zubov a ďasien v kombinácii s hlienom a zvyškami potravy.

Povlak je tvorený tzv. oportúnnymi patogénmi, ktoré vzájomne komunikujú, aby ich populácia mohla rásť.

Vlastnosti povlaku sa menia podľa prítomnosti daných mikróbov a to v závislosti na požitie potrave, lokálnych podmienkach v ústach a mieste povlaku (hlboké priestory parodontálnych vačkov umožňujú prežívanie i anaeróbnym baktériám).

Povlak postupne tvrdne a tvorí sa zubný kameň. Na tvorbe zubného povlaku sa podieľajú streptococcus mutans, lactobacily a orálny streptokoky. Tieto baktérie uvoľňujú rad agresívnych látok, proti ktorým sa telo bráni zápalom.

Zápal ďasien sa potom prejavuje začervenaním, podráždením, opuchom a bolesťou. Ďasno je opuchnuté a krehké. Ľahko dochádza k poraneniu a krvácaniu.

Príčiny vzniku zápalu ďasien


Zápal ďasien je najbežnejšie ochorenie ďasien. Trpí im až 90% dospelej populácie. Môžeme ho deliť do niekoľkých skupín:

  • zápal indukovaný povlakom a zápal bez zložky ložiskovej formy: jednou z najčastejších príčin je zlá ústna hygiena
  • podráždenie dymom, stresové zápaly, zápaly u cukrovky, zápal spojený s vyšším vekom alebo genetické predispozície
  • hormonálne zmeny v puberte alebo tehotenstvo

Medzi rizikovú skupinu náchylnú na zápal ďasien patria dievčatá a ženy užívajúce perorálnu antikoncepciu.

Ďasná sú potom citlivejšie a zápal ďasien vzniká ľahšie. Choroby všetkého druhu môžu organizmus oslabiť a vznik zápalu ďasien je potom otázkou času.

Ďalším faktorom sú užívané lieky znižujúce tvorbu slín, ktoré majú ochrannú funkciu pre zuby aj ďasná.

Typickou skupinou liekov zvyšujúcou výskyt zápalu ďasien sú kortikosteroidy. Vyššie riziko pre vznik zápalu ďasien má aj pozitívna rodinná anamnéza – teda genetická predispozícia.

Priebeh zápalu ďasien

Väčšinou zápal ďasien nerobí žiadne ťažkosti, takže nie je vždy jednoduché pre pacienta zápal ďasien diagnostikovať, obzvlášť pretože zápaly nebývajú bolestivé.

Väčšinou môžete spozorovať začervenanie ďasien, krvácanie z ďasien predovšetkým pri čistení zubov, častý je zápach z úst, ďasno je opuchnuté a krehké.

Ak máte jeden z vyššie uvedených príznakov, s najväčšou pravdepodobnosťou máte zápal ďasien.

Vhodné je sa objednať k svojmu zubárovi a zveriť sa mu so všetkými ťažkosťami.

Ak neliečený zápal ďasien pokračuje, rozvíja sa závažnejšie ochorenia parodontitis (známa ako paradentóza). Tá je príčinou úbytku kosti kotviace zuby, zuby sa kývajú a môže dôjsť až k ich trvalej strate.

Diagnostika

Pri zápale ďasien pre správnu diagnózu je potrebné, aby vás váš zubný lekár vyšetril.

Zubár prehliadne vaše ústa a zuby, bude sledovať, či nemáte mäkké, opuchnuté a začervenané ďasná. Bude hľadať, či a kde máte usadený povlak.

Po vyšetrení zrakom nasleduje meranie vačkov, čo sú hlboké priestory medzi ďasnom a zubom. Lekár zasunie medzi zub a ďasno parodontálnu sondu.

Sondy sú kalibrované, to znamená, že majú rôznu hrúbku, zubný lekár teda hneď vidí, či je priestor v hodnotách zdravých medzí alebo patologicky rozšírený a prehĺbený (0-3 mm je normálny zdravý stav, 4-5 mm možné zhojenie bez pomoci, nad 6 mm krvácajúce nezahojiteľný stav).

U chorých ďasien môže z vačkov po sondáži vytekať tekutina alebo krv. Lekár by mal vždy merať na niekoľkých miestach pozdĺž zubov.

Závažnosť postihnutia ďasien lekár určí tiež meraním krvácavosti ďasien. Stomatológ vyšetrenie vykonáva pomocou okrúhlej sondy a malo by to byť úplne bezbolestné.

Vyšetrenie je vykonané u všetkých zubov a hodnotenie je pomocou PBI indexu. Pravidlo je jednoduché, zlá ústna hygiena = silné krvácanie, správna optimálna hygiena = žiadne krvácanie. Väčšinou ďalšie vyšetrovanie nie je potrebné.

V niektorých závažnejších prípadoch je vhodné urobiť röntgenový snímok zubov, ktorý ozrejmí postihnutia štruktúr zubov.

Liečba zápalu ďasien

Cieľom liečby je redukovať zápal na minimum alebo zápal úplne vyliečiť. Je potrebné, aby vám zubár alebo zubný hygienik riadne vyčistil zuby hlavne v miestach, kde vy sami to nedokážete a prípadne vám ukázal, ako na to a kde robíte chybu. Je potrebné, aby bol všetok povlak poriadne odstránený.

Aby ste sa zápalu ďasien zbavili, základom je správna technika čistenia zubov. Zuby musíte pravidelne, najlepšie po každom jedle čistiť.

Ak to nie je možné, pokúste sa ich očistiť aspoň ráno a večer.

Existuje veľké množstvo pomôcok, ktoré vám pomôžu, aby vaše zuby boli zbavené povlaku. Patria k nim:

  • zubná kefka
  • medzizubná kefka
  • zubná niť
  • ústna voda
  • špeciálne zubné pasty

Lekár by vám mal ponúknuť špecializované čistenie zubov dvakrát ročne v jeho ordinácii alebo v ordinácii zubného hygienika aby nedochádzalo k zápalu ďasien.

V prípade výskytu zubného kameňa je nutné kameň odstrániť. Zubný kameň už ale nemožno odstrániť len kefkou, ale je potrebné použiť iné metódy.

Lekár môže využiť pomoc tvrdých nástrojov, ako sú zubný merač alebo motyčky. Modernou metódou je využitie ultrazvuku, prípadne laseru, kedy možno bezbolestne odstrániť zubný kameň aj zo zle prístupných priestorov. Ak je zubný kameň vytvorený aj hlbšie v oblasti vačkov, je nutné odstrániť aj tento.

Zubár alebo zubný hygienik môže opäť využiť pomoc tvrdých nástrojov alebo ultrazvuk či laser.

Odstraňovanie zubného kameňa z týchto hlbokých priestorov je ale väčšinou už bolestivé, preto je nutné pridať anestetiká pre zvýšenie komfortu celého procesu.

Ak nie ste zvyknutý si zuby pravidelne čistiť a ošetrovať ďasná, môže byť prvé dva týždne liečby zápalu ďasien nepríjemných. Ďasná budú citlivé, krvácanie môže pretrvávať a čistenie zubov sa vám môže zdať bolestivé. Treba ale vytrvať a byť dôsledný. Ďasná by po dvoch týždňoch po návšteve lekára mali byť pevnejšie.

Proti opuchom ďasien sa odporúča vlažná osolená voda alebo ústna voda, ktorou si ústa niekoľkokrát denne preplachujte.

Alternatívou na prírodnej báze je protizápalový odvar z harmančeka, na kloktanie alebo šalvia. Analgetický účinok sa uvádza pri výluhov zo škorice, mäty alebo zeleného čaju.

Možné je použiť klinčekový olej, alebo prírodné tinktúry. Ak je zápal infikovaný, dá sa prikročiť k užívaniu antibiotík alebo antiflogistík ako je ibuprofén. Tým zmiernime bolesť, ale nutné je byť obozretný, ak máte ochorenie obličiek alebo pečene. Prečítajte si aj článok ako si správne čistiť zuby.

Prevencia

Základom prevencie zápalu ďasien je správna ústna hygiena. Mali by sme si zuby čistiť minimálne dvakrát denne, najlepšie po každom jedle.

Ak nie je možné si zuby vyčistiť, je vhodné používanie žuvačiek bez cukru. Bez cukru preto, aby ste zbytočne prísunom cukrov nekŕmili baktérie a nezvyšovali tým tvorbu povlaku.

Žuvaním ale zuby a ďasno mechanicky čistíte a napomáhate zvýšenie produkcie slín.

Sliny totiž zuby a ďasná oplachujú, okrem vody obsahujú tiež antibakteriálne látku lyzozým a imunoglobulín A a látky bohaté na bielkoviny, predovšetkým prolín, ktorý chráni sklovinu.

Nevýhodou používania žuvačiek je zvýšenie výskytu zubného kazu v prípade používania žuvačiek obsahujúcich cukor alebo ak obsahujú umelé sladidlá, je ich používanie obmedzené počtom kusov na deň.

V prípade prekročenia potom hrozia napríklad hnačky. Ak sa vám zuby nedarilo dlhodobo správne vyčistiť a vytvoril sa na zuboch zubný kameň, je potrebné ho odstrániť, aby ste zabránili vzniku zápalu ďasien.

Pokiaľ máte atypicky postavené zuby (krivé zuby, prekrižujúce sa), zubár by vám mal navrhnúť špeciálnu zubnú kefku, možno medzizubné čistidlo, ústne vody sťahujúce opuch a zubnej nite.

Vhodné sú zubné pasty proti boju s povlakom. Nutné je si ale uvedomiť, že iba správne čistenie zubov je jedinou možnosťou, ako sa zápalom brániť.

Mnoho ľudí si myslí, že ak použije ústnu vodu a tým dosiahne príjemného pocitu v ústach, tým je všetko vyriešené, opak je ale pravdou. Vhodné je profesionálne čistenie zubov dvakrát ročne.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-dasni

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button