Žalúdočné vredy
Žalúdočné vredy – presnejšie sa nazývajú gastroduodenálne vredy, nachádzajú sa totiž ako v žalúdku (gaster), ako aj v dvanástniku (duodenum). Vred je v podstate hlboká erózia v sliznici tráviacej trubice. V našej populácii sa vyskytuje relatívne často, počas života ním ochorie každý desiaty človek. Pred prebraním rizikových faktorov je dobré si uvedomiť, že v žalúdku proti sebe pôsobia dve sily. Sú tu faktory agresívne, ktoré by mohli viesť k poškodeniu sliznice (sekrécie kyseliny chlorovodíkovej potrebné pre trávenie) a proti nim pôsobia faktory chrániace sliznicu (tvorba ochrannej vrstvy na povrchu sliznice). Rizikové faktory vytvoria nerovnováhu v tomto systéme v prospech agresívnych faktorov a sliznica sa začne poškodzovať.
Žalúdočné vredy a ich príčiny:
Príčin vzniku žalúdočných vredov je relatívne veľa a veľmi často sa ich u jedného človeka vyskytne viac naraz.
1. Potrava
Škodlivý môže byť zvýšený príjem alkoholu, uvažuje sa aj o škodlivosti kávy.
2. Lieky
Veľmi škodlivo na žalúdočnú sliznicu pôsobí kyselina acetylsalicylová a jej podobné nesteroidné protizápalové lieky. Je to veľká škoda, pretože majú mnoho pozitívnych účinkov a veľa sa užívajú.
Predtým sa predpokladal aj výrazne škodlivý účinok kortikoidov.
Na jednej prednáške nám ale oznámili, že podľa nových štúdií samotné kortikoidy síce neškodia, v kombinácii s vyššie uvedenými protizápalovými látkami však škodí veľmi.
3. Infekcia Helicobacter pylori
Toto je novinka objavená relatívne nedávno a v roku 2005 bola za objavenie Helicobactera udelená Nobelova cena.
Helicobacter pylori je baktéria schopná prežívať v kyslom prostredí žalúdka. Je veľmi rozšírená a nachádza sa v žalúdkoch asi polovice populácie v SR.
U niektorých ľudí potom vedie k vzniku slizničného vredu.
V žalúdku môže spôsobiť zápal sliznice a robí ju citlivejšiu k pôsobeniu žalúdočnej kyseliny. Tvorbu kyseliny navyše Helicobacter zvyšuje a tým je poškodzovaný aj dvanástnik.
Zostáva znovu zdôrazniť, že Helicobacter spôsobí vred len u niektorých ľudí, väčšina jeho nositeľov žiadny problém nemá.
4. Fajčenie
Cigaretový dym okrem iného poškodzuje aj sliznicu žalúdka. Preto majú fajčiari zvýšené riziko vzniku žalúdočného vredu.
5. Zvýšená hladina vápnika v krvi
Akékoľvek stavy spojené so zvýšením hladiny krvného vápnika zvyšujú riziko vzniku vredov v sliznici tráviaceho traktu.
6. Stres
Na žalúdočné vredy môže mať vplyv, pretože v stresových situáciách sa nám v žalúdku zvyšuje tvorba kyseliny.
7. Gastrinóm
Gastrinóm je relatívne vzácny nádor, ktorého bunky produkujú hormón gastrín. Gastrín zvyšuje tvorbu žalúdočnej kyseliny a výrazne zvyšuje riziko vzniku vredu.
Tento stav označujeme ako Zollingerov-Ellisonov syndróm.
Pozn: Existuje pojem „stresové vredy“ a trpia nimi často ľudia po ťažkých operáciách a pacienti na JIS. Názov je tak trochu klamný, nejde tu o to, že by títo ľudia boli v nejakom psychickom strese, ako ho známe my. V strese je celý ich organizmus, ktorý sa snaží prekonať dôsledky závažného zdravotného stavu. Zmeny v ich tele môžu viesť k zmene prekrvenia žalúdočnej sliznice a tým podlamujú jej prirodzenú ochranu pred kyselinou.
Prejavy
Hlavným prejavom je bolesť brucha rôzneho charakteru, ktorá je lokalizovaná často do oblasti nadbruška.
Pri vrede v žalúdku ide o bolesť pri príjme potravy. Vred v dvanástniku naopak bolí nalačno a bolesť sa utišuje pri príjme potravy.
Vred nemusí len bolieť, ale môže aj začať krvácať, pacient začne zvracať krv alebo sa v jeho stolici nájde čierna natrávená krv, prípadne dôjde k obom dôsledkom.
Pri dlhodobom priebehu vredu môže dôjsť k jeho vrastaniu do iného orgánu. Vznikne tak napr. Fistula žalúdok-hrubé črevo.
V najhoršom prípade vred praskne, čo sa prejaví prudkou bolesťou brucha a môže to skončiť prienikom baktérií z pretrhnutej tráviacej trubice do pobrušnice, následným zápalom pobrušnice a prienikom infekcie do krvi (sepsa).
Žalúdočné vredy a ich diagnostika
Pre lekárov sú významné najmä informácie o bolestivých prejavoch súvisiacich s príjmom jedla, prípadne informácie o náleze čierne natrávenej krvi v stolici.
Najlepší diagnostický výkon je potom gastroskopia, kedy sa hadica endoskopu (ohybná hadica) s kamerou na konci vstrčí cez ústa a pažerák do žalúdka a potom aj do dvanástniku, pričom lekár uvidí prípadné vredy na priľahlej obrazovke.
Vzhľadom na to, že podobu vredu môže mať niekedy aj rakovina žalúdka, je možné vziať endoskopom vzorku podozrivého tkaniva a tú potom nechať prehliadnuť patológom pod mikroskopom.
Pri prasknutí vredu má význam röntgen brucha, na ktorom nájdeme vzduch pod bránicou.
Prevencia
Žalúdočné vredy sú choroba, pri ktorej sa odporučuje nefajčiť, obmedziť alkohol a stresové situácie.
Ak má pacient od lekára dlhodobo predpísané nesteroidné protizápalové lieky (prípadne v kombinácii s kortikoidmi) z nejakého vážneho dôvodu, je úplne na mieste súčasné prijímanie liekov proti prekysleniu žalúdka.
Žalúdočné vredy a ich liečba
Pri záchvate bolestí brucha spôsobených vredom sa dajú použiť antacidá, ktoré zníži kyslosť a na krátku dobu pomôžu. Situáciu však neriešia.
Najpoužívanejšie a najúčinnejšie sú teraz tzv. Blokátory protónovej pumpy blokujúce sekréciu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku. Sú dobré v prevencii i liečbe, dokonca aj obrovské vredy sa pri užívaní týchto liekov zmenšujú a miznú.
Ak je u pacienta s žalúdočným vredom objavený Helicobacter pylori, mala by byť súčasťou liečby aj jeho likvidácia. Na to sa používajú kombinácie antibiotík.
Chirurgická liečba sa vykonáva len výnimočne pri najzávažnejších komplikáciách ako je prasknutie vredu.
Pri operácii možno vykonať zašitie prasknutej žalúdočnej steny, prípadne odstránenie časti žalúdka.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/zaludecni-vredy
Použité zdroje: základné zdroje textu