Wilmsov tumor
Wilmsov tumor je nádorové ochorenie, ktoré sa vyskytuje najčastejšie v detskom veku. Jedná sa síce o zhubný nádor, ale pri včasnej diagnóze sa však dá úspešne vyliečiť. Je najčastejším detským nádorom obličiek. Meno má po nemeckom chirurgovi Wilmsovi, ktorý sa jeho štúdiom zaoberal už na začiatku 20. storočia.
Aká je príčina vzniku tohto vážneho ochorenia? Ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny vzniku Wilmsovho tumoru
Nádor vzniká zo zárodočného tkaniva obličky. Presná príčina jeho vzniku nie je známa, jedným z faktorov je celkom iste genetika.
Táto skutočnosť je podporená faktom, že Wilmsov nádor má niekedy rodinný výskyt a často preukazujeme rôzne genetické abnormality, ktoré riziko vzniku nádoru zvyšujú.
Prejavy
Nádor sa najskôr nemusí prejavovať vôbec, ale s postupným rastom sa objavia aj symptómy. Dochádza k zväčšeniu brucha nádorom, niekedy sa objaví aj krv v moči.
Dieťa sa môže cítiť celkovo zle, je zoslabnuté a stráca na váhe. Narušenie obličkového tkaniva môže viesť k vysokému tlaku.
Diagnostika
nádorové tkanivo je možné nahmatať pri hmatovom vyšetrení brucha. Ak má lekár pri tomto vyšetrení podozrenie na Wilmsov tumor, nesmie už vyšetrenie pohmatom zopakovať a vykonať vyšetrenie pomocou zobrazovacích metód, napr. ultrazvuk brucha.
Pohmat totiž môže spôsobiť narušenie celistvosti krehké nádorového tkaniva a rozšírenie nádorových buniek po tele.
Liečba
Ideálnym riešením je chirurgické odstránenie postihnutej obličky. V kombinácii s chirurgiou sa používa aj chemoterapia a ožarovanie.
V prípade včasnej a dostatočne agresívnej terapie sú výsledky uspokojivé a mnoho detí prežije. Napriek tomu je nutné zdôrazniť, že na Wilmsov tumor sa aj v dobe modernej medicíny umiera.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/wilmsuv-tumor
Použité zdroje: základné zdroje textu