Wernickeho encefalopatia
Wernickeho encefalopatia je ochorenie mozgu, ktoré úzko súvisí s alkoholizmom. Je nepríjemné pre postihnutého aj pre jeho okolie a výrazne narušuje sociálne vzťahy. Aké sú všetky príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa Wernickeho encefalopatia prejavuje a ako sa lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny Wernickeho encefalopatie
Základnou príčinou je nedostatok vitamínu B1 (tiamín) pri podvýžive.
V našich zemepisných šírkach súvisí tento nedostatok najmä s chronickým alkoholizmom, kedy postihnutý jedinec prijíma väčšinu energiu v alkohole a málo je, čo sa prejavuje nedostatkom množstva vitamínov a živín.
Nedostatok vitamínu B1 má pomerne veľký negatívny efekt na mozog, pretože dochádza k zhoršeniu metabolizmu glukózy, ktorá je pre mozog dôležitým zdrojom energie, a narúša sa tvorba niektorých neurotransmiterov (zlúčeniny zaisťujúce prenos vzruchov medzi nervovými bunkami).
Prejavy
Postihnutie mozgu pri Wernickeho encefalopatii sa prejavuje očnými ťažkosťami (narušená hybnosť niektorých očných svalov), stavy zmätenosti a poruchami zacielenia pohybov.
Pomerne ľahko môže prejsť do delírového stavu s akútnou zmätenosťou.
Okrem postihnutia mozgu môže nedostatok vitamínu B1 spôsobiť aj kardiomyopatiu so zlyhávaním srdca a polyneuropatiu.
U alkoholikov sa Wernickeho encefalopatia typicky kombinuje s príznakmi Korsakovho syndrómu zahŕňajúci známky demencie a poruchy pamäte s vymýšľaním si zabudnutých informácií (dohromady potom stav označujeme ako Wernicke-Korsakovov syndróm).
Diagnostika
Základom diagnózy je vyšetrenie neurológom, či psychiatrom.
Diagnóza je stanovená na prítomnosti príznakov u človeka trpiaceho podvýživou, v drvivej väčšine s už známym alkoholizmom.
Vyšetrenie zvyčajne zahŕňa vykonanie CT vyšetrenia alebo magnetickej rezonancie mozgu k vylúčeniu iných chorôb centrálneho nervového systému.
Liečba
Základom liečby je úplný zákaz alkoholu a dostatočná výživa s podávaním vitamínu B1 (a ďalších vitamínov B-skupiny).
Najmä očné prejavy zvyčajne veľmi rýchlo vymiznú, ostatné príznaky môžu miznúť podstatne pomalšie.
Okrem toho je značne individuálne, nakoľko sa podarí zlepšiť funkcie mozgu, ktorý bol dlhodobo poškodzovaný alkoholom.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/wernickeho-encefalopatie
Použité zdroje: základné zdroje textu