Warfarinová nekróza kože
Warfarinová nekróza kože je špecifický problém, ktorý súvisí s užívaním warfarínu (a jemu podobných liekov). Warfarín je liek na riedenie krvi, ktorý funguje na princípe zablokovania určitej časti tzv. Koagulačnej kaskády, čo je zložitá sústava koagulačných bielkovín v krvi umožňujúce vznik krvnej zrazeniny.
* Nekróza znamená odumretie časti tkaniva alebo orgánu.
Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa Warfarinová nekróza kože prejavuje a ako sa dá liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Warfarinová nekróza kože a jej príčiny
Warfarinová nekróza kože sa objaví u niektorých pacientov užívajúcich warfarín, zvýšené riziko je u ľudí, ktorí majú vrodený nedostatok proteínu C, čo je látka pomáhajúca rozpúšťať krvné zrazeniny.
Okrem toho riziko rastie s dávkou podávaného warfarínu. Mechanizmus je pre laika pomerne náročný, pre zjednodušenie povedzme, že Warfarín dokáže blokovať ako zrážanlive faktory, tak aj už spomínaný proteín C, ktorý zrazeniny rozpúšťa.
A pretože v úvode užívania je tlmenie proteínu C rýchlejší, tak môže užívanie samotného warfarínu v úvodnej fáze spôsobiť dočasne paradoxne zvýšenie zrážanlivosti krvi.
Drobné krvné zrazeniny sa začnú vytvárať v kožných cievach a spôsobia poruchu okysličenie častí kože.
Prejavy
Príznaky sa začnú objavovať asi po troch dňoch liečby warfarínom. Dochádza k začervenaniu okrskov kože a objavuje sa ich výrazná bolestivosť.
Najtypickejším miestom postihnutia je trup (hrudník, boky, prsia). Prejavy sú vyvolané nedostatkom kyslíka v danej oblasti.
Postupne dochádza buď k zahojeniu vzniknutých ložísk alebo naopak k zväčšeniu a niekedy aj ku zvredovateniu.
Warfarinová nekróza kože sa väčšinou vylieči, ale niekedy je proces hojenia značne zdĺhavý.
Diagnostika
Podozrenie na warfarínom vyvolanú nekrózu máme u ľudí, ktorí nedávno začali užívať Warfarín, a vzniknú u nich vyššie spomínané poškodenia kože.
Prevencia
Najlepšou prevenciou je nenasadzovať pacientom Warfarín samotný, ale v prvých dňoch ho dočasne skombinovať s iným liekom na riedenie krvi, ktorý má iný mechanizmus účinku (väčšinou sa podáva nízkomolekulový heparín).
Tento iný liek slúži ako preklenovací prostriedok a riedi krv v čase, keď by ju Warfarín mohol dočasne zrážať a zabráni vzniku kožných nekróz.
Liečba
Chorým možno podávať vitamín K, ktorý ruší účinky warfarínu a súčasne začať podávať iný liek na riedenie krvi (napr. už spomínané nízkomolekulárne heparíny).
Už vzniknuté nekrózy sa väčšinou samé zahoja, avšak niektoré ťažké prípady vyžadujú opakované chirurgické ošetrovanie.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/warfarinova-nekroza-kuze
Použité zdroje: základné zdroje textu