Vzduchová embólia

vzduchová embóliaVzduchová embólia je nebezpečný stav, ktorý môže spôsobiť náhlu smrť a je mimo iného obávanou komplikáciou niektorých lekárskych zákrokov vrátane chirurgických výkonov.

Príčiny vzduchovej embólie


„Klasická“ nevzduchová embólia znamená, že sa niekde v cievnom systéme (alebo v srdci) vytvorila krvná zrazenina, ktorá bola prúdom krvi odnesená do niektorej cievy a tú upchala.

Vzduchová embólia vznikne zo situácie, keď sa do krvného obehu dostane nie zrazenina, ale vzduch. Kedy k tomu môže dôjsť?

Rizikové sú rôzne poranenia, pri ktorých sa narušia cievy a môže do nich vniknúť vzduch, podobne to môžu byť chirurgické operácie a zle podané infúzie (bubliny v podávanom roztoku).

Zvýšené riziko je pri poraneniach a operáciach v hornej časti tela (krk, hlava), kde je nižší tlak v žilách a to zvyšuje riziko nasatia vzduchu do žíl.

K prieniku vzduchu do krvi môže dôjsť aj pri poranení pľúc (úrazy hrudníka, pacienti napojení na umelú pľúcnu ventiláciu).

Prejavy

V čom je vzduch v krvi nebezpečný? Ak sa dostane vzduch do žilovej krvi, tak tá zamieri k srdcu a vzduch sa do neho dostane. Srdce je pumpa, ktorá pumpuje nestlačiteľnú tekutinu (krv).

Ak sa do srdcovej komory dostane vzduchová bublina, je tu problém. Srdce sa stiahne, ale vzduch je na rozdiel od krvi stlačiteľný a žiadna krv nie je vypumpovaná do obehu.

To vedie k náhlemu zlyhaniu srdca so zástavou okysličenia tkanív s poruchou vedomia a smrťou.

Objem vzduchu potrebný k takejto zástave obehu sa odhaduje na 50-100 mililitrov.

Pokiaľ je v srdci abnormálny otvor medzi jeho pravou a ľavou polovicou (napríklad relatívne častý defekt septa predsiení), môže sa vzduchová bublina dostať z pravej polovice srdca až do ľavej komory a odtiaľ do tepien tela (viď. nižšie).

Vzduch, ktorý sa dostane do tepny (čo je celkovo menej časté) môže spôsobiť vážne ťažkosti aj pri výrazne menšom objeme (môže stačiť len necelý mililiter!), pretože aj malé bublinky vzduchu môžu spôsobiť uzáver menších tepien s ohrozením cieľových tkanív nedostatkom kyslíka a živín.

Príznaky sú podobné ako pri akútnom tepnovom uzávere krvnou zrazeninou, viď. príslušný článok.

Veľmi závažný je uzáver niektorej z vencovitých tepien vyživujúcich srdce, čo môže vyvolať akútny infarkt.

Diagnostika

Vzduchová embólia môže byť preukázaná pomocou echokardiografie, ktorá zobrazí bublinu vzduchu vnútri srdca.

Liečba

Vzduchová embólia nemá účinnú liečbu, po uložení do polohy s hlavou dole na ľavý bok * sa podáva vysokopercentný kyslík a použiť možno aj hyperbarickú komoru.

Kyslíková terapia má znížiť poškodenie tkanív nedostatkom kyslíka pri embólii a zlepší rozpustenie vzduchových bublín.

* Táto poloha znižuje riziko, že bublina v srdci vnikne do vencovitých tepien, a spôsobí infarkt.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vzduchova-embolie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button