Vysoký cholesterol

vysoký cholesterolVysoký cholesterol je v našej populácii pomerne rozšírené ochorenie. Cholesterol sám o sebe je životne dôležitá zlúčenina, ktorú naše telo nutne potrebuje k stavbe bunkových membrán a tvorbe hormónov. Vo vysokých koncentráciách má však aj nebezpečné vlastnosti, pretože napomáha v rozvoji aterosklerózy. Tento proces možno jednoducho opísať ako poškodzovanie a zužovanie ciev cholesterolom s rizikom vzniku miestnych krvných zrazenín a upchatím cievy.

Cholesterol je trochu zradný v tom, že ho čiastočne prijímame v potrave a čiastočne vyrábame v našom tele. Toto nami vyrobené množstvo je dané čiastočne geneticky a môže byť značne vysoké.

Pri cholesterole veľmi zjednodušene rozlišujeme v krvi štyri hlavné hodnoty:

4 hlavné hodnoty v krvi:


1. Celkový cholesterol

Celkové množstvo cholesterolu v krvi, jeho koncentrácia sa udáva v mmol/l a za nenormálne sa považuje jeho hladina nad 5,2 mmol/l.

2. LDL cholesterol

Je to zložka celkového cholesterolu.

Hovorí sa mu tiež zlý cholesterol, pretože sa veľkou mierou podieľa na ateroskleróze. Za nenormálne sa považuje jeho hladina nad 3 mmol / l.

3. HDL cholesterol

Je to opäť zložka celkového cholesterolu, ale hovorí sa mu tiež dobrý cholesterol. Výška jeho hladiny ukazuje, nakoľko je naše telo schopné sa cholesterolu zbavovať jeho transportom do pečene.

Jeho hladina by mala byť čo najvyššia. Nenormálna je hladina MENŠIA ako 1,2 mmol / l u mužov a 1,0 mmol / l u žien.

4. Triacylglyceroly

Toto sú ostatné necholesterolové tuky. Sú zložené z glycerolu a z mastných kysliny.

Ich vysoká hodnota so sebou nesie podobné riziká, ako je tomu u LDL cholesterolu. Ich hladina má byť pod 1,7 mmol/l.

Poznámka: Vyššie uvedené referenčné hodnoty nie sú zase až tak podstatné, menia sa a dochádza k ich sprísňovaniu.

Príčiny vysokého cholesterolu

Vysoký cholesterol je u väčšiny ľudí spôsobený kombináciou určitého nedefinovateľného genetického predpokladu a zvýšeného príjmu tukov a cholesterolu v strave, ktorý vedie k obezite.

To samozrejme neznamená, že obezita zákonite znamená vysoký cholesterol, ale väčšinou to tak je.

Vysoký cholesterol mávajú tiež fajčiari a alkoholici. Existujú aj vzácnejšie geneticky dané ochorenie s rodinným výskytom, ktoré priamo spôsobujú vysokú hladinu cholesterolu, asi najznámejšou je familiárna hypercholesterolémia.

Prejavy

Vysoký cholesterol sám o sebe je prakticky bezpríznakový, aj keď jeho veľmi vysoké hodnoty sa môžu prejaviť výskytom kožných útvarov, ako sú xantómy xantelasmaty.

Dlhodobo neliečený stav vedie k zvýšeniu rizika aterosklerózy a jej komplikácií. Medzi tieto komplikácie patrí ischemická choroba srdca vrátane angíny pectoris a ischemická choroba dolných končatín.

Pri náhlom upchatí aterosklerotickej zmenenej tepny sa objavujú akútne stavy, ako je infarkt myokardu alebo mozgová mŕtvica.

Diagnostika

Všetky dôležité hodnoty (hladinu HDL, LDL a celkového cholesterolu a hladinu triacylglacerolu) môžeme zistiť z laboratórneho vyšetrenia vzorky žilovej krvi.

Je však dôležité vedieť, že odber musí byť vykonaný nalačno, inak bude výsledok skreslený.

Liečba

Človek by mal začať sám u seba a preferovať zdravý životný štýl, ktorý vedie k poklesu hladiny „zlého“ cholesterolu.

Pri nadváhe je vhodné cvičiť, znížiť telesnú hmotnosť a zabrániť tak vzniku obezity. Nemusí to byť moc, podľa odborníkov na výživu stačí stratiť 10% hmotnosti a vedie to k veľkému zníženiu rizika úmrtia. 120kilový človek nemusí chudnúť na 80 kg, ale veľký úspech je schudnutie na 110 kg.

Ďalej je vhodná klasická zdravá výživa. To znamená dostatok vlákniny (ovocie, zelenina, celozrnné pečivo), vitamínov, obmedzenie živočíšnych tukov (namiesto tučného bravčového jesť ryby) apod.

Okrem toho je samozrejme dôležité nefajčiť, alebo fajčenie aspoň výrazne obmedziť.

Ďalšou možnosťou je užívanie liekov, farmakoterapia by však mala byť skôr doplnkom vyššie zmieneného zdravého životného štýlu.

Základným liekom sú v súčasnej dobe statíny. Tieto lieky sa podávajú nielen na vysoký cholesterol ako taký, ale aj u prejavov a komplikácií aterosklerózy, ktorá s vysokým cholesterolom úzko súvisí.

Mnohé z týchto liekov tak napríklad predstavujú podstatnú súčasť liečby pacienta s ischemickou chorobou srdca, vrátane angíny pectoris a stavov po infarkte myokardu.

Internisti majú statíny radi, kardiológovia ich priamo milujú, nesmieme však zabudnúť ani na ich nežiaduce účinky (pozri. príslušný článok).

Medzi menej často podávané zlúčeniny patrí ezetimib, ktorý znižuje vstrebávanie cholesterolu z čreva do organizmu.

Ďalšou liekovou skupinou sú fibráty. Tie majú komplexný účinok na tuky, znižujú „zlý“ cholesterol a predovšetkým znižujú hladinu škodlivých triacylglycerolov.

Zabudnúť nesmieme ani na živice (iónomeniče) a podávanie kyseliny nikotínovej, tieto zlúčeniny sa však podávajú na vysoký cholesterol pomerne málo často.

Z najnovších liekov na cholesterol by mali byť spomenuté tzv. PCSK9 inhibítory, medzi ktoré patrí zlúčenina evolokumab (liek Repatha) a alirokumab (liek Praluent).

Jedná sa o ľudské monoklonálne protilátky, ktoré sa viažu na enzým PCSK9 a tým mu zabránia naviazať sa na lipoproteín s nízkou hustotou na povrchu pečeňových buniek. Dôsledkom je zníženie hladiny „zlého“ LDL cholesterolu v krvi.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vysoky-cholesterol

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button