Vykĺbená sánka
Vykĺbená sánka je nepríjemný problém, ktorý postihnutého človeka dosť trápi a bez vhodnej liečby mu môže výrazne skomplikovať život. Než si povieme bližšie informácie o samotnom vykĺbení, je dôležité vedieť niekoľko základných informácií o sánkovom kĺbe. Hlavicu kĺbu tvoria dolná čeľusť (Mandibula) a kĺbová jamka (je tvorená kosťou spánkovú (os Temporal), a preto kĺb odborne označujeme ako temporomandibulárny. Aké sú príčiny vzniku tohto problému? Ako sa vykĺbená sánka prejavuje a v čom spočíva jej liečba? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny vykĺbenej sánky
Sánkový kĺb je vybavený radom väzivových vlákien, v jeho blízkosti prebiehajú žuvacie svaly a voči vykĺbeniu je teda značne odolný.
K vykĺbeniu môže dôjsť pri pôsobení významných vonkajších síl, ku ktorým môže dôjsť napríklad pri úrazoch, autonehodách pod.
Akonáhle už raz k vykĺbeniu dôjde, môže aj po náprave stavu byť stabilita kĺbu navždy narušená, a potom sa vykĺbenie môže objavovať opakovane napríklad pri nadmernom otvorení úst.
Prejavy
Prejavy vykĺbenej sánky závisia od toho, v akom smere k vykĺbeniu došlo a aký ťažký stupeň vykĺbenia vznikol. Celkovo je narušená hybnosť dolnej čeľuste.
Človek nemôže otvoriť alebo zavrieť ústa, má problémy s rečou a žuvaním potravy.
Pohmat na oblasť čeľustného kĺbu býva spojený s bolesťou. Pri otvorených ústach z nich môžu vytekať sliny.
Vzhľadom k blízkemu anatomickému vzťahu čeľustného kĺbu a sluchového aparátu sa u ľudí s vykĺbenou čeľusťou môžu objaviť nepríjemné príznaky, ako je zvonenie a pískanie v ušiach.
Diagnostika
Diagnózu stanovuje lekár na základe ťažkostí a fyzikálneho vyšetrenia oblasti čeľustného kĺbu.
V prípade nutnosti môže doplniť vyšetrenie prevedením röntgenového snímku danej oblasti na potvrdenie vykĺbenia a stanovenie jeho tiaže.
Liečba
Výrazne vykĺbená sánka môže byť vrátená späť do kĺbovej jamky. Zákrok by mal vykonávať skúsený lekár a vzhľadom k určitej bolestivosti môže pacient dočasne uspatý.
Menej závažné prípady, keď vykĺbenie nie je úplné, sa môžu postupne upraviť samé.
Počas hojenia by človek nemal čeľustné kĺby preťažovať a odporúča sa užívanie liekov proti bolesti (väčšinou nesteroidné protizápalové lieky).
Zdroj: https://www.stefajir.cz/vykloubena-celist
Použité zdroje: základné zdroje textu