Výhrez medzistavcovej platničky

Výhrez medzistavcovej platničkyVýhrez (prolaps) medzistavcovej platničky je veľmi častou príčinou bolestí chrbta a končatín a je jedným z najčastejších dôvodov hospitalizácie pacientov na neurologických oddeleniach. Stav je pre postihnutého nielen výrazne nepríjemný, ale môže mu spôsobiť aj vážne ohrozenie zdravia. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa výhrez medzistavcovej platničky prejavuje a ako sa dá liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny výhrezu medzistavcovej platničky


Výhrez medzistavcovej platničky je väzivová štruktúra, ktorá sa nachádza medzi stavcami tela. Platničky sú pružné a umožňujú tak ohýbanie chrbtice.

Časť platničky môže však prolapsom viesť k zúženiu miechového kanála (priestor za telom stavca, kadiaľ prechádza miecha) alebo utlačit nervové korene, ktoré bočne vystupujú z miechy v celom jej priebehu.

Samotná príčina nemusí byť vždy úplne jasná. Predpokladá sa vplyv genetických predpokladov a dôležité sú najmä vplyvy vonkajšieho prostredia, medzi ktoré patria napríklad niektoré manuálne práce (zdvíhanie ťažkých predmetov, časté ohýbanie a pod.).

Pomerne jasným rizikovým faktorom je starnutie. S vyšším vekom klesá pružnosť platničiek a zvyšuje sa riziko výhrezu medzistavcovej platničky.

Nedostatok pohybu a cvičenia je taktiež nežiaduci. Ak nemá človek dostatočne vycvičený svalový aparát podporujúci správne postavenie chrbtice, je jeho chrbtica aj s medzistavcovými platničkami viac namáhaná.

Prejavy

Prejavy pochopiteľne závisia od miesta, kde k došlo výhrezu. Výhrez medzistavcovej platničky je možný prakticky v akomkoľvek mieste chrbtice, najtypickejšie sú však pre bedrové a krčné medzistavcové platničky.

V prípade krčnej chrbtice sú často postihnuté nervy z nej vystupujúce, ktoré inervujú horné končatiny.

Postihnutý potom trpí bolesťami krčnej chrbtice, ktoré vystreľujú do jednej alebo obidvoch horných končatín. S tým môžu byť spojené poruchy citlivosti a hybnosti rúk, niekedy je prítomné brnenie končatín.

V oblasti bedrovej chrbtice môžu byť podobným spôsobom postihnuté dolné končatiny. Spolu s bolesťami sa môžu vyskytovať poruchy citlivosti a poruchy pohyblivosti – ťažkosti pri chôdzi.

Ak je prolapsom narušená dolná časť miechy, môžu sa objaviť ťažkosti pri močení a pri stolici. To je dané poruchou inervácie zvieračov.

Diagnostika

Základom je neurologická anamnéza a vyšetrenie. Informácie o charaktere ťažkostí spolu s fyzikálnym vyšetrením môže skúsenému neurológovi pomerne presne vypovedať o predpokladanom mieste postihnutia chrbtice.

Že je príčinou práve výhrez medzistavcovej platničky však musia potvrdiť ďalšie vyšetrenia – zobrazovacie metódy.

Röntgen chrbtice v predpokladanom mieste skôr vylučuje iné príčiny ťažkostí (zlomeniny stavcov, kostené výrastky stavcov a pod.).

Pomerne dobrou a dostupnou zobrazovacou metódou je CT vyšetrenie chrbtice v úseku predpokladanej poruchy a zrejme najpresnejšou a najspoľahlivejšou metódou je magnetická rezonancia chrbtice.

Jej nevýhodou je o niečo horšia dostupnosť. Stupeň postihnutia periférnych nervov (najčastejšie nervov dolných končatín) prolapsom si môže neurológ ozrejmiť vyšetrením nervovosvalového prenosu pomocou EMG vyšetrenia.

Dodajme len, že subjektívne ťažkosti a bolestivosť nemusia s tiažou nálezu vždy korešpondovať.

Liečba

Výhrez medzistavcovej platničky sa dá liečiť dvomi metódami.

Prvá metóda je konzervatívny postup spočívajúci v podávaní liekov a v rehabilitácii, druhou možnosťou je operačné riešenie. O tom, aký postup bude využitý, rozhoduje neurológ na základe skúseností, tiaže pacientových ťažkostí a výsledkov diagnostických metód.

Podávané lieky zahŕňajú najrôznejšie kombinácie liekov proti bolesti, pri zhoršení ťažkostí sa niekedy pacient hospitalizuje na sériu špeciálnych analgetických infúzií, ktoré sa za hospitalizácie podávajú po 8-10 dňoch.

Lieky sa kombinujú s dlhodobou rehabilitáciou, ktorá má za úlohu zmenšiť ťažkosti a spevniť podporný svalový aparát chrbtice, čo má znížiť záťaž daného úseku chrbtice.

Výhrez medzistavcovej platničky sa operačne vykonáva na neurochirurgických pracoviskách, nutné je predoperačné vyšetrenie a informovaný súhlas pacienta, ktorý si je vedomý možných rizík. Ide pochopiteľne o zákroky v celkovej anestézii (uspanie).

Operačné riziká spočívajú najčastejšie v následnom krvácaní, či v infekcii. Vzhľadom k tomu, že sa operuje v tesnej blízkosti miechy, je tu prítomný aj (našťastie len veľmi malé) riziko trvalého ochrnutia, či smrti.

Vzhľadom k tomu, že sa na daných pracoviskách jedná o relatívne rutinné zákroky, sú však riziká nízke a samotná možnosť zbaviť sa neznesiteľných chronických ťažkostí za to riziko mnohým pacientom rozhodne stojí.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vyhrez-plotenky

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button