Vitiligo
Vitiligo je kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje poruchami pigmentácie kože a je spôsobené postihnutím kožných pigmentových buniek. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny ochorenia vitiligo
Príčina vzniku väčšinou býva ako kombinácia genetického predpokladu a vonkajších faktorov.
Genetický podklad je podporený faktom, že vitiligo máva častejší rodinný výskyt.
Poškodenie pigmentových buniek (melanocyty) môže byť spôsobené naším vlastným imunitným systémom, a preto sa nemožno čudovať faktu, že ochorenie sprevádza niektoré autoimunitné ochorenia ako sú choroby štítnej žľazy (Hashimotova choroba, Gravesova choroba).
Vitiligo sa môže objaviť aj po akútnej stresovej situácii alebo po inak úplne banálnom infekčnom ochorení.
Prejavy
Určité časti kože začnú strácať pigment a začnú byť svetlejšie ako okolie. Najčastejšie postihnuté sú prsty končatín, triesla a tvár (okolie úst a okolie očí).
Mierne formy sú viditeľné pomerne zle a bledších škvŕn môže byť málo, pri ťažších formách môžu oblasti zníženého pigmentu prakticky pokrývať celé telo.
Ochorenie je nápadnejšie u ľudí s tmavou pokožkou a u ľudí, ktorí sa opaľujú.
Diagnostika
Diagnóza vzniká na podklade vyšetrení pacienta kožným lekárom.
Ochorenie je dobre viditeľné voľným okom, aj keď niektoré veľmi ľahké formy sú lepšie viditeľné pri nasvietení ultrafialovým svetlom.
Liečba
Vzhľadom k častému imunitnému podkladu sa niekedy s úspechom používajú imunosupresíva (napríklad kortikoidy) v mastiach a ďalších prípravkoch na lokálnom použití, ďalšou možnosťou je ožarovanie kože ultrafialovým svetlom.
Pri málo ťažkých prípadov možno kožné ložiská iba zakryť tmavším make-upom alebo samoopaľovacím krémom.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/vitiligo
Použité zdroje: základné zdroje textu