Vaskulitída
Vaskulitídy sú veľmi rozsiahlou a zložitou skupinou chorôb, ktoré tu preberiem iba extrémne zjednodušene.
Vaskulitída znamená zápalové postihnutie ciev, väčšinou sa jedná o tepny. V drvivej väčšine je príčinou autoimúnný zápal, tj. neinfekčný zápalový proces vyvolaný naším vlastným imunitným systémom.
Z historického hľadiska poznáme aj infekčné vaskulitídy, príkladom je aortitída (zápal aorty) u pokročilých foriem syfilis.
Príčiny vaskulitídy
Presné príčiny vzniku ochorenia s názvom vaskulitída nie sú známe.
Podobne ako u iných autoimunitných chorôb sa jedná o narušenie imunitného systému proti našim vlastným tkanivám, v tomto prípade stenám veľkých či malých tepien.
Rozdelenie vaskulitíd
Existuje množstvo delení vaskulitíd podľa rôznych faktorov.
Zrejme najprehľadnejšie je rozdeliť vaskulitídu podľa charakteru postihnutých tepien. Uvádzam tie najtypickejšie, avšak treba dodať, že aj tie sú relatívne vzácne.
1. Postihnutie drobných tepien
Do tejto skupiny patria napríklad Henoch-Schönleinova purpura, Wegenerova granulomatóza, Churgov-Straussovej syndróm a Behcetov syndróm.
2. Postihnutie stredných tepien
Tepny stredného dosahu sú postihnuté u Bürgerova choroby, Kawasakiho choroby a polyarteritis nodosa.
3. Postihnutie veľkých tepien
Do tejto skupiny patria Takayasuova choroba, temporálna arteritída a reumatická polymyalgia.
Okrem vyššie zmienených klasických vaskulitíd je nutné brať do úvahy, že druhotná vaskulitída môže byť sprevádzaná aj niektorými ďalšími reumatologickými ochoreniami ako je systémový lupus erythematosus, polymyozitída a reumatoidná artritída.
Príznaky
Príznaky ochorenia s názvom vaskulitída sú veľmi premenlivé a do značnej miery závisia na presnom type a rozsahu postihnutých ciev.
Môže sa vyskytovať zvýšenie telesnej teploty, únava, bolesti svalov a kĺbov, kardiovaskulárne komplikácie, prejavy glomerulonefritíd a mnohé ďalšie.
Vaskulitídy bývajú často spojené s poškodením krvných ciev so zvýšenou tendenciou ku krvácaniu so vznikom petechií a ďalších krvácavých komplikácií.
V postihnutých úsekoch tepien navyše častejšie vznikajú aneuryzmy a uzávery, čo môže spôsobiť vymiznutie pulzu na niektorých tepnách.
Diagnostika
Túto problematiku zmienim len veľmi všeobecne vzhľadom k veľkej zložitosti a pestrosti vaskulitídy.
Okrem zistených klinických prejavov a fyzikálneho vyšetrenia sú dôležité krvné odbery (nález známok zápalu vrátane vysokej sedimentácie a CRP) vrátane priameho sérologického potvrdenia určitých autoprotilátok (protilátky napádajúce naše vlastné tkanivá).
V ideálnom prípade je vhodné získať vzorku tkaniva napadnutého zápalom a jeho histologické vyšetrenia, ktoré potvrdí zápalový proces v miestnych cievach.
Konkrétne diagnózy sa potom väčšinou stanovujú na základe prítomnosti alebo neprítomnosti určitého počtu diagnostických kritérií.
Liečba
Základom terapie sú vzhľadom k vyvolávajúcej príčine imunosupresíva, tj. lieky tlmiace imunitný systém.
Existuje ich množstvo, v akútnych fázach sú vhodné kortikoidy, ktoré však v chronickej terapii často nahradzujeme inými preparátmi.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/vaskulitidy
Použité zdroje: základné zdroje textu