Uzly štítnej žľazy
Uzly štítnej žľazy sú častým nálezom a to väčšinou nijako závažným. Napriek tomu môžu byť niekedy dôvodom k dôslednejšiemu vyšetreniu štítnej žľazy vrátane prevedenia jej biopsie.
Aké sú príčiny vzniku uzlov na štítnej žľaze, ako sa prejavujú, ako ich zistiť a liečiť? Všetky informácie o tomto stave sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny uzlov štítnej žľazy
Veľakrát je príčina vzniku uzlíkov v štítnej žľaze nejasná. Inokedy však príčinu poznáme, môže ním byť napríklad nedostatok jódu, zápaly štítnej žľazy (Hashimotov zápal, Gravesova choroba) a niektoré formy strumy.
Niektoré uzly môžu byť v skutočnosti nezhubnými nádormi a v určitých našťastie zriedkavých prípadoch môže ísť aj o rakovinu štítnej žľazy.
Prejavy
Uzly štítnej žľazy sa väčšinou nijako neprejavujú, väčšie z nich by mohli byť nahmatané pod kožou. Veľmi veľké uzly môžu spôsobiť poruchy prehĺtania pri útlaku pažeráka.
Ak sú uzly hormonálne aktívne, môžu spôsobiť príznaky zvýšenej funkcie štítnej žľazy.
Diagnostika
Okrem vyšetrenia štítnej žľazy pohmatom a nabratiu hormónov štítnej žľazy z krvi sa väčšinou vykonáva ultrazvukové vyšetrenie, ktoré dokáže určiť počet a veľkosť uzlov.
Hormonálne aktívne uzly sa od neaktívnych môžu odlíšiť aj pomocou scintigrafického vyšetrenia, pri ktorom sa sleduje vychytávanie rádionuklidov v uzloch.
Pri pochybnostiach je možné vykonať biopsiu tenkou ihlou na získanie vzoriek na cytologické vyšetrenie, ktoré môže vylúčiť prítomnosť rakoviny štítnej žľazy.
Liečba
Uzly štítnej žľazy vyžadujú iba pravidelné monitorovanie a podávanie hormónov štítnej žľazy, ktoré majú utlmiť rast uzlov.
U rozmerných uzlov pôsobiacich ťažkosti môže byť niekedy nutné odstránenie časti štítnej žľazy.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/uzly-stitne-zlazy
Použité zdroje: základné zdroje textu