Uzáver tepny

uzáver tepnyUzáver tepny je akútny stav, ktorý ohrozuje niektoré tkanivá či orgány, v niektorých prípadoch dokonca aj život postihnutého. Tepny vedú do tkanív kyslík a živiny. Uzáver tepny ochudobní tkanivo o tieto životne dôležité zlúčeniny. Význam má najmä prerušenie dodávky kyslíka, bez ktorého tkanivá nie sú schopné prežívať ani z krátkodobého pohľadu. Nedostatok kyslíka sa odborne označuje ako ischémia.

Príčiny uzáveru tepny


K uzáveru tepny dochádza najčastejšie krvnou zrazeninou. Tá sa buď vytvorí v cieve priamo v mieste uzáveru (krvnú zrazeninu nazývame ako trombus) alebo sa vytvorí inde v krvnom riečisku, odtrhne sa a doputuje na iné miesto, kde uzavrie niektorú z tepien (krvnú zrazeninu označujeme v tomto prípade ako embolus).

Zdrojom týchto embolov sú napríklad krvné zrazeniny vznikajúce v srdcových sieňach pri poruche rytmu známych ako fibrilácia predsiení.

Poznámka: Skôr ako doplnenie a zamyslenie v diferenciálnej diagnostike udáme aj niektoré vzácnejšie príčiny uzatvárania tepien – Raynaudova choroba horných končatín, uzáver odstupujúcich tepien aorty pri jej disekcii, traumatické uzávery tepien pri ťažkých poraneniach, uzávery pri Bürgerovej chorobe apod.

Prejavy

Pochopiteľne záleží na tom, ktorá z tepien v našom tele sa uzavrie a aký orgán je poškodený.

Z najvýznamnejších udajme napríklad infarkt myokardu (uzáver niektorej zo srdcových tepien), ischemická mozgová mŕtvica (uzáver niektorej z mozgových tepien) alebo smrteľne nebezpečný cievny ileus (uzáver tepny zásobujúcej čreva).

O všetkých týchto chorobách si môžete prečítať v príslušných článkoch, ďalej sa budeme zaoberať arteriálnym uzáverom dolných končatín.

Náhly uzáver tepny dolnej končatiny (či už na podklade trombu či embolie), spôsobí akútny stav, ktorý hrozí jej nezvratným poškodením.

Stav sa prejavuje bolesťou a bledosťou postihnutej končatiny. Bolesť končatiny je príznak typický pre väčšinu tepnových uzáverov a je de facto pozitívnym znakom – čo bolí, to je stále ešte nažive.

Okrem toho postihnutá končatina vychladne, hmatom pod miestom uzáveru nenájde lekár na tepnách žiaden pulz.

Postihnutie nervov v danej končatine býva spojené s poruchami citlivosti a v ťažkých prípadoch aj hybnosti.

Diagnostika

Základom je anamnéza a fyzikálne vyšetrenie u pacienta s náhle vzniknutou prudkou bolesťou v dolnej končatine.

Z anamnézy môže byť významné, či pacient pred vznikom akútnych ťažkostí trpel ischemickou chorobou dolných končatín (ICHDK), alebo či došlo k tepennému uzáveru náhle.

V prvom prípade je pravdepodobnejšie, že zrazenina vznikla priamo v mieste uzáveru v už zúžených tepnách končatiny pri ICHDK (trombus), v druhom prípade je pravdepodobnejšie zdroj krvnej zrazeniny inde (embolus).

Fyzikálne vyšetrenie by malo porovnať obe dolné končatiny a rozdiely medzi nimi – farbu (bledosť postihnutej končatiny), chlad, neprítomnosť pulzujúcich tepien.

Dobre vykonaná anamnéza a vyšetrenie nám v ideálnom prípade dajú prakticky jasnú diagnózu.

Presnejšie informácie o mieste uzáveru nám dá duplexný ultrazvuk tepien či v ideálnom prípade angiografia.

Angiografia okrem zobrazenia cievneho riečiska môže byť ihneď nasledovaná spriechodnením tepny (viď. liečba), ale nanešťastie nie je v akútnej fáze vždy hneď k dispozícii.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/uzaver-tepen

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button