Úplavica

Úplavica Úplavica je infekčné ochorenie čriev, ktoré sa u nás už moc nevyskytuje. Predtým však bolo relatívne bežným ochorením, ktoré sa často objavovalo počas vojnových období vo vojenských kolektívoch a v zajateckých táboroch. Ako sa prenášala táto choroba? Aké boli jej prejavy a dá sa liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny úplavice


Pôvodcom ochorenia je baktéria Shigella dysenteriae [Sigel dyzentérie]. Baktérie sa usadia a množia v hrubom čreve a vylučujú sa stolicou chorého.

Prenášačom tejto baktérie je teda chorý človek. Choroba sa šíri blízkym kontaktom s chorým (choroba „špinavých rúk“) a potravinami či vodou, ktoré sú baktériami kontaminované.

Nízka úroveň hygieny a nedostatočné spracovanie potravín a vody sú z tohto dôvodu veľkými rizikovými faktormi, čo vysvetľuje to jednoduché šírenie úplavice medzi vojakmi pri vojnových ťaženiach.

* Shigella je neuveriteľne infekčná, k prepuknutiu infekcie stačí prehltnúť iba 1000 baktérií (!)

Prejavy

Baktéria napáda bunky hrubého čreva, a preto sú aj prejavy choroby najmä črevné. Úplavica sa prejaví za niekoľko dní po nákaze kŕčovitými bolesťami brucha a vodnatými hnačkami.

Hnačky bývajú nepríjemné, v stolici sa môže objaviť hlien a zvyčajne aj krv. U oslabených a starých ľudí môže ľahko dôjsť k minerálovému rozvratu a niekedy aj k narušeniu zrážanlivosti krvi.

Niekedy môže črevo poškodené zápalom aj prasknúť, čo vedie k vzniku zápalu pobrušnice a k sepse. V ťažkých prípadoch môže ochorenie skončiť smrťou.

Diagnostika

Úplavica a jej diagnóza sa určuje hlavne z prejavov tejto choroby.

V krvi nájdeme zmeny svedčiace pre bakteriálny zápal v tele (zvýšený počet bielych krviniek a zvýšené CRP). Spoľahlivým vyšetrením je mikrobiologické vyšetrenie vzorky stolice, kde sa baktérie preukážu.

Prevencia

Dodržiavanie základných hygienických návykov a správna úprava potravín a pitnej vody sú zvyčajne dostačujúcou ochranou pred prepuknutím epidémie.

Liečba

Ako je u črevných infekcií obvykle, najdôležitejšou súčasťou liečby je dostatočný prísun tekutín (pitie, infúzie).

To zabráni minerálovému rozvratu, dehydratácii a umožní imunitnému systému tela sa s infekciou vysporiadať. Vážnejší priebeh choroby si môže vyžiadať antibiotiká.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/uplavice

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button