Ulcerózna kolitída
Ulcerózna kolitída je vzácnym autoimunitným typom zápalu tráviacej trubice podobne ako Crohnova choroba. Prečo ju zaraďujeme zvlášť? Je to preto, že od Crohnovej choroby sa v niektorých vlastnostiach významne odlišuje. Prvý a zásadný rozdiel je, že ulcerózna kolitída postihuje iba hrubé črevo. Najčastejšie začína v oblasti konečníka a postupuje smerom k tenkému črevu. Tenké črevo však nikdy nenapadá.
Ako sa ulcerózna kolitída prejavuje? Dá sa vôbec liečiť Všetko potrebné sa dozviete z nasledujúceho článku.
Príčiny ulceróznej kolitídy
Rovnako ako u Crohnovej choroby ide o autoimunitný zápal neznámej príčiny.
Náš vlastný imunitný systém napáda naše telo, v tomto prípade poškodzuje bunky črevnej steny hrubého čreva.
Prevencia
Zdá sa, že vhodnou prevenciou, kedy nemusí vzniknúť ulcerózna kolitída je zvýšený príjem vlákniny (podobne ako je tomu u rakoviny hrubého čreva) a napodiv aj fajčenie.
Áno počujete dobre, nižší výskyt ulceróznej kolitídy u fajčiarov je snáď jediný pozitívny efekt, ktorý fajčenie môže mať.
Prejavy
Typicky sa objavujú nutkavé hnačky, často spojené s kŕčmi, bolesťami brucha, bolesťou konečníka s bolesťami pri stolici a s prímesou hlienu a krvi v stolici.
K tomuto podobne ako pri Crohnovej chorobe môže pristupovať chudnutie, únava a zvýšená teplota.
Chronicky prebiehajúci zápal môže vyvolať zúženie črevnej steny.
Pri ťažko prebiehajúcich stavoch môže spôsobiť akútne toxický megakolón, ktorý je jednou z najobávanejších komplikácií ulceróznej kolitídy.
Diagnostika
Okrem anamnézy ťažkostí a fyzikálneho vyšetrenia majú význam krvní odbery (parametre výživy, sedimentácia, CRP, častá prítomnosť autoprotilátok ANCA) a v diferenciálnej diagnostike aj vyšetrenie stolice (novinkou je vyšetrenie tzv. kalprotektinu v stolici).
Pre zhodnotenie dĺžky a závažnosti postihnutia hrubého čreva je úplne nepostrádateľná kolonoskopia, kedy môžeme z viditeľne postihnutej sliznice odobrať vzorky na histológiu k definitívnemu potvrdeniu diagnózy.
Komplikácie
Oproti Crohnovej chorobe je v teréne zápalu ulceróznej kolitídy vyššie riziko vzniku rakoviny hrubého čreva.
Okrem toho stena čreva poškodená zápalom môže stratiť schopnosť posúvať tráveninu. V takom prípade totiž môže dôjsť k rozvoju črevnej nepriechodnosti (ileus).
Baktérie a ich toxíny môžu tak ľahko začať prestupovať črevnou stenou a spôsobiť zápal pobrušnice (peritonitída), čo je život ohrozujúci stav.
Liečba
Ulcerózna kolitída sa dá liečiť pomocou zlúčeniny obsahujúcej protizápalovú zlúčeninu mesalazín (napr. Asacol, Salofalk, Pentasa a i.), Ich efekt je však oproti ulceróznej kolitíde pri najmenšom sporný.
Výrazne účinnejšie sú v terapii Crohnovej choroby najrôznejšie imunosupresíva. Pri akútnom zhoršení stavu je možné nasadiť kortikoidy, k dlhodobejšej terapii sa používajú predovšetkým lieky obsahujúce azatioprin (napr. liek Imuran).
Využiť možno v akútnej fáze aj enterálnu výživu, tá má však lepší účinok skôr u Crohnovej choroby.
Najúčinnejšou metódou terapie je biologická liečba, ktorá v tomto prípade znamená, že do tela aplikujeme protilátky namierené proti TNF-afa, čo je zlúčenina nutná pre priebeh zápalových procesov v tele.
Príkladom týchto zlúčenín je napr. infliximab (napr. liek Remicade) a adalimumab (napr. liek Humira).
Ďalšou možnosťou je podávanie protilátky, ktorá zablokovaním určitého receptora blokuje vstup bielych krviniek do miesta zápalu a tým ho tlmí, príkladom je zlúčenina vedolizumab (liek Entyvio).
Prostriedky biologickej terapie sú drahé, sú podávané špecializovanými centrami a sú rezervované len pre pacientov s ťažším a zložitejším priebehom choroby.
Pri ťažkých akútnych alebo chorinkých formách, ktoré nereagujú na lieky, je tu možnosť riešiť situáciu chirurgicky. Operačne sa odstráni postihnutá časť hrubého čreva (niekedy celé hrubé črevo) a horná pahýľ sa napojí na konečník.
Niekedy sa pred týmto napojením vytvorí dočasná kolostómia, aby si črevo oddýchlo. Je potrebné zdôrazniť, že aj takto ponechaný konečník sa môže stať miestom vzniku nádoru hrubého čreva a sú nutné jeho pravidelné lekárske kontroly.
Najradikálnejšou operáciou je odstránenie celého hrubého čreva aj s konečníkom a vytvorenie tzv. Ileoanálný Pouch alebo vyvedenie tenkého čreva na povrch brucha (tzv. Ileostómia).
Zdroj: https://www.stefajir.cz/ulcerozni-kolitida
Použité zdroje: základné zdroje textu